| ViataEsteNaspa a întrebat:

Astăzi am o problemă pe care cred că mulți o au. Sunt fată și îmi place de o fată. Eu sunt lesbiană, iar ea bisexuală. Am 14 ani iar ea 15. Cum as putea sa o invit in oraș? Nu avem rețele sociale și habar nu am cum sa mă adresez. Vorbim prin scrisori câteodată dar mi-e ca o sa vadă alții.
Am mai abordat băieți, când încă nu-mi descoperisem orientarea și m-am descurcat bine dar de ei nu-mi plăcea. La ea sunt efectiv nervoasa și am emoții, sfaturi ceva?

Daca nu ai sfat sau ceva bun de zis nu veni cu "vai e un păcat te bate Dumnezeu" ca oricum nu te bag in seama.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

O abordare directă, prin care îi spui că dorești să vorbiți între 4 ochi și acceptă să ieșiți în oraș.
Dacă acceptă, prima dată te comporți absolut normal, ulterior dacă ea te acceptă lângă tine ca parteneră, vă comportați ca iubite.
Apropo, despre persoanele care pun etichete în legătură cu orientarea sexuală a unei persoane, ar trebui să le întrebi dacă au fost la referendum, dacă tot știe să critice, căci fiecare persoană are dreptul la propria viață privată și orientare sexuală și religioasă!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu ii zici ca ti-ar placea sa iesiti sa vorbiti si fata in fata nu doar prin scrisori sau cum o faceti voi

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca la 14 ani ai idee ce inseamna lesbiana sau bisexuala!
Revino peste vreo 5-6 ani, cand ti-ai inceput viata sexuala atat cu baieti cat si cu fete, sa ne spui atunci ce crezi.
Intre timp, traieste-ti copilaria si lasa fanteziile sexuale la varsta asta!

| ViataEsteNaspa explică (pentru Violleta2022):

O relație nu este strict sexuală. Daca o luăm așa cum ști la 14 ani că ești heterosexual? Puteam folosi termenul biromantica sau homoromantica pentru mine, dar știu sigur că nu sunt asexuală (dacă ști ce înseamnă). Totuși apreciez timpul folosit in a-mi scrie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ViataEsteNaspa):

Nu vorbim aici de relatie de copilarie cu fete si baieti, ci de o relatie sexuala, atata vreme cat te referi la lesbianism si homosexualitate.
La 14 ani NU stii ca esti hererosexual, homosexaul sau travestit, pentru ce esti mult prea mica si fara pic de experienta sexuala.
Esti inca copil, ai doar 14 ani si esti total incapabila sa intelegi termenii pe care i-am pomenit mai sus, de aceea te invit sa revii peste vreo caiba ani, cand te lamuresti si cine stie, poate si incerci sexul cu baieti si fete si iti va fi clar ce esti.
Te poti schimba dupa cum bate vantul, pentru ca esti usor infleuntabila si incapabila sa intelegi enorm de multe lucruri.
Dar, toate la vremea lor fetita!
Traieste-ti copilaria si lasa sexul si relatiile sexuale nonconformiste, pentru cand vei mai creste!

| ViataEsteNaspa explică (pentru Violleta2022):

Nu este o relație sexuală. Oi fi eu mica, dar înțeleg cum sta treaba. O relație între două fete este o relație lesbiană, chiar daca cele două nu fac sex. Știu cu ce se mănâncă termenii ăștia. Caută, te rog eu, sa vezi că lesbianismul nu există doar după viața sexuală. Poți fi o lesbiană care e asexuală, și nu își dorește sex deloc. Simpla relație între două fete, le poate face lesbiene sau bisexuale (sau pan, poly). Nu totul este legat de sex și relații sexuale! Aprob, și ai dreptate în privința ca m-aș putea schimba, sunt complet de acord, țineam doar să menționez ca nu totul se leagă de sex, iar pe moment eu așa mă consider. Respect și pupici

| Violleta2022 a răspuns (pentru ViataEsteNaspa):

Tocmai, ca esti atat de mica ca nu poti face diferenta, intre o relatie normala intre 2 fete - care-i de prietenie, si o relatie sexuala intre 2 fete- care-i lesbianism.
Nu ai ce sa aprobi, ca nu ti-a cerut nimeni sa aprobi nimic, doar ti-am explicat ceea ce tu esti incapabila sa intelegi, ca relatia ta cu o alta fetita, fara sex, este pura prietenie si atat!

| Anonim13912 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu cred ca tu nu ai inteles nimic. Fata chiar daca are doar 14 ani e mai inteligenta decat tine. Bafta

| oz_1736 a răspuns:

Deci ai avut de-a face cu comportamentul masculin cand agață si îsi expune talentul de cocoș. Adapteaza-l si comportate normal. Incearca sa fii TU fara minciuni si ocolisuri. Iesiti la o cafea exact ca baietii la o bere, doar ca voi sunteti putin mai delicate. Dar mai bine iesiti de cateva ori la o cafea, fiindca sexul la prima intâlnire, doar baietilor le place! Sau nu!?!

| AlexisJohn17 a răspuns:

The hell is big!?