| AloneInTheDarkness a întrebat:

Ca tot mai e putin pana incepe scoala am decis sa fac o schimbare in comportamentul meu fata de colegii mei.In clasa mea eu sunt tipul dragut care ii ajuta pe toti, face tot ce poate ca sa se inteleaga bine cu toti, mai retras mai timid care nu prea iese in evidenta.De cand ma stiu am fost un copil maltrat psihic si fizic de toti, cand eram mic daca vroiam sa merg sa ma joc cu ceilalti copii mi se spunea:EEE, ce cauti tu prostule aici ca cu tine nu se joaca nimeni" si toti plecau. crying. Timpul a trecut dar lucrurile au ramasa la fel acum sunt in clasa a 11A si pot spune ca colegii mei sunt niste idioti care rad de mine in orice mod posibil, ma folosesc cat au nevoie de mine si dupa pentru ei nici nu ma stiu ca exist.Sunt obligat sa le dau temele, sa ma duc la magazin pentru ei si daca refuz sunt batut mereu cu motiv sau fara motiv. Mi se spune mereu ca sunt urat si ca nicio fata nu va sta cu mine vreodata.Intrebarea mea este:cum as putea sa fiu mai dur, sa nu imi pese de nimic si sa le platesc cu aceeasi moneda colegilor mei sa fac misto de ei.Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca. Dau funda mare celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Anabellasos a răspuns:

Din cate vad tu esti un baiat cu care clar se poate comunica, esti un baiat deschis cu care ai ce sa vorbesti, si sa stii ca multi aprecieaza asta!

In doi ani de zile ei deja te'au citit, deja va cunoasteti reciproc iar o schimbare "de fatada" asa cum ti'o doresti tu nu cred ca ar ajuta la nimic, ci mai degraba ar putea inrautati lucrurile.

Sa'ti spun ceva: eu personal nu cred in prietenie, dar totusi incerc sa pastrez o oarecare legatura cu toti cunoscutii mei.
Asa ca dupa parerea mea daca acesti colegi ai tai daca nu te aprecieaza, nu te accepta sau macar nu te ignora si profita de felul tau de a fii, de slabiciunile tale, sunt oameni care nu merita, si in final nu ai tu de pierdut.

De ce sa adopti si tu aceasta atitudine demna de dispret?
De ce sa fii ca ei?

Nu stiu exact ce sa faci pentru ca nu ma fost pusa vreodata in vreo situatie asemanatoare, dar e foarte bine ca ai pus aceasta intrebare pe TPU pentru ca astfel vei primi mai multe raspunsuri, iar tu, in cunostinta de cauza, vei stii care este cel mai adecvat sfat...

Revenind la opinia mea, eu consider ca aceste persoane nu merita prietenia ta, asa ca de ce ti'ar pasa de parerea pe care o au ei despre tine.
Consider ca ar trebui sa te preocupe doar ca ei sa te lasa in pace.
Nu incurajez persoanele care sunt singuratice, dar in cazul asta nu prea vad alta solutie.
Plus ca nu cred ca in toata clasa aia nu exista cineva care sa te accepte asa cum esti.
In cazul in care exista, aproprie'te mai mult de acea persoana si pe ceilalti ignorai!

Nu le mai da temele, nu mai merge la magazin pentru ei, nu le mai fa niciun favor.Iar daca atunci te vor batea, atunci mergi la diriginta si prezinta'i situatia ta.

Ea e obligata sa te ajute.
Astfel ei nu vor mai avea curajul sa se mai atinga fizic de tine, poate doar verbal, dar repet, asta nu ar trebui sa te intereseze!

Nu stiu daca e cea mai buna varianta, dar eu asta as face in locul tau...

Nu te schimba pentru ei!
Ei nu te pretuiesc asa cum esti tu, de ce te'ar aprecia daca te'ai schimba?!?

Fii tu si nu te schimba pentru nimeni si pentru nimic!
Cu siguranta exista undeva acea persoana care sa te placa pentru ce esti tu!

Fizic si comportamental.

Si iti spun sincer!
Nu esti urat! Nu mai spune asta! Nu mai crede asta!
Daca tu te consideri urat, atunci asa or sa te vada si ceilalti, pentru ca tu le transmiti asta!

Fiecare persoana este frumoasa, speciala!

Astea fiind spuse, iti urez bafta!

