| Axel22 a întrebat:

Deci iar am probleme cu fratele mai mic si prost, acum are 9 ani deja deci e mare poate da cu pumnii in masa, sa comande a? Deci azi eu am incuiat usa deoarece nu-mi convine sa se plimbe oamenii cum vor si sa iasa cand vor, nu ma simt eu bine daca stiu ca usa se deschide de 100 de ori cand au ei chef, asa stiu ca intra mai rar, si fratemiu vine bate in usa ca prostu si intra in casa dupa ce ii deschid, apoi ma impinge si il imping si eu si dupa aia vine predica mea cu "cine te crezi tu ma? Esti o piticanie harbar nu ai de viata ma, tu te gasesti sa-mi faci mie figuri?" Bun apoi intra tot aceeasi cearta si s-a ajuns la lovituri usoare din impins, apoi el ridica scaunu si vrea sa-l arunce in mine, handicapatu, apoi il pune jos, iar eu iau 2 cutite si i le duc si ii zic: " Na ma, esti tare, hai si baga un cutit in mine! Alege unu!" Si din nou ne-am certat apoi s-a dus dincolo la bunica mea si aia o handicapata si jumatate care ii tine partea orice ar fi, si boul ii zice la aia ca eu m-am dus cu cutitele la el sa-l ameninti apoi striga acolo " Na ma hai cu cutitele!" Si prostii din astea! Deci eu nu mai pot cu nervii, el arunca cu lucruri prin casa, le arunca in mine, tranteste, sare la bataie desi i-am spus de N ori ca nu ma poate bate ca is de 3 ori cat el, dar el nu, tot merge pe ideea ca ma bate si se lauda ca m-a batut ieri cand el a primit niste palme bune ca a aruncat telecomanda in mine, iar mama ii tine partea ca ii mic. Mamei i-am spus sa rezolve cu el ca o sa ajung sa fiu bolnav psihic sa ma dau cu capu de pereti! Dar ea tot zicea ca de ce is eu bou ca stau acolo sa ma bat cu el, adica ce sa fac eu sa stau acolo si sa-i dau pace? Am incercat cu para si au fost multe cazuri in care il lasa cu advertismente iar unele cazuri au fost ceva gen: "Lasa-ma in pace ca is obosita!" Si tot eu is de vina? Plus ca ea intervine doar cand vede ca fratemiu incepe sa ia o bataie buna de la mine! Pana cand nu-l vede pe fratemiu ca ia bataie de la mine nu face decat sa ameninte sa terminam, iar el nici n-o baga in seama, eu o bag si ii spun sa vorbeasca cu idiotul ala mic, dar fratemiu continua sa se ia la bataie cu mine iar apoi cand ii dau bataie intervine mama si tot mie imi tine cea mai multa predica! Ca doar na, eu is mai mare eu suport toate! Si uite asa fratemiu inventeaza povestea cu cutitu ca eu l-am amenintat cand doar i-am sugerat sa ma omoare, ca doar daca ii place sa arunce cu lucruri atunci poate si cu cutitu nu? Deci va rog ziceti-mi ce sa fac ca intr-o zi imi ies din minti si il bat pana moare!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Mi-as fi dorit ca fratele meu sa traiasca si sa ma necajeasca asa, dar asta e alta problema.

Lasa usa deschisa larg pentru a-i lasa "impresia" sa vada ca nu ascunzi nimic, macar cateva zile pana se plictiseste.Cat despre "joaca de-a cutitarii" nu-i o rezolvare ci mai mult o provocare care nu aduce nimic bun si poate Doamne fereste la accidente.

Fi intelept ca esti mai mare si lasa-l sa-si consume energia ca la 9 ani are multa.Intr-un fel mama ta are dreptate dar sti cum se spune ca lucrurile privite de prea aproape nu-si dezvaluie secretele.
El e curios ce faci tu su nu-i areti si se comporta ca atare dar daca incerci sa-l apropii spre lucruri banale cum ar fi discuutiile pe TPU o sa vada ca nu-i numic distractiv pentru varsta lui, de ex.

Daca as cunoaste si varsta ta poate as putea sa-ti dau mai multe solutii dar in principiu nu-l izola fata de tine cum am spus cateva zile pentru ca nevoia lui de a patrunde in "secretele" tale sa se diminueze pana vor ajunge pentru el ceva care nu necesita interes.TOCMAI USA INCHISA a determinat acest interes pentru a "descoperii"(pentru el) "ce face fratele meu?"sau"ce ascunde sa-l spun lu` mama"

Apropie-l cat mai mult si dazvaluie-i mici "secrete" bineinteles inventate pentru al tine "ocupat"

Succes thumbs up

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Mamei i-am spus sa rezolve cu el ca o sa ajung sa fiu bolnav psihic sa ma dau cu capu de pereti!"

eu cred ca deja esti... concluzia din povestea ta, toti sunt idioti si citez " handicapata si jumatate". Nu ai pic de respect pentru familia ta, imi pare rau sa iti zic dar fratele tau are mult mai multa minte ca tine

| Axel22 explică (pentru suntserios):

