| alky13 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat de la voi, va rog.

Locuiesc cu mama mea (ea nu are sursa de venit) si cu bunica in casa celei din urma. Anul trecut mi-am cumparat din banii mei o masina pe care am trecut-o pe numele mamei. Bunicul a decedat luna trecuta, acesta platind, alaturi de mine, din intretinerea casei.

Problema sta in felul urmator: dupa decesul sau, am platit eu pe luna trecuta, respectiv pe luna asta, facturile la utilitati. Mama insista sa le platesc in continuare, refuzand totodata sa se angajeze, iar bunica refuza sa contribuie la utilitati. Eu am o facultate de platit, plus chestii personale de care trebuie sa ma achit. Mama mi-a spus frumos ca daca nu platesc, se va ajunge la stadiul in care imi voi pierde masina pentru faptul ca ea nu va achita datoriile, care sunt pe numele ei.

Ce ar trebui sa fac? Instinctul imi spune sa plec din casa, sa imi gasesc o chirie undeva intr-un apartament si sa trec masina pe numele meu (desi ma va ardea asigurarea, dar ma voi putea descurca prin oras si fara masina, din moment ce pot sa ajung unde este nevoie prin transportul public), voi ce mi-ati sugera? Va multumesc anticipat!

40 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Te-ar arde asigurarea, te-ar arde si chiria, te-ar arde si utilitatile de la chirie (a, crezi ca te tine cineva sa ii consumi apa, caldura, curentul pe gratis?) si cred ca te-ar arde si umblatul prin frig fara masina la gandul ca totusi o aveai.
Nu cred ca utilitatile sunt asa de mari ca si cand ai fi pe cont propriu. Tu zici de un apartament in care sa stai cu chirie, dar gindeste-te ca doar chiria la simpla garsoniera inceppe de la 1000 de lei. Mai pune intretinerea, caci si acolo nu scapi de ea, vreo 300, 150 poti fi fericit ca e daca are centrala termica, si iti dai seama ca nu merita sa pleci ca sa te plimbi prin oras fara masina.
Deci, cheltuieli cu facturile tot platesti, de ce sa nu le platesti pe cele de acasa, si sa ai si masina? Mama ta, daca ea plateste ce tine de masina, cred ca are dreptate cand iti cere sa platesti utilitatile. Esti major, trebuie sa participi si tu cu ceva. Mai ales pentru ca tu ai masina.

| alky13 explică (pentru cristi202):

1. In oras la mine, o chirie de apartament costa 100 de euro, daca negociez, scap cu 400 de lei, sa zicem ca taxele ar fi vreo 300 de lei, as avea 700 de lei cheltuieli astfel, masina o taiem din ecuatie ca n-as conduce o vreme pana m-as stabiliza, apoi, cu masina

2. Cum sa plateasca mama taxele la masina daca ea nu are nicio sursa de venit de mai bine de 4 ani? Cum sa se ocupe ea de masina daca eu am achitat asigurarea? Eu m-am ocupat de asigurare, de RAR, de inmatriculare, de tot ce a tinut de masina, eu m-am ocupat de inmormantarea bunicului SINGUR, toate semnaturile pe acte sunt date de catre mine ca parte a familiei

Asadar, daca as salva din venituri pe 2 luni, as putea oare sa fac ceva sa ma descotorosesc de aceasta situatie? Presupun ca as putea sa-mi fac astfel viata de la capat, avand in vedere ca voi avea doar grija mea de-atunci incolo

| cristi202 a răspuns (pentru alky13):

