| MarianR29 a întrebat:

Deci cum sa va spun, I'm in deep ***. Taica-miu imi reproseaza des ca nu am serviciu si ca sunt fara capatai, insa ultima data a intrecut de tot masura. Ieri dimineata, pe la ora 11, am fost trezit din somn de taica-miu care vocifera nervos, cand deodata mi-a trosnit o curea peste spate(eu dormind ca de obicei pe burta) zicand "N-auzi, cu tine vorbesc?!". Am sarit din pat si a avut loc o scurta incaierare in care am reusit sa-i iau cureaua si i-am impresurat-o in jurul gatului; atunci a intervenit frate-miu care mi-a dat cu o bota in cap de mi-au tiuit urechile iar taica-miu a reusit sa se elibereze. Pana cand m-am dezmeticit ei apucasera sa sune la 112 iar eu n-am mai stat pe ganduri, am luat niste bani si am plecat de acasa. Acum stau la un prieten si nu mai stiu nimic despre ai mei. Daca puteti sa-mi dati niste sfaturi in situatia in care sunt acum?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si acum vreo 3 zile tot ieri la 11 te batea? te bate in fiecare zi?

https://www.tpu.ro/......ut-de-tot/

Nu ca nu ai merita vreo 3 curele peste spate avand in vedere ca la ora 11 ziua tu dormi si cand esti derajat iti strangi parintii de gat si le furi banii

| minrest a răspuns:

Gaseste-ti un loc de munca, potrivit cu pregatirea ta, care tinde catre zero.

| untu a răspuns:

Pai nu dormi asa de mult ca o sa te doara capul! Asculta-l pe tatal tau si nu incaiera cu dansul, caci tu stai in casa parintilor tai si ca ei te intretin.

| viperra a răspuns:

Salut.In primul rand,iti poti lua o cartela de pe care sa suni,fara sa afle unde stai. Explica-le ca esti copilul lor, nu ar trebui sa ii intereseze cum esti, ce faci, cum arati atata timp cat esti copilul lor.Ei te-au facut ca sa rte iubeasca, nu ca sa te trimita la munca si sa te bata.Nu e intocmai ok ce ai facut, si probabil stii asta, dar la nervi, cred ca si eu as fi facut asta.Acum,suna-i si fa-i sa isi dea seama ca TU esti copilul lor, fa-i sa se simta vinovati pentru acuzatiile astea.Pe de alta parte, incearca si tu sa iti gasesti un loc de munca, ar fi ok si part time.SUcces! happy(scrie-mi pe privat pentru mai multe detalii, daca vrei)

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Da, viata de familie mai contine uneori si astfel de incidente, care sunt un barometru al atmosferei familiei, si spun multe despre nepotrivirea de mentalitati si stiluri de viata care exista intre membri. Imi pare rau ca s-a ajuns aici dar doresc sa te incurajez sa te implici in rezolvarea situatiei in care te afli, prin eforturi de aplanare a conflictelor si de ameliorare a relatiei cu cei de acasa.

Cred ca si ei isi fac griji pentru tine si ar fi un inceput bun sa iti aduni puterile, sa le dai un telefon si sa vezi in ce "ape se scalda". In functie de asta vei putea sa iei o decizie ulterioara. Daca sunt dispusi sa vorbeasca cu tine, aranjeaza o intalnire si exprima-ti disponibilitatea de a coopera cu ei in schimbul acoperisului de deasupra capului.

Nu stiu ce te opreste sa iti gasesti un loc de munca, si sa fii ca restul lumii, dar daca este ceva de natura psihologica iti recomand sa vorbesti in mod gratuit cu un psiholog din aceasta comunitate:
http://psihoterapie.freeforums.org/index.php
Exista ore de chat moderate de un psiholog, in fiecare zi a saptamanii de lucru. Succes!