| goanta9595 a întrebat:

Dau funda!
Pun aceasta intrebare pe data de 28/8/2020. Acum 2 zile pe 26/8/2020 a murit unchiul si matusa mea intr-un acident de masa [ singurele noastre rude, destul de apropiate]. Eu cu parintii mei aveam programati o calatorie la mare pe data de 3/8/2020 pana pe 10/8/2020. Credeti ca vom mai pleca la mare?

Răspuns Câştigător
| goanta9595 explică:

De ce? Ce rost are sa se duca sa vada boceli, suferinta inutil? La ce ajuta? Sa se duca la mare si sa-si vada de viata, de unchi sa se ocupe familia lui. Sigur ca ii pare rau, asta clar, dar in rest nu ajuta.
Nu e ciudata deloc treaba.

Mie cand mi-a murit bunica cand am fost la inmormantare mai rau mi-a facut, nu era mama aici, ca nu ma duceam.
F rau mi-a facut! Pai de ce?
A trebuit sa trec pe Suboxone sa scap ca altfel ce ma faceam. Suboxona e un opioid care mi-a redresat picajul de chimie din creier si care imi dadea durerea aia.
A trebuit sa iau 21 zile low dose care se da in depresii, ca altfel aveam o durere ca un cui in suflet, s-a amplificat f tare la inmormantare.
Dupa aia am scos-o si am ramas okey, deci am sarit de perioada critica.

Tu nu stii cum e. Din contra, sa te detasezi f repede de asta si gata, chiar sa se duca la mare.
Are programare in sept, nu in august, a gresit.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai uita-te la intrebare, spui ca programarea la mare este in perioada 3.08 - 10.08. 2020, ori aceasta perioada deja a trecut.
Daca ai gresit si ai vrut sa scrii ca este in luna septembrie atunci nu vad de ce nu v-ati putea duce.

| Simpatic a răspuns:

Ai o programare de pe data de 03/09 pana pe 10/09 nu de pe 3/8 pana pe 10/08 ca ar trebui sa te intorci in timp.
Ciudat ca parintii tai nu vor tine doliu, adica au murit doua rude de-a lor deodata.
Iar tu iti pui problema mersului la mare, daca si ai tai gandesc la fel sunteti o familie de ciudati.

| goanta9595 explică (pentru Simpatic):

De ce? Ce rost are sa se duca sa vada boceli, suferinta inutil? La ce ajuta? Sa se duca la mare si sa-si vada de viata, de unchi sa se ocupe familia lui. Sigur ca ii pare rau, asta clar, dar in rest nu ajuta.
Nu e ciudata deloc treaba.

Mie cand mi-a murit bunica cand am fost la inmormantare mai rau mi-a facut, nu era mama aici, ca nu ma duceam.
F rau mi-a facut! Pai de ce?
A trebuit sa trec pe Suboxone sa scap ca altfel ce ma faceam. Suboxona e un opioid care mi-a redresat picajul de chimie din creier si care imi dadea durerea aia.
A trebuit sa iau 21 zile low dose care se da in depresii, ca altfel aveam o durere ca un cui in suflet, s-a amplificat f tare la inmormantare.
Dupa aia am scos-o si am ramas okey, deci am sarit de perioada critica.

Tu nu stii cum e. Din contra, sa te detasezi f repede de asta si gata, chiar sa se duca la mare.
Are programare in sept, nu in august, a gresit.

| Mosotti a răspuns:

Pana la urma mortii cu mortii, vii cu vii, daca are cine se ocupa de ei, va duceti la mare, aia e. Daca nu, nu va duceti, daca au familie, sa-si vada de treaba lor.

Mai rau face sa va duceti acolo sa vedeti morti, plansete si alte alea, mergeti inainte in viata si lasati astea. Chiar va face bine o relaxare, decat boceli inutile si atmosfera de cacao.
Daca parintii raman, nu te duce la inmormantare ca iti face rau poate, vezi de treaba ta. Ai vrut sa zici septembrie, convinge-i ca e non sens sa nu va duceti, ca oricum mai rau face, si ca e non sens, si ca e mai bine invers, sa va detasati ca sa nu urce suferinta inutil.

Eu am trecut prin asta si stiu cum e.

| gabicoo a răspuns:

Doar Cireșica - adevărata nepoată a Mamei Omida - va ști să-ți răspundă!
laughing

| AliGab a răspuns:

Nu va veti mai duce la mare pentru ca perioada programata a trecut

| goanta9595 explică (pentru AliGab):

Am vrut sa ma refer la luna viitoare.dar am gresit luna

| Mosotti a răspuns (pentru goanta9595):

La mare, distractie cat cuprinde, detaseaza-te de rau ca doar o viata ai, lasa-i sa se descurce si singuri, aia e, daca nu era cu marea, va duceati, ca nu conta, dar asa pierzi si bani si distractie pentru ce?
Dar daca parintii tai asa considera si nu poti sa-i convingi, aia e.
Ca ei poate zic ca se duc sa sustina moral pe aia, pai...si cu parintii tai si fara, aia tot praf sunt, zic eu.

Eu de ex la inmormantarea bunicii nu aveam nevoie sa fie nimeni cu mine, mai mult ma enerva, voiam sa se termine mai repede si gata. A venit unchiu si matusa si atat.
Ce moral, am suferit si cu suboxona mi-am mai redus asta, in rest nimeni nu putea sa ma aline, deci prezenta lor era total non sens acolo.

| kb9 a răspuns:

De mare te doare pe tine?
Raspuns la intrebarea ta: Nu stiu, nimeni nu poate ghici, TPU nu e Toti Prezicatorii pentru Unu.

| nicu991 a răspuns (pentru kb9):

Vorbeste in numele tau, eu doar ce mi-am schimbat bateriile la globul de cristal laughing

| iustinianKing a răspuns:

Ai fost la mare pana la urma?