"Mama mi-a spus frumos ca daca nu platesc, se va ajunge la stadiul in care imi voi pierde masina pentru faptul ca ea nu va achita datoriile, care sunt pe numele ei" Tu ai zis-o, nu eu, si din asta reiese ca mama ta plateste datoriile ce tin de masina. Si de nu era asa, nici nu se punea problema sa nu mai mergi cu masina.
Cit despre chirie, esti destul de nerealist. Cel mai ieftin gasesti la case, e adevarat, la 400 de lei, fie doar o camera, fie undeva la Cucuietii din deal, insa la cei 400 de lei te costa pe linga si lemnele pentru soba, si nu cred ca e prea convenabil sa stai la o casa veche incalzita cu lemne. In rest, garsonierele sunt minim 800 cele mai mici, in care iti incape in camera doar patul si eventual un dulap, iar apartamentele cele mai ieftine sunt de la 1500 de lei. Stiu asta, ca am cautat de curand gazda (oriunde in tara) pentru cineva care era strimtorat in ce proveste banii. Poti vedea si tu pe orice site. Cind gasesti o camera cu 300 de lei in Bucuresti, si sa fie acceptabila, te poti bucura. In alta parti, cum ar fi Timisoara, chiria e si mai mare. La caminele de muncitori, unde stai cu cinci-sase persoane in camera, incepe de la 400 de lei, cu tot cu utilitati, si acolo ar fi cel mai ieftin, dar sigur nu iti va conveni sa stai cu altii, necunoscuti. Dar, daca stii tu undeva cu 100 de euro, e perfect, mi-ar place sa imi zici si mie, e ceva un apartament la 100 de euro.
Si mai e ceva. Va trebui sa iti faci mincare, sa ai grija ca lucrurile sa iti fie curate, calcate, etc, etc. Lucruri pe care sunt sigur ca mama ta le face pentru tine. Sau, se poate rezolva si asta, dar cu costuri in plus.
Eu zic sa te gindesti bine. Decit sa arunci banii prin straini, mai bine ii dai celor din casa ta. De dat, tot trebuie sa ii dai. Plus, daca pleci, cu complicatiile de rigoare.

| mgtow a răspuns (pentru cristi202):

Isi gaseste o camera de inchiriat si va iesi mai ieftin, referitor la tine copile termina facultatea si pleaca din tara apoi mergi in vizita, iti faci o casa/apartament si te intorci la batranete asa cum procedez eu.

| cristi202 a răspuns (pentru mgtow):

Cum adica mai ieftin? Acasa are doar utilitatile de platit, daca se muta are utilitati plus chirie, plus propria intretinere. Stii cand va intelege ca a facut o prostie? Cind va trebui sa isi ia detergent sa isi spele hainele, crema de pantofi, sapunul cu care sa se spele, mincarea, si poate si unelte de bucatarie de care va avea nevoie sa si-o pregateasca (sau daca va minca swhaorma sau hamburgeri il va costa enorm). Sunt doar cateva exemple, insa abia cand te trezesti singur fara nimic, si iti dai seama ca trebuie sa iti traiesti viata, si ca depinzi de o multime de lucruri, abia atunci realizezi ca desi acele maruntisuri nu costa cine stie ce, ele de fapt iti golesc buzunarele.

| mgtow a răspuns (pentru cristi202):

La comun e diferit si imputita treaba la ce minte au romanii dar se descurca. La o camera inchiriata nu da mult pe facturi

| cristi202 a răspuns (pentru mgtow):

Nu da mult, dar da. Poate acasa da mai mult la facturi, dar la camera inchiriata, trebuie sapuna si costul chiriei, si tot acolo va fi. Plus ca in toate trebuie sa isi poarte singur de grija, ceea ce si costa, si ia si din timp. Daca ii plezneste camasa sub brat, nu va mai fi mamica sa ii coase, va trebui sa o faca el, sau daca nu se complica si ia alta camasa, il costa. E un alt exemplu, si in viata de zi cu zi, te izbesti de zeci de astfel de lucruri, pe care e posibil sa nu le vezi cand ai pe cineva linga tine care sa iti mai faca cate ceva.

| mgtow a răspuns:

Independizeazate, aia nu e constienta ca tu ai un viitor de realizat in viata. Ai facut un bine acum las-o pe ea sa se bage in datorii cum merita

| MarianWLF a răspuns:

Fa ce simti, mama ta ar trebui sa fie constienta ca nu mai merge in ziua de azi sa stai fara loc de munca, e greu sa tii tu toata casa, pe langa ultilitati ai si tu nevoile tale. Daca ti-e mai bine sa pleci pleaca, eu cand stateam cu ai mei, trebuia sa dau bonurile, vreo 300 lei per total in casa, plus 200 lei, pai am mai pus 200 lei pe langa, si m-am mutat singur. Si pot sa zic ca a fost ca o eliberare, vin cand vreau, fac zgomot cand vreau, fiind singur nu imi fac griji ca deranjez pe nimeni, stii ca vine momentul cand simti ca trebuie sa pleci, asa ca sa nu-ti fie frica, fa acest pas, o sa fie ok, o sa te simti mult mai libera, si asta o sa te ajute pe toate aspectele vietii.

| alky13 explică (pentru MarianWLF):

