| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema extrema, dar mai intai, vreau sa va povestesc si eu despre ce este vorba. Eu, tata si mama mea vitrega stam in Germania in zona de sud-west. In Septembrie au venit la scoala multi refugiaţi si tigani din Kosovo, Serbia, Macedonia si Siria. Problemele au inceput dupa cateva zile. O alta problema e ca aici in zona asta sunt mii de refugiaţi. Un grup de 5-6 de baieti s-au legat de un băiat.L-au bătut mar si i-au furat tot ce avea la el. Victima era un băiat de varsta mea (15). Joi la şcoala s-au luat la bataie cu prietenii mei (nemţi). In timp ce se băteau a venit secretara scolii, si animalele alea de refugiaţi au dat cu picioarele in ea si au călcat-o in picioare pe secretara. In pauze cand merg acasa (am pauza de la 12:30 pana la 13:45) tot vad in apropierea mea 2 refugiaţi de vreo 14-15 ani cu tigara in gura si se uita urat la mine. Sunt speriat. Tata a cumparat un spray paralizant si il tine la el cand mergem in oras. Acum vrea sa cumpere o chestie de-aia electrica ce au politistii (o pui pe o parte a corpului si te paralizează un moment). Eu am voie sa duc asa ceva la şcoala? Eu cu prietenii mei ne-am gandit ca dupa şcoala sa ne luăm măşti negre si sa ii batem cu betele de baseball pana intra in spital toti si sa fugim de acolo...Nu ştiu ce sa fac sad. Ce sfaturi imi puteti da? Sunt speriat de moarte. Zi de zi mor aici 2-3 oameni din cauza lor sad.

Răspuns Câştigător
| MorganaM a răspuns:

Si ziceau oamenii ca 'saracii refugiati!' Mai degraba "saracul de dracul!"
Ar trebui sa porti aparat cu electrosoc,dar din cate se pare,autoritatile nu se ating de ei,deci e legea junglei acolo, care pe care. Acum, decat sa fi tu in spital, normal ca mai bine ei. Insa de ii bateti,,, nu e un lucru bun, poate mai lasati si un indiciu si va descopera, dar asa, macar scapati de ei o perioada, adica, decat sa mori tu, mai bine sa fie in spital criminalii...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da vina pe angela merkel la cat de desteapta a ajuns, ca si pe ea o prind refugiatii

| mihai69 a răspuns:

Electroșocul e posibil să fie interzis la școală; mai bine întreabă un profesor, pedagog sau altă persoană din conducerea școlii.
Bătaia duce la alte bătăi, violența naște violență.
Încercați să vă rezolvați conflictele pe un teren de sport, mai bine.
Iar pentru cei cu adevărat violenți, nu vă temeți să mergeți la poliție să faceți plângeri.

| stolz a răspuns:

Dar dacă evenimentele astea se tot repetă, de ce nu aveți polițiști care să vegheze în incintă și afară? Trebuie sesizață poliția neaparat!

Situația e destul de gravă, ar trebui să-ți cumpere și ție un spray pentru orice eventualitate.

| Bibble a răspuns:

Nu e deloc o idee buna sa-i bateti, de ce credeti ca nu va vor bate ei pe voi in cele din urma? Spray-ul paralizant e o idee foarte buna.
Dar de ce nu cheama nimeni politia?