| COLINO a întrebat:

Salut TPU,

De cativa ani am acceptat ideea ca sunt psihopat si ca nu pot avea sentimente fata de persoane. Pe parcurs ce timpul trece am realizat ca nu tin cu adevarat la nimeni ci doar la propriile interese, pana de curand credeam ca tin la sora mea foarte mult si ca nu as putea trai fara ea insa s-a mutat de curand la nici 2 km de mine si nici nu mi s-a facut dor de ea nici macar o data si la fel mi s-a intamplat cu prieteni si cu familia si rudele apropriate, pur si simplu nu ma pot atasa de ei sau de orice altceva.
Niciodata nu am avut porniri violente in rest profilul de psihopat mi se potriveste foarte bine.
Scriu acest mesaj aici pentru ca ceva de curand mi s-a intamplat si nu inteleg exact cum.
Inainte de asta totul imi mergea perfect, bani, succes, destindere, realizam tot ce imi propuneam.
De cam 8 luni am inceput sa tin foarte mult la o persoana, la inceput mi s-a parut ok si imi placea compania avuta, ulterior usor usor pana cand simt ca totul se invarte in jurul acelei persoane.
De atunci totul este haos in viata mea, toata ordinea avuta, toata stabilitatea si toata incredere au disparut.
Oare un psihopat poate sa se indragosteasca?
De fapt ce mi se intampla?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Basileu a răspuns:

Salut!
Eu cred ca tu ai o conceptie gresita asupra acestor sentimente, iar daca ma asculti in urmatoarele randuri o sa-ti spun si de ce.
In primul rand, nu, nu esti psihopat, ai doar probleme in a intelege cu adevarat ce inseamna sentimentele si atasamentul.
Sunt foarte sigur ca tii la sora ta precum sunt la fel de sigur ca tii si la prietenii tai, cu toate ca nu-ti dai seama.Acuma tu o sa te intrebi de ce nu-ti dai tu de fapt seama cand si cum tii la cineva?
Pai hai sa-ti explic.
Oamenii din jurul tau sunt mereu in jurul tau in mare parte, de altfel tu nu cred ca ai avut nevoie sa te zbati in a-i avea pe acesti oameni langa tine, pentru ca mereu au fost acolo.Acum ca a plecat sora ta, nu cred ca este o asa mare problema deoarece tu stii ca ea mereu se poate intoarce, e pana la urma sange din sangele tau si stii ca mereu va fi acolo si totusi sunt doar 2 km *** intre voi doi laughing, 15 minute de mers pe jos.Ce vreau eu sa-ti explic este ca tu nu ai cum sa realizezi ca tii la cineva deoarece tu inca nu ai experimentat ideea de a castiga sau pierde pe cineva, la propriu.In momentul in care tu castigi pe cineva, ma refer la incredere,(timpul ei, atentia..etc) atunci inseamna ca ai investit si tu la rand timp, incredere, sentimente dupa caz, adica te-ai zbatut mult si ti-ar parea rau sa dai cu piciorul la ocazia de a pierde acea persoana.Prietenii pe care ii ai sunt oameni la care tii,insa tu nefiind nevoit sa iti asumi investitii mari de energie si timp in ei(pentru ca mereu au fost acolo) cumva nu cunosti ideea de atasament. Daca ar pleca definitiv persoane din viata ta sau cum am spus mai sus ar trebui sa lupti pentru cineva atunci da, ai simti cum parti din tine se sfasie si pleaca odata cu ei.
Acuma, nu ai cum sa tii la toti prietenii tai la fel, insa de tinut sigur tii.
Pe tine cred ca te-a pus mai mult pe ganduri cum ai reusit sa te atasezi de aceasta noua persoana intrata in viata ta.
Simplu, vorba de indragosteala, adica iti place mult si cred ca si investesti timp, emotie si incredere in aceasta persoana.De ce?
Pentru ca iti place,iti face placere sa o ai langa tine si lupti pentru ea.Ea a venit si a contrabalansat ideea si conceptia ta asupra atasamentului fata de alte persoane deoarece tu nu ai mai simtit asa ceva.Ce simti pentru ea te asigur ca nu ai cum sa simti pentru alte persoane,deoarece acest lucru este un tip diferit de atasament pe care o sa-l simti doar pentru anumite tipuri de persoane.Ce te rog eu este sa nu mai faci greseala de a compara aceste doua lucruri(atasamentul fata de prieteni vs atasamantul fata de persoane 'iubibile' happy ),pentru ca nu sunt la fel,sunt tipuri de atasamente total diferite, nu compara mere cu pere laughing
Esti capabil de iubire, insa nu o intelegi, acum ca ai pe cineva de care-ti place mult esti confuz, deoarece nu ai mai simtit asa ceva.Te asigur ca tii la toti oamenii din viata ta, la unii mai mult decat la altii happy
Sper sa-ti fie de ajutor, numai bine!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. In orice caz majoritatea psihopatilor sunt escroci gainari, nu criminali in serie.

| Sofer a răspuns:

Ai intalnit persoana care ti-a intrat la inima.

| mentholinks a răspuns:

Posibil, mai ales daca e vreo bunaciune. Oricum, esti cam labil psihic daca o singura persoana te-a adus in halul asta. Macar ai facut sex cu ea?

| Ana7807820 a răspuns:

Nu esti psihopat. Toti ne indragostim la un moment dat in viata, oricat de ratati ne consideram (vorba auzita de la un profesor care imi este drag)
Acum depinde numai si numai de tine cum iei relatiile astea: doar pentru bani, putere sau din pura dragoste?

| Atlantic007 a răspuns:

Nu esti psihopat, doar confuz in sentimente.