Normal ca nu mi-ar fi bine sa plec, mi-e nasol de vecini, de mama, ca i-as parasi, dar nu pot sa ii tin la nesfarsit in brate, trebuie sa-mi sacrific banii de salariu si de orice distractie pe taxe? Nu cred ca sunt eu SINGUR dator sa le platesc pe toate, cu atat mai mult ca bunica are pensie si nu da niciun leu pe taxe, iar mama, desi poate sa lucreze, refuza vehement

| MarianWLF a răspuns (pentru alky13):

Nu ii parasesti, nu trebuie sa o iei asa, nasol de vecini sau mama, stii cum e, intr-o zi tot o sa faci pasul asta, daca nu vrei sa pleci, mama si bunica ta ar trebui sa inteleaga cum ai spus si tu, ca nu e de datoria ta sa tii singura casa, dar, daca inca nu inteleg, ce e de facut? Daca vrei sa ramai, e alegerea ta, dar platesti acelasi pret in continuare, una e sa pleci, si alta sa ii "parasesti", sunt doua lucruri diferite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic așa, comentarii la comentarii de comentarii.
La mijloc este o mașină și grija față de ea.
Eu caut partea pozitivă în relația ta cu mașina în raport cu relația ta cu familia.
Mașina este un pivot, care face că relația voastră să balanseze când într-o parte când în alta.
Aceea este familia ta acum, bunărea (am legat în mod intenționat cuvintele).
Dacă dta pleci acum ca să îți salvezi mașina, sau așa ceva și lași în urma ta un dezastru financiar și familial, este bine și așa, bine ca să nu fie rău.
Ce văd eu în această decizie a ta.
Lipsă de maturitate emoțională.
Asta te va pedepsi dacă pleci, nu pentru că ai fost rău cu ele, ci pentru că, ori o câștigi prin efort propriu și mai mult chin, decât ai suporta dacă rămâi acasă, ori vei rămâne toată viața un om neterminat, așa cum ești acum.
Dacă tot te lauzi că trăiești acolo un roman, du acolo unde ești romanul până la capăt.
Un final bun de roman ar fi următorul.
Dta să îți pui ordine în sentimente și valori.
Dta ești pe lume pentru că bunica ta a avut și are o fiică iar fiica ei te-a avut pe tine.
Strămoșii tăi au supraviețuit nu pentru că le-a spus Dumnezeu prin tata Noe să-și cinstească părinții și bunicii ci pentru că aceasta a fost de milenii modalitatea de supraviețuire, solidaritatea familiei.
Că dacă era altfel, porunca Bibliei ar fi sunat așa.
Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, dar după ce îți cumperi mașină, dă-i în aia a mă-si!
Spun asta aici ca să vezi unde începe greșeala ta.
Cum se poate repara.
Asumă-ți rolul de bărbat, de cap al familiei, așa cum este ea.
Găsește modalitatea de a avea un dialog cu fiecare, ca să se întâmple acolo ceea ce trebuie să se întâmple, oricât de greu ți-ar fi asta.
Nu lupta cu ei ci încearcă să îi înțelegi prin empatie, de ce se poartă așa, pune-te în locul lor.
Arată-le că îi iubești și fă asta prin actiuni, prin fapte, nu prin vorbe.
Încet, treptat de la o zi la alta, înlocuiește ostilitatea prin atitudine împăciuitoare.
E posibil:? Mai mult decât posibil. Întoarce ura pe dos și va fi iubire, asta poate fi o pagină de roman care să îți aducă premii literare, dac cel mai mare premiu va fi că vei deveni dirijor de orchestră. Romanul se va desfășura cum vrei tu.
Nu vei avea nevoie de sfaturi, nu vei mai avea dileme.
Nu spun că e simplu.
Uite un titlu de roman.
Îmblânzirea bunicii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vinde masina, pleaca de acolo. Halal exemplu mai e si maica-ta... Taica-tu a plecat sau l-a bagat ea in mormint? Din ce observ, tu le duci pe amindoua in spate. Familie-familie, dar cred ca exista niste limite. Nu ai specificat ca mama ta sau bunica ar fi invalide sau ceva, asa ca inteleg ca sunt doua putori. Intr-un final, repet sfatul: PLEACA URGENT.

| anonimg a răspuns:

Transportul public iti va face bine. Macar pentru un timp cand iti va creste vechimea la "permis" si asigurarea va fi mai blanda.
Pentru fiecare va veni o vreme cand trebuie sa ne rupem de parinti si sa traim singuri. Si cine stie daca nu aceasta este vremea ta?
Conteaza acum si daca refuzul mamei tale de a lucra este logic sau nu.

| LoveSleep a răspuns:

