| Balaban_Marian_1999 a întrebat:

am si eu niste probleme cu familia si nu stiu ce sa fac. Parintii mei s-au despartit acum 2 ani, mama a plecat cu alt barbat si tata a inceput sa bea, eu am ramas la bunicul meu pentru ca tata nu are servici si cu mama nu am vrut sa plec, dar el imi spune ca nu are nici o obligatie fata de mine sa imi dea mancare sa ma tina la el. La mama nu pot sa ma duc si tata sta in aceeasi casa cu bunicul, bunicul ma da dracu mereu, imi spune sa plec, imi face morala ca imi da mancare, ca imi da bani de naveta, ca ai mei nu ii prea intereseaza daca ma duc sau nu la liceu. Dupa ce il ajut la ceva incepe sa ma dea dracu si sa imi spuna chestii urate. Am incercat sa ma sinucid dar nu am putut, nu stiu ce sa fac sa nu mai fiu stresat sa nu mai ma cert cu el, va rog ajutati-ma cu niste sfaturi sad

Răspuns Câştigător
| Alexx911 a răspuns:

Eu iti sugerez sa citesti site-uri de dezvoltare personala, precum#inimafericita si altele, pentru. Ca ceea ce scrie acolo te va ajuta mai mult decat ceea ce zic aici ...Totusi,am sa incerc sa te ajuta-i vreun hobby? iti place o activitate atat de mult incat sa uiti de notiunea timpului atunci cand o faci? dansul, muzica, vreo alta materie scolara sau altceva? Daca da, atunci fa acea activitate cand te simti suparat sau confuz, pt.ca te va ajuta enooorm... (daca nu ai, apuca-te de exerciții fizice de orice fel, ai sa vezi ce efect de calmare au asupra ta)...Si in ceea ce iti priveste bunicul si tatal... explica-le ca tu esti scopul vietii lor si ca tu ar trebui sa fii cea mai importanta grija a lor...zii lui bunic-tu ca daca chiar te vei duce dracu, cine il va mai ajuta cand va fi mai batran si mai neputincios? Si taica-tu are muuulte obligatii fata de tine, doar esti odrasla lui, spune-i ca daca te ajuta si iti vorbeste frumos nu vei ajunge ca el, fara servici si alcoolic...In principal, ataca-i acolo unde ii doare cel mai tare si ai sa vezi ca la un moment dat tot vei reusi...Dar nu ceda! La 8nceput s-ar putea sa te ia la vataie sau sa urle rau la tine

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e normal asa ceva, apeleaza la protectia copilului, o sa te ajute ei cumva. Serios, suna fara nicio retinere, pentru asta sunt.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu astia: http://www.telefonulcopilului.ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MysteriousCat a răspuns:

Renunta la aceasta familie care nu tine la tine si du-te la casa de copii.Stiu ca suna dur,dar decat sa fi certat in continuu de bunicul tau care cred ca o sa inceapa curand si sa dea in tine,sa vezi fata tatalui caruia nu i-a pasat nici un pic de tine si sa iti amintesti in acea casa de mama ta care sincer, fara suparare, este o nesimtita sa iti faca asa ceva mai bine ai incerca sa iti refaci viata cu ajutorul statului, sa cunosti copii care iti vor deveni prieteni. Sper ca te-am ajutat si din nou, iarta-ma. happy sad

| Balaban_Marian_1999 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! chiar m-au ajutat sa ma simt mai bine

| Tudor_Adrian_1998 a răspuns:

Nu merita sa te sinucizi ai o viata trebuie sa o traiesti cu bune si cu rele. Lafel imi face si mie bunica ma da dracu ma injura ca ea imi da de mancare, ca tata nu imi trimite niciun ban ca mama nu munceste. Dar eu o ignor ca numai gura sunt de bunici. Cat m-a injurat pana acum bunica tot in casa sunt, tot imi da de mancare, imi da bani de cheltuiala. Acum depinde si varsta ta daca ai peste 18 ani si ai terminat studiile poti sa iti cauti un loc de munca sa te angajezi. Daca nu ti-ai terminat studiile asteapta pana le termini cu bune si cu rele dar o sa vezi ca in viata asa e. poti sa duci cativa ani numai in probleme dar o sa urmeze si cand o sa ai o viata buna si frumoasa cu vointa ta. Si eu am avut mai de mult gandul acesta ca nu mai merita sa mai traiesc dar uite ca mi l-am scos din cap si incerc sa imi caut un loc de munca sa lucrez pe un salariu minim dar in timp o sa ajung la o casa si sa am o familie. Nu te mai gandi negativ ca nu o sa mai scapi de probleme.

| Munteanu_Etori_Giovani_1980 a răspuns:

Trebuie sa iei legatura imediat cu un pshiholog din orasul tau pentru a nu se autosesiza autoritatile sa nu cumva sa ajungi sa traiesti intr-o casa de copii. Aceea persoana te va ajuta sa treci peste momentele dificile....imi pare rau dar chiar nu ai pentru ce sa te sinucizi, adica, gandeste logic...parintii isi fac viata cum vor ei, fiecare si a ales ce ii place:mama un barbat si tatal butura, iar tu vrei sa iti iei viata?happy neee..trebuie sa treci peste si sa le dai peste nas mai tarziu.tc!