| anonim_4396 a întrebat:

De câteva zile mă simt tot mai aiurea. Simt ca trăiesc degeaba, pur si simplu. Nu prea mai am prieteni cu care sa ies, toata lumea s-a depărtat pur si simplu de mine. Când vreau sa chem cate un prieten afara nimeni nu poate, toti sunt "ocupati". Am ajuns sa stau mai toata ziua in casa, mai ies si eu in oras odata la nu știu cat timp, ies si eu din casa când ma mai duc pe la magazin si la scoala, in rest nu prea. Chiar nu stiu cum s-a întâmplat asta, înainte eram toata ziua cu prietenii veneam pe acasa când trebuia sa mănânc. Pur si simplu toti si-au facut alti prieteni iar eu... Tot încerc sa îmi fac o iubita, degeaba, orice as incerca nu merge, inteleg, daca as fi handicapat si nu as putea lega doua cuvinte chiar as intelege de ce sunt asa.( si chiar nu sunt prost, adica nici nu ma chinui mult sa invat si am note mari si sunt la un liceu foarte bun din oraș, stiu ca asta nu contează dar spun ca pana si cocalarii au mai multa viata sociala decât mine). Daca aveti vreun sfat care sa mă ajute il astept. Ms anticipatwinking

Răspuns Câştigător
| NevastuicAaA a răspuns:

Prietenii sunt mai de pret decat o iubita. Incearca sa intri in vorba cu persoane noi, implicate in proiecte la scoala, nu astepta sa te invite cineva, fii tu cel care aduna gasca.Incearca sa fii cat mai deschis.Acea doza de nebunie nu trebuie sa lipseasca.Nu te gandi prea mult ce vor spune altii, tu trebuie sa te distrezi si sa te simti bine, iar prin tine sa-i binedispui pe cei din jur. Cunoscand mai multe persoane ai sanse mai mari sa dai si de persoana iubita. Nu uita ca si la o intalnire tu trebuie sa fii cel care sa se amuze. Asta nu inseamna ca trebuie sa razi de persoana cu care ai iesit. Incearca pe cat posibil sa nu barfesti si sa nu te dai mare. Nu intereseaza pe nimeni ce note ai tu la scoala, cat de bine inveti, ce bunuri materiale detii...Te rog sa-mi ceri ajutorul daca ai nevoie.

| mihionuț a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Multumesc mult! O sa fac ceea ce ai spus si voi încerca sa fiu mai deschis celor din jur, poate asa voi reuși. big grin

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stai linistit, am trecut si eu prin ceva de genul si totul s-a rezolvat. Oamenii vin si pleaca din viata ta in anumite momente, si o sa vezi ca toata intamplarea asta va avea ca scop aprecierea oamenilor care vor aparea in viata ta. Nu mai fi atat de concentrat pe gasirea unei iubite ci mai degraba pe a-ti face prieteni. Sunt mult mai importante prieteniile la varsta ta pentru ca e singura perioada cand ai mult timp liber, multa vlaga si vrei sa petreci si sa te simti bine. Incearca sa citesti articole si carti de autoeducare, poate te ajuta sa te dezvolti si sa te faci mai placut.

| RAY a răspuns:

Sa stii ca cu cat isi pui bariere in cautarea ta niciodata nu vei gasi nimic, poate cocalari aia uni din ei sunt ok

| andrei690 a răspuns:

Nu am dreptul sa judec pe nimeni. Nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni dupa cum spune in Biblie:,, Nu judeca pentru a nu fi judecat!"
Nu iti mai arunca bucatele de suflet in valtoarea internetului pentru ca aici nu gasesti oameni adevarati ci o proiectie a lor ce aproape isi ingaduie libertatea in rau, aici nu comunici -in adevaratul sens al cuvantului-nici pe site-urile sociale. Cauta ti modelele. Preotul, un Profesor  pot fi oameni de la care ai ce invata, pot deveni chiar prietenii tai. Urmareste de asemenea conferintele domnului  Virgiliu Gheorghe pentru ca sunt exceptionale. Mai mult, citeste,, Scrisoare pentru liceeni"  de Tudor Chirila ignorand limbajul vulgar care probabil vine din realism. Dumnezeu ar trebui sa fie modelul nostru absolut. Domnul profesor a spus ca oamenii devin tristi cand vad realitatea asa cum este si are mare dreptate. Si este adevarata si ca oamenii ce  devin tristi -din altmotive-  vad realitatea asa cum este. Asa ca poate ar fi bine sa nu cazi in prozaic, adica in lumea asta,, hihihi ma distrez am prieteni multi si totul e roz "

| mihionuț a răspuns:

Multumesc tuturor, daca puteam sa dau mai multe fundițe vă dădeam si celorlalți. happy

| AlynaSp a răspuns:

Pai. Incearca sa lasi chestia cu iubita. Incearca sa iti faci prieteni noi, din liceu. Nu mai te simti aiurea deoarece poti sa intri intr-o depresie.