| Laurențiu004 a întrebat:

Astazi vreau sa va spun povestea despre relatia dintre părinți.

Buun, deci părinții se înțeleg bine in general dar din cand in cand le mai sare tandara la cate unu si ajung sa facă scandal si certuri nasoale care tin de obicei pana la 2 săptămâni. Recent mama mea s-a supărat din naiba stie ce motiv pe tata si iar au ajuns sa se certe si sa se ameninte ca pleaca se acasa si ca se despart... Acum mama si tata au mai avut astfel de amenințări dar mi-e tare frică ca nu cumva să treacă la fapte odata. Am incercat aproape tot sa-i rog cu frumosul sa discute civilizat dar degeaba. I-am rugat sa înceteze dar degeaba. Tot zic ca asa nu se mai poate si că după carantină se despart si tot zic sa ma gândesc cu cine merg. Ideea e ca tata aduce bani in casa dupa ce mama a renunțat la servici când a rămas gravidă cu mine. Am 17 ani dar si asa imi este greu sa ma abțin sa nu plang cand ii vad asa. Eu sunt mai introvert de felul meu deci nici la prieteni nu prea imi vine sa le spun. Chiar vreau sa pot sa opresc asta cumva. Daca ati mai trecut prin asta sau stiti cum e aveți vreun sfat pe care mi-l puteți da ca sa-i pot împăca. Mi-e tare frica sa nu fiu despărțit de frații mei si de unul dintre părinții mei pentru totdeauna. Nu vreau sa trec prin asa ceva.

Va rog mult

Răspuns Câştigător
| InstructorDeIubire a răspuns:

Nu te ingrijora! De la vorbe la fapte e un drum lung. Dacă părinții tăi țin cât de puțin la tine si la frații/surorile tale nu o să se despartă (încearcă să le spui asta). În rest nu știu cum aș putea sa te ajut. Dacă crezi că exista un Dumnezeu probabil ar trebui sa te rogi.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ai 17 ani, În curând vei munci si vei lua viata in piept asa ca nu ar mai trebui sa fi asa sensibilă.
Părinți tau trebuie sa stie mai bine cum isi gestionează relația.Intradevar după atâta timp de stat impreuna e normal sa apara si divergențe. Ignorai si lasa-i sa isi rezolve problemele.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Naavin a răspuns:

Nu dau raspunsuri pentru funda... vreau sa te ajut, deoarece stiu cum e, am vazut multe certuri, la mine chiar din motive bine intemeiate. Roaga-te! Dumnezeu e gata sa iti raspunda oricand! Daca si ei cred in Dumnezeu, poti sa le spui ceea ce zice Biblia despre divort: in afara de desfranare sau motive bine intemeiate, casatoria nu se poate desface. Daca cred in Dumnezeu, situatia se va schimba. Iti doresc toate cele bune! Sa te rogi Sfantului Efrem cel Nou si Maicii Domnului, daca vrei, Maica Domnului e mama tuturor, ea iti va ajuta familia.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru Naavin):

Sunt de acord cu cei ai spus până ai ajuns la rugaciunea la Maica Domnului.Maica Domnului nu este parte din Trinitate. Probabil a păcătuit in viața ei pe pământ deci nu merită să te rogi unui om păcătos. Isus este mijlocitorul si doar prin el si numai el poți ajunge la Tatăl. Isus nu a avut păcate si a iubit asa de mult pe păcătoși incât si-a dat viața pentru ei.Nu Maica Domnului. Ea a fost doar un vas de care Dumnezeu s-a folosit in lucrare si nimic mai mult.

| Naavin a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Iti propun sa citesti asta:
https://mantuireaorg.blogspot.com/......nului.html
Nu cred ca e nici intrebarea potrivita nici categoria potrivita pentru a discuta Invataturi de Credinta, dar daca vrei poti sa ma contactezi pe mantuireaorg@gmail.com, doar intrebari referitoare la Biblie

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru Naavin):

Exact acolo se greșește cand se amesteca tradiția cu Cuvântul lui Dumnezeu.Incearcă sa te ghidezi după scriptura si numai după scriptură. In Biblie undeva scrie citez din memorie,, singurul drum la Dumnezeu este prin Fiul său " si acolo se pune punct. Maica Domnului poate că a fost ia curată ca mulți alți slujitori a lui Dumnezeu dar nu face parte din Trinitate. Arată-mi te rog un verset din Biblie in care suntem indemnati sa ne rugăm la Maica Domnului. Nu din articole luate de pe internet, din Biblie. Dumnezeu sa te binecuvânteze!

| Naavin a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Luca 11:27, 28
Luca 1:48
Psalmi 44:21, 11,12, 15,20.
Maica Domnului ni e din Sf. Treime, da, nimeni nu a zis ca e. Dar Iisus a dat-o noua ca mama, mama care ne ajuta. Si asa cum calea care Dumnezeu Tatal e Dumnezeu Fiul, calea catre Iisus e Maica Sa, Laude ei, amin!

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru Naavin):

Isus a zis in Luca 11:27-28 :,,... Ferice mai degrabă de cei ce aud cuvântul Domnului si il păzesc". Exact ce incercam eu sa subliniez. Nu am găsit in referințele tale că ar trebui sa ma rog la Maica Domnului ca sa ajung la Isus. Maica Domnului a fost umană si niciun om nu a murit fără păcat inafară de Isus. Tradiția ortodoxa ar spune că Maica este calea spre Isus dar este fals. Nu merită să te rogi la o ființă muritoare care a avut păcate. De ce nu ne rugăm la David de ex? Era un om după inima Domnului. Isus este singurul mijlocitor din om si Dumnezeu dar când amesteci tradiția cu cuvântul deja incep să apără contraziceri. Maica Domnului poate a fost preacurată dar nu a murit pentru tine si pentru păcatele tale. Isus te iubește si dorește sa aibă o relație personală cu tine!

| Naavin a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Probabil in "Biblia" voastra editata si falsificata asa scrie... Sa nu uitam ca exista dovezi istorice ca Biserica Ortodoxa a fost creata de Iisus Insusi, cea baptista a aparut in 1600 si. Eu am sa ma rog in continuare Maicii Domnului stiu de ce na rog ei si stiu ca scrie in Biblie sa ma rog ei. Ti-am aratat mai inainte. Fa ce vrei, la a Doua Venire a lui Iisus vei afla Adevarul. Mai mult nu spun nimic, nu este nici categoria nici intrebarea potrivita.
Slava Sfintei Treimi intru Ortodoxia cea Adevarata! Bucurati-va Sfintilor ai lui Dumnezeu si rugati-va pentru noi! Amin, cu puterea Sfintei Cruci+++

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru Naavin):

Nu am spus că sunt baptist sau că am o Biblie,, editată".Si după mine religia chiar nu contează. Nu prin religie vei ajunge in cer. Ci prin credință si o relație cu Dumnezeu. Nu cred că există o dovadă validă că Isus a infințat ortodoxia (cel putin nu am mai auzit asta pana acum). Isus nu avea nici o religie si totuși era pe placul Tatălui pentru că avea o relație cu el. Relația contează! Religiile sunt doar niște nume ca să ne identificăm ca un grup de oameni. Sper că te-am lămurit.

| LoVance0000 a răspuns:

Uite ca daca restul zilelor e ok o sa fie totul bine
https://www.google.com/......80173.html

| LoVance0000 a răspuns:

Daca nu lipseste de acasa si va arata afectiunea pentru voi copii lui. Poti contribui 1 data la luna tatal tau sa i dea o floare mamei asa doar fara o zi speciala anume