| alalal14ani a întrebat:

cum pot să-mi aflu strămoșii?

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Mergi la zoo

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îți întrebi părinții atunci nu ai cum să afli.

| Iote a răspuns:

Intreebi parintii, intrebi rudele. Din pacate, la noi nu este o arhiva unde sa gassti aceste date. Doar in bisericile catolice si reformate preotii au evidenta casatoriilor, nasterilor si botezurilor si permit (chiar incurajeaza) enoriasilor sa-si caute stramosii sau alte rude. Din pacate, biserica ortodoxa nu are acum si nici macar nu permite accesul la actele vechi care exista.

| crud a răspuns:

Citeste acest articol, poate-ti va fi de ajutor.
http://diez.md/......-te-tragi/

| xSuntUnCascaval a răspuns:

Cel mai usor ar fi sa iti intrebi rudele, cel mai greu ar fi sa intri in arhiva orasului din care esti.