| Jsosj527 a întrebat:

Salut TPU,

Deci nu ma mai inteleg cu parintii de ceva timp.

Au momente / zile in care sunt foarte ok, stam si vorbim deschis despre diferite subiecte, suntem cu totii super calmi si e o atmosfera pe care n-o pot descrie. Dar uneori parca nu ma inteleg absolut deloc, cred ca numai parerea lor conteaza si numai ei au dreptate, desi sunt un copil cuminte, destept, cu note destul de mari, ei parca tot nu sunt multumiti. Regulile pe care mi le impun nu sunt respectate nici macar de ei. Daca incerc sa-mi spun parerea, nu am voie, cica as "comenta aiurea"... Am incercat sa tac de fiecare data ca sa nu mai inrautatesc situatia si sa ies afara mai mult, sa nu mai stau atata cu ei. Ultimele zile au fost destul de groaznice...

La cine e problema? :/

Răspuns Apreciat de Editori
| alexandrasorescu a răspuns:

Problema este vârstă. Părinții tăi acum se gândesc ca ei iau deciziile cele mai importante pentru viitorul tău, deoarece dacă esti adolescent, se gândesc ca se poate sa o iei pe cai greșite. Asa sunt părinții. Și la mine e la fel, dar tu încearcă sa le respecți deciziile. Nu trebuie neapărat sa insiști cu a-ți spune părerea, e perioada asta în care părintele știe ce e cel mai bine pentru copil. Învață bine, fii cuminte în continuare și nu îți vor reproșa nimic. Încearcă sa vorbești cu ei, ca sunteți o familie și ca părerea fiecăruia contează și roaga-i frumos. Adu argumente convingătoare ca să ii faci sa îți accepte opinia.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problerma este nu la unul sau la altul ci este între voi.
Grija care au avut-o până acum față de tine s-a transformat pentru ei într-o obișniunță de care nu pot să scape. Dta ai crescut deja mare și trebuie treptat să fii lăsată să ai propriile opinii, să iei propriile decizii. Asta ar trebui ei să înțeleagă iar pentru că singuri nu pot, dta trebuie să îi ajuți. Dacă spun că tu vorbești aiurea, întreabă de ce este aiurea.

| Andreeush a răspuns:

E problema adolescenței, părinții tăi îți vor binele.