Muta-te. Nu e despre bani cât e despre faptul că maică-ta profită de tine. E foarte amuzant cu câtă siguranță spune ea că nu se va angaja. De ce ai senzatia ca daca pleci trebuie sa le trimiti bani? Sau de ce ai senzatia ca daca te muti singur o parasesti pe maica-ta si o sa moara de foame si de frig ca ultimul om de pe pamant? Mai ai cumva de supt de o tii langa tine atât de strâns? Sunt O GRAMADA de oameni care nu au un apartament al lor, platesc chirie si stau singuri, dintr-un salariu de nimic pentru care lucreaza din greu o luna intreaga si se descurca. Crezi că maică-ta e mai prejos? Mi se pare absolut patetic faptul că spune așa relaxată că n-o să muncească. Te asigur că o s-o faca cand nu o sa aiba ce sa manance.
E ok sa o ajuti cu bani, dar nu e ok sa o intretii. Pe langa partea in care tu nu o sa fii niciodata independent si n-o sa poti sa faci ce vrei niciodata pentru ca daca continui sa o obisnuiesti asa, o sa ai grija de ea până la sfârsitul vietii, te asigur că n-o să stea nicio femeie cu tine. Sau daca una o va face, vă veti certa foarte mult din cauza mamei tale.
Poti sa o ajuti, sa o vizitezi si alte lucruri pe care poate crezi că esti dator sa le faci, dar nu sa o intretii. Si te mai si ameninta cu masina ca e pe numele ei. God, ce om de nimic.
Daca acum nu lucreaza si nu are grija singura de ea, când o s-o faca? Sau intentionezi sa iti iei un apartament mare din banii ăia multi care iti raman dupa ce ii cumperi tampoane maica-tii si sa o aduci la tine?

Ce vorbesti despre masina si restul porcariilor sunt tampenii, frica ta cea mai mare e s-o lasi pe mămica singurică.
Era una aici la care ii ziceau parintii ca daca nu se desparte de prietenul ei o sa-si taie venele amandoi. Acolo te îndrepți și tu.
Nu-ti irosi viata asa, nu te pune nimeni s-o arunci în stradă. Daca ii e frica de munca, trimite-o la psiholog sau la doctor, o fi si vreo boala despre asta.

| Frank51 a răspuns:

O opinie sincera si onesta: Vinde masina, nu mai fi atat de ingamfat in situatii critice, le dai o parte din bani si cu restul te descurci mult timp in chirie si la facultate. Apropo, la camin chiria este 200 de lei...

| Donsavas a răspuns:

Nu cred ca e cea mai buna idee sa te muți din casa. Mama ta nu munceste. Nu are din ce plăti. Evident ca daca ar merge la munca,nu ar avea de ce să muncească pentru întreținerea mașinii tale,chiar dacă e pe numele ei. Corect ar fi sa fie pe numele tau si sa le plătești tu daca tot o conduci si vrei sa conduci. Totusi,de ce nu renunți? Masina iti aduce o grămadă de cheltuieli si tu,din cate ai spus, te descurci si cu transportul public. Sa pleci din casa ti ar aduce mult mai multe cheltuieli, cu sau fara masina, deci nu ti recomand. Cat despre facultate, continuă să studiezi! La munca inca nu e cazul sa mergi. Facultatea e o investitie fiindca iti poate deschide usi către o carieră bine plătită. Spor in Toate!

| Emma30555 a răspuns:

Nu inteleg de ce refuza sa munceasca. Ce face acasa? Macar sa lucreze ceva la negru. Ii place sa depinda de altii? Spune i sa faca ce vrea cu masina si ca daca o vinde iti ei mana de pe ele. Daca are probleme de sanatate si nu poate munci sa ia o pensie pe caz de boala pana va iesi la pensia legala. Care e motivul pentru care nu munceste in situatia in care nu au venituri?

| Nilsson a răspuns:

Bunica ta pe ce isi cheltuie toata pensia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Iti sugerez sa iti urmezi glasul interior. Esti tanar/tanara, ai o Viata inainte. Trebuie sa iti urmezi propriul drum in Viata, parintii nu conteaza sau rudele. Sa ai o zi buna.

| alky13 explică (pentru anonim_4396):

Inima asa imi spune, dar sunt constient de faptul ca o voi infunda foarte rau pe mama (la ea tin, chiar daca ma supune la plati, dar pe bunica n-o suport), si nu vreau sa-i provoc probleme, de-asta i-as trimite bani lunar daca m-as muta, dar este ultima solutie ca sa am libertatea pe care consider ca n-am avut-o niciodata

| anonim_4396 a răspuns (pentru alky13):