Si pot sa dau pariu ca tu deja te-ai mutat din casa parinteasca sau esti singur la parinti! Pune-te in locul meu sa vezi ce usor te intelegi cu un frate mai mic care incearca mereu sa fie ''boss-ul'' si cu o bunica care stie cine e de vina dar ii tine partea celui vinovat! Chiar daca fratemiu e mai mic nu-i da dreptul sa se comporte asa cu mine!

| Blamely a răspuns:

Oferă-i mai multă atenție și nu-i permite chestii de genul.

| BlackNinja a răspuns:

Te inteleg, am si eu un frate mai mic, de 5 ani.E exact la fel, crede ca ma bate pe mine, de 14 ani.E mereu contra mea si ii place sa se certe cu mine.Ii place EXACT tot ce nu imi place mie.E genul de copil care ori trebuie evitat cu orice pret, ori trebuie sa incerci sa fii bun cu el(timp de mult mult mult timp).Ai putea, totusi, sa il filmezi odata cum el incepe totul si sa arati parintilor filmul. Daca nici atunci nu o sa te creada, evita-i si pe ei.Dar eu zic sa incerci sa ti-l faci prieten.

| Winchester308 a răspuns:

Criza de nervi. Mimeaza una sau asteapta pana chiar o sa faci una daca o sa mearga tot asa...si iti zic,sunt sanse mari sa ti se intample.
Pana nu-l sperii si pe el si pe maica-ta pana il gaseste dracii pe idiot nu o sa te lase.El are atitudinea aia de smecher, nu cred ca o sa mearga cu faptele bune si intelegerea.
Nu trebuie neaparat sa dai in el. Pune niste chestii inutile la indemana, zbiara la el pana nu mai poti, nu-l lasa sa zica nimic, baga spaima-n el si arunca spre el cu obiecte alea. Eventual impinge-l sa pice.Nu il injura numai pe el, fa sa para ca te-ai saturat si de el si de modu' in care esti tratat ca toti tin cu el.

| Mexx99 a răspuns:

Buna.cunosc situatia.Incearca sa te intelegi bine cu el, poate se simte singur si vrea sa stea cu tine.Inca e mic si nu pricepe lucrurile asa cum le vezi tu.Cumpara-i o ciocolata sau ceva si comporta-te frumos cu el, vei vedea ca se va schimba.Sau du-te vreo 2 saptamani de acasa la o matusa sau ceva si spune-le alor tai sa le zica, ca ai plecat de acasa din cauza lui. Daca o sa va bateti in continuare o sa inratatiti situatia.Esti mai mare ca el si tu trebuie sa faci ceva.Eu cred totusi ca se simte singur si vrea sa se joace sau ceva. Explica-i ca tu esti deja mare si ca nu iti place sa intre cineva la tine in camera cand vrea.Succes.

| DenisaDeea26 a răspuns:

Dacă are un punct sensibil sau ceva preferat (ex. o jucărie), amenință-l cu acel lucru. De exemplu, ia un cuțit (dacă tot ai adus vorba de ele) și jucăria preferată și spune-i că dacă mai ridică vocea odată la tine piticania, jucăria va suferi. Poți dovedi cruzimea ta (dacă nu te crede) pe alt lucru, tot o jucărie poate. Dacă el tot ridică tonul, îi arunci jucăria undeva unde să n-o mai găsească el. Apoi îi spui că dacă jură pe, nu știu, de exemplu ceva tot preferat de el (tu să fii sigur că îi place cu adevărat acel lucru), că vă veți înțelege bine, atunci calmează-te. Dacă nu jură, îi spui că Îl agăți în cui (roagă pe cineva să-ți bată un cui uriaș în perete, la o înălțime medie). Dacă jură, e bine. Dacă jură și continuă cu atitudinea lui, ai grijă să sufere ceva ce-i place (jucăria pe care a jurat, de exemplu).

Și în legătură cu bunica...Ai grijă ca din greșeală să nu-i dai otravă în loc de cafea. big grin Încearcă și vezi dacă merge.

| Axel22 explică (pentru DenisaDeea26):

Incerc si metoda ta dar doar daca nu da roade a lui stlucian deoarece a lui e mai calma si la cum il cunosc eu pe fratemiu va iesi putin scandal din jucarii dar il pot calma, deci mersi o sa recurg si la solutia ta la nevoie.

| DenisaDeea26 a răspuns (pentru Axel22):

Pentru nimic.
În locul tău îl lipeam cu bandă adezivă de perete de mult... Știu asta de la o prietenă, ea a făcut asta surioarei ele poreclită "turbata".

| cecilika a răspuns:

Pai nu stiu ce sa faci...eu cred ca el vrea mai multa atentie de la tine.Ar fi mai bine sa te joci cu el fotbal orce ce ii face lui placere si eu cred ca cu timpul o sa se ataseze de tine.El te crede dusmanul lui dar tu demonstreazo ca tu esti persoana care ii vrea doar binele...cine sa nu aiba grija de fratele mai mic daca nu tu. Iubesteti fratele caci nu ai o suta.Asta cred eu caci am si eu doua surioare mai mici si le iubescd enorm.