| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Cum pot sa o conving pe mama sa imi cumpere un telefon nou?
Am note mai mari si nu ii creez probleme.Cand i-am spus a zis ca nu, ca daca vine craciunul nu trebuie neaparat sa am cadouri, acum telefonul asta pe care il am eu daca l-as vinde as luca ceva banuti si mama ar plati numai jumatate.Acuma imi e cumva sa o intreb pentru ca a refuzat chiar daca nu i-am spus pretul 600 lei -dupa ce imi vand telefonul cam vreo 300-350.Sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Una la mana, parintii tai au posibilitatea financiara sa ia? Doi la mana, telefonul actual ce are? De ce vrei sa-l schimbi? Nu mai face fata la ce trebuie sau vrei tu pur si simplu altul?

Daca e nevoie de tel nou ca nu mai face fata si au posibilitate, atunci sunt parinti care considera ca, copilul trebuie sa fie doar o masina de munca pentru viitor si atat, si ca nu are nevoie si de placeri.
Daca nu e nevoie, atunci au ei dreptate, daca nu au posibilitate aia este, nu poti avea pretentii.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul este pentru CONVORBIRI cu alta persoana, daca se afla la distanta.

ORICE alta functie /aplicatie in plus sunt doar pentru a-ti pierde timpul, distragand atentia de la lucrurile importante.

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Nu e corect, mai e nevoie si de placere! Si copiii au dreptul asta, nu doar cand or munci ei, jocuri, navigare, vizionat filme, ascultat muzica, de ce nu? Dar am spus in mesajul anterior ce trebuie, nu asa oricum, depinde in caz este, nu i-am dat dreptate oricum. Un copil nu e bun doar sa invete ca sa-ti munceasca 40 ani la patron apoi si atat, mai trebuie si mici bucurii daca merita si mai ales daca exista posibilitate.
Adica altii cu bani se bucura de tot si altii ce fac? Stau sa faca doar ceva ce apoi sa ii faca sa poata slugari primilor? Hai ca e comic. Si aia care au invata, dupa facultate ajung sefi, manageri, patroni, nu inseamna ca daca au de toate in copilarie nu invata, astea-s mituri, chiar le place sa intreprinda ceva dupa aia. Mai rar ratati total. Faptul ca le da parintii de toate si sparg bani, nu e rau asa cum pare, aia care condamna daca ar avea, ar face la fel. Daca se poarta frumos, respecta, invata, nu face prostii, nu este nici o problema, altfel sigur, schimbam foaia.

| Bula a răspuns (pentru Mosotti):

Un copil sa-si traiasca copilaria AFARA, cu prietenii, nu cu prietenii de pe Facebook!
Cu telefonul pot stabili intalnirile, iar dupa aceea sa se joace impreuna!
In ultima vreme, copii se duc "la sala", in loc sa joace fotbal sau cu cordeluta. Se ingrasa din lipsa miscarii.
Marea problema este ca si in locul invatatului se foloseste telefonul, dar nu pentru a cauta ajutor, ci pentru copierea lectiei.

Fereste-ne, Doamne, de viitorii asemenea sefi, conducatori de institutii si de tara!

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Se ingrasa ca mananca prea mult, chiar si americanii ziceau "nu ne ingrasam ca nu ne miscam, ne ingrasam ca mancam prea mult", miscarea o faci pentru sanatate, sa arati bine, sa fi in forma, nu neaparat pentru slabitaciune. De exemplu un maxim o ora si 45 de minute de trei ori pe saptamana ajunge sa arati brici de brici si sa fi foarte oke deci sport la sala, nu ai nevoie de mai mult, dar pentru slabit e cam egal cu zero miscarea aia.
La sala e f bine ca poti modela corpul, afara doar faci aerobic mai mult, si aerobicul necontrolat duce la pierderi de masa musculara. La sala faci sport ordonat pentru a acoperi nevoile si estetice si de sanatate. Pana la urma sport sa fie, nu conteaza unde-l faci.

Pai se duc si afara ca parcul e plin vad ca, vad copii afara, cum nu? Orasu e plin de tineri, terasele pline, nu stiu de unde ati scos-o voi ca, copiii nu mai ies afara. Eu am specificat, daca copilul invata si este ok la comportament, daca copiaza lectia rezulta ca nu invata si atunci trecem la masuri coercitive.
Dar daca invata, se poarta bine, mai iese si pe afara, poate sta pe tel cat vrea, nu ma deranjeaza. Sa se si joace, sunt destule jocuri dragute si zic asta eu la 42 ani, navighezi pe net, mai inveti cate ceva, mai vezi documentare, afli despre aia si ailalta. Nici prea multa minge batuta nu e bine ca prosteste, asa de la un calculator fara sa vrei mai inveti cate ceva de multe ori, fie si daca zici "ia ma cum pun spatiu intre randuri in word?", si tot inveti ceva. Chiar si la jocuri inveti, depinde, de exemplu eu joc jocuri din alea cu obiecte seria escape games, acolo trebuie sa gandesti! La alea Open 100 doors, iar trebuie sa gandesti, deci te dezvolta fara sa vrei.

Vrei sa iti zic ceva? Eu in adolescenta cand bateam parcul si santierele eram mai prost ca acum crede-ma! De cand am tehnologie m-am documentat, am aflat, m-am dezvoltat destul, am avut foarte usor acces la orice.

Sau au facut astia propaganda ca tehnologia face rau de frica ca devin mai multi copii destepti si nu ii mai pot ei controla usor mai in colo! Pana la urma asa mult timp copiii nu au de telefoane si calculator, la scoala sunt 6 ore, dupa aia daca mai invata 3 ore, ce mai ramane? Lasa sa se simta si ei bine, fie cu mingea, fie pe tel fie combinate toate astea.
Chiar ziceau odata pe undeva "au devenit hackeri f buni caci copiii petrec mult timp la calculator, iar in acest fel acesti oameni invata". Sunt si multi care doar socializeaza, dar nici asta nu e prea rau.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca are vreo imporanta notele cand mamei nu-i ajung banii de mancare si plata facturilor.
Dar telefonul vechi ce are?

| sofisis a răspuns:

Poate nu are acum bani sa iti ia sau poate ca telefonul actual este relativ recent luat si nu considera ca e necesar acum sa iti schimbe telefonul.
Poate ai noroc si iti face o surpriza de Craciun...

| Mosquito a răspuns:

Mai strânge. O sa apară altele, și altele. Tot mai bune...si tot mai ieftine.
Cu 600 lei îți poți lua un telefon pentru tine, foarte bun, de pe ihunt. Sau ceva de afara cum ar fi Gearbest sau Tomtop... Tot felu. Bafta