Mereu fa doar ce iti spune Inima. Inima stie cel mai bine. Iti spun din proprie experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandesti mai matur decat maica-ta. Mama ta este o profitoare.

| gogu220 a răspuns:

Marit+o. Cum pe cine. Si pe mama si pe bunica.

| Dintrebare a răspuns:

Mama ta este o persoana toxica si convietuirea cu ea nu iti face bine. Ea nici macar nu este deschisa sa discute, ti-a zis clar ca ea nu plateste nimic si asta e. Tu esti o persoana tanara si harnica din ce inteleg. Cel mai simplu este sa iti iei soarta cu totul in propriile maini si sa te distantezi de familia asta din punct de vedere financiar. Oricum deja esti suficient de independenta si nu primesti ajutor din partea nimanui. Cu banii pe care ii platesti aici pe intretinere, iti iei o chirie intr-o garsoniera si ai rezolvat problema. Asigurarea la masina nu se majoreaza cu mult. Probabil e vorba de cateva sute de lei pe care o sa le platesti in plus anual. Iar daca zici ca poate nu o sa ai nevoie de masina, atunci poti sa o vinzi si eventual iti iei alta dupa o perioada, dupa ce o sa iti mearga un pic mai bine financiar. Deci parerea mea este sa nu ramai in mediul ala, inconjurata de oameni egoisti care iti pun tie pe umeri responsabilitatea intregii case.

| Stropdeploaie a răspuns:

Te Sdatuiesc sa ti gasesti o camera de inchiriat! Doar o camera cred ca ti ar ajunge! Undeva la curte este mai ieftin! Mi se pare aiurea sa fii singurul Contribuabil! Cred ca profita de tine!
Apropo dar inainte de a murii bunicul tau ..cum stateau lucrururile. adica mama ta lucra? contribuia cu ceva banuti?
Bunicii banuiesc ca sunt din partea mamei tale!?

| alky13 explică (pentru Stropdeploaie):

Bunicii sunt din partea mamei, da, mama nu lucra de 4 ani

| Stropdeploaie a răspuns (pentru alky13):

Offf Situatie foarte dificila! Mi e greu sa ti mai zpun ceva! Nu vreau sa te intristesz si sa ti spun cuvinte grele! Poate ar fi bine sa ti faci o prietena si sa locuiti impreuna! Apropo tu lucrezi? Iar banuiesc ca ai lucra si ai un salariu destul de bunicel!
Ca altfel nu inteleg de ce mama ta si bunica au atitea pretentii de la tine!?

| alky13 explică (pentru Stropdeploaie):

De prietena, in momentul de fata, nu stiu daca este cazul, am avut una si ne-am despartit din cauza distantei, cel mai rau imi pare faptul ca eram mai ok pe acea perioada, oricum, in ce stare sunt acum, doar lucru si faculta, ocazional o cafea cu colegii de lucru/scoala, nu prea am motive sa privesc inainte... Da, lucrez, am un salariu in jur de 2000 de lei net, problema e ca bunica e cu ale ei, ea are pretentia ca mama sa o intretina, iar mama refuza sa lucreze, iar eu unul, in momentul asta, stau aici pentru ca nu prea am de ales, dar vreau sa ma scap de chinul asta, atat psihic, cat si banesc

| Stropdeploaie a răspuns (pentru alky13):

Offf Imi pare rau. nu stiu ce sa mai zic! Fruntea sus! Va rasarii soarele si pe strada ta! Mama ta trebuie totusi sa si gasesca un loc de munca. macar part time!

| RAY a răspuns (pentru alky13):

Am un salariu in jur de 2000 de lei net

desi categoric poti sta singura, tu practic intreti doua persoane pe banii tai, ceea ce nu e corect

| alky13 explică (pentru Stropdeploaie):

Ea imi tot spune "Daca nu mi-am cautat inainte, crezi ca imi voi gasi de-acum incolo? Nu platesti, cade masina, cade casa!", tot pe tonul asta...

| Stropdeploaie a răspuns (pentru alky13):

Ai putea sa stai intr-un camin particular?

| SporeBox a răspuns:

