| carbon21 a întrebat:

cum fac sa nu-mi mai supar iubita? Parca se supara din orice. Uneori 2-3 săptămâni sau uneori luni parca e totul lapte și miere, dar mai apare uneori asa o discuție, nu cearta, doar o discuție mai aprinsa pe niște teme banale, pe care eu le pornesc de cele mai multe ori, cum sa ma controlez sa nu mai fiu așa sensibil pe banalități și sa fac rău relației? Zicea ea ca ma iartă și așa dar ma gândesc pana când?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Neînțelegi sunt normale să apară, important e cum gestionezi situația. dacă ești nervos pe moment, spune-i că nu vrei să discuți acum, te calmezi și-i spui după ce te-a deranjat după ce analizezi situația și te gândești dacă chiar e motiv de supărare sau rabufnire pe moment ori o toană. Nu-i vorbi pe un ton sau cu o adresare care să sune a atac pentru că e normal că o să se atace și o să fie concentrată pe atitudinea ta și nu pe ce spui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar o discuție mai aprinsa pe niște teme banale, pe care eu le pornesc de cele mai multe ori,
De ce le pornești?
Că ai chef de ceartă. Cheful de ceartă vine din tine.
Caută motivul din tine.
cum sa ma controlez
Nu te poți controla până nu cunoști și nu recunoști motivul.
Să îți explic. Să te uiți cum se bat pisicile pe You Tube? Ce motiv au să se bată? Tensiunea provocată de hormoni.
O să mă folosesc pr mine ca material didactic ca să înțelegi.
Când copii mei aveau 12, 4 și 3 ani, mă întorsesem acasă pachet de nervi după o călătorie în care rezolasem probleme complicate și grele cu restul familiei, în altă localitate, mute nopți nedormite, trenuri de naptea în picioare, decizii grele de luat, certuri grave, de toate. Nu mă ajuta somnul de noapte să mă liniștesc, dar nici nu îmi dădeam seama în ce stare mă aflam, inconștient. Eram în acea stare, în care cauți ceartă cu lumânarea.
Nu am bătut pe nici unul din copii mei, nici înainte nici după. Sunt un om blând, și nu am bătaia ca mijloc de educație. Dar în acea zi, am plesnit-o pe fiica de 12 ani, de i-a dat sângele pe nas. Dar am ajutat-o imediat să se spele pe față și să se liniștească. Apoi fiul de 8 ani era dezbrăcat până la brâu, din nou am găsit motiv de ceartă, și i-am dat atâtea palme peste bustul gol până l-am înroșit. A dorit să îmi arate că este un dur și nici măcar nu a clipit de durere.
Apoi, fiindcă îmi stătea în cale prin casă m-am repezit la cel mic de trei ani să îi aplic și lui o corecție. Când m-am apropiat tare ca să îl lovesc, a simțit că vine urgia peste el, și a țipat ascuțit. Acest țipăt ascuțit m-a trezit. Atunci m-am oprit și mi-am dat seama că greșesc. Mi-am pus întrebarea ce se întâmplă cu mine. M-a întrebat soția ce am, căci nu mă mai purtasem niciodată așa, să mă duc la oglindă, să mă uit ca am niște ochi de om drogat. M-am dus și m-am speriat când m-am văzut. Au trecut mai multe zile în care mă purtam uneori anormal, mai spărgeam sau distrugeam un obiect, ne intenționat, sau mai exact inconștient.
Dar treptat, mă auto analizam de unde vine starea mea, și apoi am acționat așa cum trebuie ca să o elimin.
Așa că, asta văd eu, că ai mai pus întrebarea.
Mi se pare că îți folosești prietena pe post de paratrăsnet fără să îți dai seama.
Până când? Până o să îți spună la revedere cu mențiunea că nu se poate trăi cu dta.
Așa că, nu totul, dar ceva pornește de la tine. Eu le pornesc, așa zici. Caută să înțelegi de ce le pornești.
De acolo să pornești, de dinainte de pornire.
Să te întrebi pe tine însuți, ce fac acum. Și să găsești răspunsul, ce faci și de ce faci.

| Mosotti a răspuns:

Asta ti-e felul, asta esti, nu ai ce face. Ca daca ai ajuns aici sa intrebi ce sa faci, e clar ca nu ai reusit sa te stapanesti si nu vei reusi nici de acum in colo, deci descurca-te asa daca chiar nu poti sa te abtii. Din pacate ai acest defect pe care va trebui sa-l duci.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai contrazice pe orice subiect, poate ca nu contează cine are dreptate, sau poate fiecare are dreptate în felul lui. Dacă ai încredere în tine nu mai simți nevoia sa demonstrezi ca ai dreptate. Oricum orice cuplu se mai cearta dar nu e bine sa insiști pe un subiect la infinit

| adryang78 a răspuns:

Aceste mici conflicte sunt sarea și piperul unei relații, îi conferă savoare și, deși pare ciudat, o cimentează. O relație nu înseamnă doar lapte și miere. În plus, o relație solidă, bazată pe dragoste și respect reciproc, nu se uzează din cauza unor mici discuții.

| Mosotti a răspuns (pentru adryang78):

Aiurea, sarea si piperul este sa te intelegi, sa fie armonie, sa te respecti, sa ai ceva pasiuni, discutii comune, sa fie si independenta, libertate, sa ai comportament frumos, sa fie satisfactie sexuala reciproca, sa fie fizic frumos reciproc, astea sunt ingredientele unei relatii durabile si de calitate, nu cearta nici mica, ca astea erodeaza si din joaca din asta se alege praful. Ca mai sunt divergente, dar la el e mai nasol, el cam incita, iar daca a venit aici sa intrebe, nu a venit degeaba, prietena lui se supara, deci nu ii convine asa cum e si normal! Ca si ea vede cum vad eu o relatie. Cimenteaza finalul relatiei sau ce?!

Răspuns utilizator avertizat