| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu ceva pe suflet și doresc părerea unor oameni total imparțiali. Recent am demisionat de la locul de muncă, lucram la birou. Salariul era în jur de 2000 lei cu program de la 6 la 3, uneori scăpam pe la 14:30. În acest birou aveam doua colege care ma făceau constant sa ma simt inferior, ma tratau ca pe un ospătar și dacă nu executam ordinele lor eram jignit. La noi concediul se stabilește cu 1 luna înainte asa cum am făcut toți 3. Dar acum în ultima clipa una din ele a decis ca eu sa vin doua zile în concediul meu ca ea sa și-l poată prelungi pe al său de Crăciun. Eu nu am acceptat asa ceva, m-au jignit și insultat amândouă apoi mi-am dat demisia. Problema este ca respectiva colega este soția directorului și sora șefului meu de departament deci eu de plâns nu am la cine, nici nu au vrut sa audă. Părțile bune la locul acesta de munca erau ca acolo mai lucrează câțiva membrii ai familiei și salariul era la timp deși mic. Plus căldură ca na, birou. Sunteți de părere ca ar fi trebuit sa pun capul în jos și de aceasta dată (pentru ca nu este prima nedreptate) sau am procedat corect? Ele au procedat corect? Bătaie de joc este chiar la toate joburile? Voi cum ați fi procedat?

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ai procedat corect, acum chiar ai cazut de inferior si de fraier, trebuia sa te ti tare si sa nu pleci, trebuia sa le zici vreo doua dar frumos, sa zici ce are? Sa termine si ca nu faci ce zic ele, sa termine cu jignirile ca si tu poti face asta la patrat, chiar daca te dadea afara, dar te impuneai! Tu ai stat asa ca molaul si normal ca au continuat. Daca te dadea afara inseamna ca ai pierdut cu lupta, tu ai cedat fara. Plus ca nu stii daca era asa, ai vb cu sefu? Ai spus ce se intampla? Vedeai ce zice, poate habar nu are ce fac alea in birou cu tine. Asa ca..esti barbat sau ce esti? Sti ca si dusmanu respecta adversarul care a luptat chiar daca l-a invins. Nu are nici o consideratie de cel ce se retrage fara lupta. Dar asta e. Ai dovedit ca esti o carpa in fata a doua femei, lor le-ai dovedit asta, si tie la fel.

La facultate aveam un coleg care era pe rudenie cu un prof, cand a facut pe nebunu cu mine am zis "fiti-ar ruda a dracu, te pocnesc de nu te vezi". Si daca prin absurd ma pica, si? Dar luptam! Sincer? Profu habar nu avea ce facea ala in clasa, i-am zis pana la urma, ca ala se purta sfidator si cu alti colegi. Dupa aia s-a potolit, nu stia omu, ca na, venea la ore, in pauze nu era acolo, pentru ca il facea pe el de ras pana la urma.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

Da,am incercat sa vorbesc cu sefu, fiind barbasu' si nu a functionat. Celalalt sef era fratisu si nici nu voia sa auda ceva de sora-sa.In alta parte nu voiau sa ma transfere, ori eram la dispozitia lu' aia ori eram pa.Pricepi? De zis le-am zis ce aveam de spus si am plecat.Cam asta a fost.

| Dandinelle a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca vrei sa te tii tare, si ti-as recomanda (pentru ca la urmatorul loc de munca, daca se intampla la fel, ce faci, fugi?) vorbeste cu un avocat, doar consultatie, vezi cand ti se zice ceva, sa ti se ofere in scris. Cand e vorba de jigniri poti frumusel sa vorbesti cu un avocat intr-ale muncii, doar de un consult. Pentru ca ai mult mai multe drepturi decat crezi, ne luatul de actiune legat de cineva care se comporta urat. De exemplu: dreptul la concediuARt 146 3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Art. 151.
(1) Concediul de odihnă poate fi întrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.