Ai incredere in tine. Nu in noi, nu in altii. Gandeste-te la variantele pe care le ai si alege-o pe aia pe care o sa o regreti cel mai putin. In caz ca te intereseaza, parerea mea este ca ar trebui sa te intelegi cu mama ta sa platesti tu pana se angajeaza ca nu mi se pare normal sa platesti tu taxele. Si ar fi mai bine sa treci masina pe numele tau caci nu mi se pare corect sa nu iti faci poftele ca sa cumperi masina pe care mama ta sa o vanda. Dar mai bine ignora-mi parerea si fai ce crezi ca o sa regreti mai putin

| alky13 explică (pentru SporeBox):

Problema e urmatoarea, cu ea nu pot sa ma inteleg sa lucreze, a spus in nenumarate randuri ca nu se va angaja, daca nu s-a angajat de-atata timp, ce ma face sa cred ca o va face de-acum incolo, si toate cele... daca aveam o garantie ceva ca se va angaja, sau macar daca platea si bunica jumi-juma, era ceva, dar asa, degeaba ma chinui ca voi ajunge praf cu nervii, nu cu banii, nu suport ideea de a tine o intreaga casa in spate cu riscul de a-mi pierde masina pentru care am muncit un an intreg (prima masina din familie, pe care am facut-o strict din salariul meu, fara niciun ajutor de la parinti), nu suport ideea de a nu putea sa merg cu colegii undeva sau sa fac si eu ce vreau pe faptul ca trebuie sa le platesc lor taxele, exemplu: luna asta a fost ziua mea de nastere, ce mi-am luat eu din banii mei? 800 de lei pe taxe, ca bunica e cheula si deschide geamul in camera cand e prea cald, iar gazul il lasa deschis, mai pot sa zic ceva? Daca povesteam astea cuiva face-to-face eram complimentat ca sunt un romancier desavarsit, ce dracu'

| SporeBox a răspuns (pentru alky13):

Pare ca ai o relatie destul de complicata. Ai spus ca esti la facultate. Daca o ai in alt judet ai putea sa stai la camin. Nu cred ca e scump. Ar fi bine sa pui masina pe numele tau. Probabil ca acum par nesimtit dar tatal tau unde este? El nu te ajuta cu taxele? Dar asta e cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau: ia o foaie de hartie si scrie toate variantele si alege-o pe cea pe care o sa o regreti cel mai putin. Asculta-ti inima.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Ai prea multe cheltuieli pentru varsta ta, solutia e sa scapi de ele. Parerea mea e ca ar trebui sa te muti intr-o chirie sau la camin, ai datorii la masina si utilitatile pentru ele de platit. Crezi ca e o povara pe care poti s-o duci? Esti la facultate, banuiesc ca n-ai iesit de mult din adolescenta, si desi ar fi corect sa ai acum tu grija de mama ta, ca ea a avut grija de tine 18 ani (daca nu mai mult), nu ai cum sa rezisti cand esti in situatia asta financiara.

Acum tu decizi ce vrei sa faci, eu asa vad lucrurile; nu pot sa spun ca te inteleg, pentru ca eu mi-am lasat in urma familia in strainatate sa ma intorc in tara ca sa am bani (printre altele). Am si eu cheltuieli, dar macar stau singur; nu crezi ca esti prea tanar/a ca sa intretii alte doua persoane in afara de tine?

| leonemada a răspuns:

Decat sa isi bata joc de tine si munca ta, mai bine pleci si stai linistita in loc'sorul tau!

| RaduIulianMilea a răspuns:

Poti incepe prin a lua masina pe numele tau, sa scapi de o grija. Cand nu te mai are la mana e mai usor sa o convingi sa te ajute ca sa va fie bine tuturor. De ce sa pierzi masina? Mai bine mai pui ceva la asigurare, asta e. Decat sa va certati pentru o masina, mai bine lasi de la tine si gata. Parerea mea. Libertatea vine din independenta financiara. Nu te au la mana cu nimic, ba chiar ii si ajuti. Si apoi, daca nu mai platesti tu, au 2 variante: ori nu platesc si raman fara casa, ori se trezesc, platesc si ele si gata

| alky13 explică (pentru RaduIulianMilea):

Eu ma gandeam fix asa: trec masina pe numele meu, nu platesc asigurarea o vreme pentru ca nu este strict necesar sa conduc o vreme, sau daca este, oi da mai mult cand va fi cazul, dar pe moment va fi linie moarta, doar sa fie pe numele meu, m-as muta din casa intr-un apartament ceva, dar inevitabil, le-as trimite pe luna o suma de bani, ar fi inuman sa le abandonez fara urma, dupa cate am trecut, tot tin la mama orice ar fi