| Xilen a întrebat:

De prin martie am inceput sa ascund TOATE notele mai mici pe care le-am luat(sub 9, am un 4 la tehnologie, 6 si 7 la matematica, 6 la franceza) si eu i-am mintit ca am numai 9 si 10, pana si in carnetul de note am scris notele "inventate" de mine. Intr-o ora incepe sedinta de final de an, unde vor merge ambii parinti ai mei si nu cred ca vor fi deloc incantati sa afle cat de mult i-am mintit si ca mi-am stricat toata media. Ce pot da fac in situatia asta, sunt sigur ca voi fi "mort" si ca nu voi mai avea acces la PC, telefon pentru un timp lung?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Ce ai putea să faci în situația asta decât să accepți consecințele?

Dar o întrebare și mai bună ar fi: Cum ți-ai putut imagina că vei putea ascunde notele la nesfârșit? Chiar nu ți-a trecut nici o secundă prin cap că la un moment dat va fi o ședință cu părinții?

Așteaptă-te ca de acum înainte părinții tăi să nu mai aibă niciun fel de încredere în tine și să vină la școală în fiecare lună să-ți afle notele. Pentru că exact asta se va întâmpla.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GRABESTE-TE! Nu astepta sa mearga sa afle tot acolo! Vor fi mult mai dezamagiti ca i-ai mintit decat ca ai note mici. Vorbeste cu ei calm priveste-i in ochi si spune-le ca acest an scolar a fost foarte dificil si nu ai reusit sa te descurci asa de bine cum le-ai zis. Roaga-i sa te ierte si promite ca la anul vei fi un copil mai silitor si ascultator! GRABESTE-TE!