(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forță majoră sau pentru interese urgente care impun prezența salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligația de a suporta toate cheltuielile salariatului și ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum și eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă.
https://lege5.ro/......dul-muncii
legat de hartuire:
https://www.colorful.hr/......-de-facut/

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca le-ai zis, e okey, credeam ca nu le-ai zis, asta este, bine ca ai plecat in acest caz.

| Freya1 a răspuns:

Bai eu iti spun sincer parerea mea.Ca te mai tine o dată de două ori peste program treaca meargă se intampla, ca mai faci o cafea aia e, ca tipa o dată la tine ca greșești fiecare are nervi si răbdarea lui dar sa accepti constant sa fi sluga si sa steaga cu tine pe jos e aiurea rau.Frate,eu inteleg ca ai nevoie de bani si ca oriunde exista anumite divergențe dar deocamdată si tu ca angajat ai drepturi, si tu ca angajat le faci lor profit si deocamdată daca nu mai are cine munci pentru ei e pierderea lor nu a ta care poti sa mergi in alta parte asa ca ar trebui să ne vedem lungul nasului.
Eu sunt foarte orgolioasă de felul meu si daca stiu ca rabd foame nu stau sa isi bată cineva joc de mine.Iti vei gasi tu in alta parte unde sa nu fi presul nimănui.

| Dismally a răspuns:

Ai procedat corect, nu trebuie sa accepti astfel de comportament de la nimeni, nu conteaza ca este sotia patronului, patronul ori altcineva.

| flixbuster a răspuns:

Vai, dar cum, nu se poate, a zis primul presedinte de (alta) culoare din istoria SUA ca "Deși nu sunt perfecte, femeile sunt indiscutabil mai bune decât bărbații". In mod sigur este numai vina ta;)

http://www.hotnews.ro/......rbatii.htm

Trebuia sa le inregistrezi si apoi sa faci plangere. Puteai sa te distrezi si sa o faci mai intai intern (oficial, in scris, cu numar de inregistrare si raspuns oficial tot scris) ca sa ii lasi si pe sotiori/fratiori sa se umple de... cioco. Dupa aceea (sau direct) puteai vedea cu ITM si/sau chiar Politie in functie de ce au zis pupezele.

Asa, te-au umilit, ai picat de fraier si au scapat de tine. Cu urmatorul vor face la fel pentru ca se simt puternice. Tu ai ramas cu frustrarea.

Ei, lasa, poate data viitoare nu le mai lasi pe altele sa se cace in capul tau, le arati ca ai si tu gura;)

| Nilsson a răspuns:

Ai făcut bine, o să găsești alte joburi mai bune.

| TheGentleman a răspuns:

Omule, te cam faci de cacao. Angajatorul te poate chema legal la muncă, chiar dacă te aflii în concediu. Iată:

Codul Muncii- concediul de odihnă și alte concedii

Art. 151, paragraful 2: „Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forță majoră sau pentru interese urgente care impun prezența salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligația de a suporta toate cheltuielile salariatului și ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum și eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă."

https://lege5.ro/......dul-muncii

| Andra9pk a răspuns:

Nu se face asa ceva.
Intr-o firma unde lucreaza si membrii ai familiei, nu se tratateaza preferential. La munca nu suntem "frati/surori/neveste/veri etc". Ai procedat foarte bine. Un om care se respecta nu permite sa fie luat in ras si bataie de joc de altcineva,mai ales de persoane egale lui. E sotia directorului, vai, si ce? Si eu sunt, dar nu ma impiedica sa ma comport frumos cu ceilalti colegi.
Nu este bataie de joc la toate job-urile, ai nimerit tu unul nasol.

| sabinaca a răspuns:

Nu te uita inapoi, cauta alt job, nu te mai gandi
la acele doua persoane, ceea ce se intampla acolo nu este normal. Discriminarea si bullying-ul la locul de munca se pot sanctiona foarte grav, dar pentru ca lucrezi in Romania, demisia este o decizie mult mai sanatoasa pentru tine. Eu am luat deja o masura in cazul in care exista posibilitatea sa se intample asa ceva, n-am lucrat o zi in Romania, e trist, dar vreau o viata normala.