8 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Altcnv care se aseamana cu mine.chestia aia cu uratu m-a suparat si pe mine... ca nici eu nu-s frumosu lumii, da nu suport sa vad ca niste tampiti zic cuiva ca e urat...
Asa sunt si eu, timid, nu prea ies in evidenta, ma inteleg mult mai bine cu adultii decat cu baietii de varsta mea, si daca e sa aleg intre a sta cu un grup de fete si unu de baieti, as alege, fetele, ca sunt mai intelegatoare.
Sincer eu am ramas la stadiu asta, de copil cuminte deocamdata, desii s-a terminat scoala... in clasa a 8 a, mi-era frica sa ma bat, sa nu mi se scada nota la purtare. Azi, pe facebook,un tip s-a luat de mine, un fost coleg, un tampit, ma tot jignea si-mi spunea "huuuoo, mooori!" etc(e Romania totusi, nu prea trebuie sa ai pretentii), in fine am inceput si eu cu chestii de genu "folosesti aceleasi injuraturi ca intotdeauna" sau "frustatule, altceva nu ai de facut decat sa te iei de mine mereu", fara sa ii zic injuraturi de genu "bagami-as"au alte d'astea.
Si la fel ca tine, vara trecuta, avea nevoie de mine, sa ii pun niste anime pe un site, si atunci se purta ca un inger, si cum a terminat cu site-ul cum a inceput sa injure si sa ma faca cum vroia el.
Eu zic asa:
Daca esti mai slab, adica nu prea ai muschi, sa incepi sa faci exercitii, ca sa iti dezvolti musculatura.
Cand cineva iti mai zice "du-te la magazin" ori te intorci cu spatele si pleci ori zici "du-te tu". Si daca e sa te i-a de gat, doar dai una-n fata, nu te gandii la consecinte, sau ce are sa se intample, strange pumnul si doar da-i.
Dezaprob complet violenta, dar in Romania, cu astfel de golani, nu poti sa discuti altfel,crede-ma am incercat muuuulte metode.
Daca inca odata, altul te i-a de gat, gandeste-te ca poate sa se apere stiind ca o sa dai la fata.ce e de facut? il apuci de "mostenitori" si strangi tare, sa-l faci sa-ti dea drumu, apoi ii spui "daca ma mai ameninti te castrez", sau fraze de genu, nu sa-i bati sau sa-i injuri, doar sa bagi frica-n ei.
Vezi ca, comportamentul asta sa-l ai doar si doar cu cei care se i-a de tine, adica sa nu te iei de cei nevinovati si de fete, ca o sa ai cea mai proasta reputatie, chiar daca nu ti se pare.
Vocea, atunci cand vb cu cineva, nu faci nimic cu vocea ta, dar atunci cand cineva se ia de tine, incearca sa vb mai serios, mai gros, si orice ar zice nu zambii, o sa creada "asta zambeste ca ii e frica".
Io acum trec cls a 9 a, si am picat la un profil in care am multi baieti in clasa. Iti dai seama ca 1 semestru trebuie sa-i indur pe aia, sper sa nu se i-a vrunu de mine, sa nu fiu nevoit sa-mi fac dusmani, si am zis doar 1 semestru pentru ca ma mut de la profilu ala.
Succes, si ai grija cu malformatii aiawinking

| Aishaa a răspuns:

Sincera sa fiu, tu nu prea pari clasa a 11-a, esti imatur.Mai intai,nu trebuie sa le mai faci temele,sa te duci la magazin,bla bla, in alte cuvinte sa se foloseasca de tine. Daca vor sa te bata, incearca sa ii spui directorului sa ia masuri.Incearca sa fii mai sociabil,si uita-te si pe la clasele celelalte sa-ti faci noi amici,distreaza-te in alte cuvinte. Uite si eu am ochelarii si cand eram mai mica mai radeau copii de mine,ma simteam aiurea este drept, insa acum am invat sa-mi fac din defect o calitate. Poate o schimbare de look iti va da mai multa incredere in tine, si ti-as sugera autosugestia.La mine da roade mereu.Pur si simplu cand ai momente cand esti in al 9-lea cer spune-ti 'o sa fie bine'; 'o sa am prietenii' sau ce mai vrei tu.Bineinteles,repeta aceste cuvinte CAT mai des cu putinta, insa am observat ca au un impact mai mare cand esti 'fresh'. Bafta in continuare si iti doresc mult succes happy

| Bitzzzz a răspuns:

Bunakiss eu zic cu cel mai bine ar fi sa nu le mai dai importanta, cand ei iti cer temele nu le dai ...doar nu esti obligat. tipa si uh la ei cand vezi cu isi bat joc de tine.si acea faza cu fetele stai linistit scupule nu este asa cum zic eikiss

te pup sper ca ti-am fost d ajutorbig hug

funda te rogkiss

| DamnedShadow a răspuns:

Chiar daca ai vrea, nu poti sa faci nici o schimbare in comportament atat de repede. Vorbeste cat de serios cu ei, doar nu-s batuti in cap sa nu inteleaga de vorba buna. Daca nu, fa-ti alti prieteni din celelalte clase, care te vor intelege, iar pe ei lasa-i in pace.

| BlackR0se a răspuns:

Phhh...se pare ca am avut cam aceeasi problema cu a ta happy
Esti foarte sensibil din cate am citit happy...
Unde este dirigintele/diriginta? De ce nu discuti cu el/ea? Ca doar ea conduce clasa happy.Eu zic sa nu le mai dai temele si sa nu mai fii atat de sensibil happy.Nu ii lasa sa te supere.Pur si simplu nu ii mai baga in seama. Daca apeleaza la violenta, ti-am spus:: vorbeste cu un adult.Lucrurile nu vor ramane asa, ai s veziwinking...
Daca nici asta nu te ajuta, atunci : roaga-te happy
Dumnezeu sigur te va ajuta! ^.^
Mult noroc!

| DomGoe a răspuns:

Nu ii baga nici tu in seama si daca se ia de tine da si tu.de 2 ori chiar si.sa sti ca la varsta ta nu e nevoie de prieteni poti sa te descurci singur nu fi papusa lor.si nu rezolvi nimic daca vorbesti cu profii.Incearca sa ai ""coloana vertebrala"". Succes

| Danyel_9154 a răspuns:

La fel patesc si eu dar nu ii las sa profite si eu am gura asa ca ii zic si la diriginta si le zic si lor ceva.
Incearca sa te apropii de diriginte si astfel poti sa ii "manipulezi" cum te doare capul sau cum a zis @Friend dale cate una in bot!
Succes!

| AloneInTheDarkness explică:

WOW nu ma asteptam la atatea raspunsuri asa de repede. Credeti-ma daca as putea v-as da la toti funda dar cum nu se poate.Va multumesc celor care ati vrut sa ma ajutati si carora va pasat.thumbs up. Sunteti niste oamneni demni de respect.Inca o data mersi multbig grin