| AlexMercer a întrebat:

Deci... nu mai pot... nu mai imi suport parintii, toti colegii mei de clasa au familii normale care ii lasa sa faca aproape tot ce vor. La mine chestia asta este imposibila. Deci sa va spun:
Am 14 ani jumate, parintii mei sunt divortati din anul 2006 (cand aveam 6 ani), din cauza ca mama l-a inselat pe tata cu "unu" (de fiecare data cand vrea sa vorbesc despre asta, mama devine foarte furioasa, face spume la gura si ma bate).
OK, cu chestia asta m-am impacat demult.
Calvarul pe care il suport cu mare greutate a inceput acum 4 ani, cand eram in clasa a 5-a, am luat cateva note proaste (mai precis 2 de 4, unul la mate si unul la romana), mama si cu tata cand au vazut au facut spume la gura amandoi, si au zis ca o sa imi puna meditator la mate si la romana (n-am avut nimic impotriva cu asta).
Dupa cateva luni de scoala am luat un 6 si un 7 la romana, ei aceeasi reactie au avut; pe langa asta mi-au spus ca daca mai iau o singura nota sub 9 o sa faca scandal foarte mare.
Au mai trecut 2 saptamani cand am luat un 8 la mate, cand am ajuns acasa nu mai puteam de frica ca atunci cand va veni sedinta o sa li se spuna de acea nota. Asa a si fost.
Cand au venit acasa amandoi cu spume la gura au dat in mine de mi-a ramas semn pe fata timp de 4 zile si mi-au luat pc-ul 2 luni. A doua zi la scoala toti copii radeau de mine (ca aveam semne pe fata de la bataia de la parintii, mai tarziu au aflat ca mi-a fost confiscat pc-ul.) Si in fiecare zi timp de o luna a trebuit sa suport colegii care radeau cu gura pana la urechi de mine, pana cand au mai uitat de chestia asta.
Imi era tare ciuda pe ceilalti colegi, deoarece parintii lor ii pupa pe frunte fara sa le faca nimic, si aveau 7 la toate materiile si nu le lua nimic din lucrurile personale, pe cand la mine imi ia pc-ul timp de 2 lun pentru un amarat de 8!
Anii au trecut si anul trecut cand se dadea teza de mate din semestrul 2, profesorul nostru de mate s-a schimbat (nu stiu de ce) si a venit o doamna profesoara in locul lui.
Am dat teza iar pentru ca acea doamna nu stia cum facusem noi la mate cu celalalt profesor (si mai ales ce facusem cu el) ne-a dat o teza facuta asa, de capul ei. Putini din clasa au luat peste 3.50. Eu, cand am vazut asta, mi-a venit rau si am lesinat, de teama ca ce imi vor face parintii acasa. Cand am ajuns acasa mama a sunat-o pe diriginta sa o intrebe nota de la teza.
Cand a aflat... L-a chemat pe tata, amandoi m-au batut pana nu au mai putu sa dea in mine, si mi-au luat televizorul, pc-ul si telefonul.
A doua zi am intrebat pe colegi daca au fost pedepsiti, li s-a luat ceva sau daca au fost batuti, si... NIMIC din cele de mai sus nu s-au intamplat (nu li s-a luat nimic, n-au fost certati, nu au fost batuti, ba chiar unii dinte parinti s-a dus sa faca reclamatie la profesoara).
Dupa ce vara a trecut a inceput clasa a 8 a si toata lumea a venit cu telefoane scumpe, chiar si cu laptopuri la scoala.
La mine, de la inceputul cls 8 e si mai rau:
-Nu mai mult de o ora timp liber pe zi
-Dupa ce termin temele pentru adoua zi sa fac si temele pentru a 3 a zi SI sa fac 5 exercitii la romana si 5 exercitii la mate, oricare numai sa fie grele (adica sa imi ia cat mai mult timp posibil sa le fac corect, daca e vreunul incorect sau facut de mantuiala primesc bataie si scandal mare)
-Am televizor, numai canalele eucative si un canal de stiri (restul este restrictionat cu cod PIN)
-Fara pc, doar in week-end o juma de ora,(jocurile gen call of duty, counter strike etc fiind sterse, jocuri doar educative)
-Telefon nu imi este permis
-Internetul cu restrictie (monitorizat permanent de parinti, sa nu cumva sa intru pe Facebook cumva)
-Nu am voie sa instalez programe, decat cu acordul parintilor
-Nu am voie sub nici o forma cu prietenii (sa ies, sa ma duc la el acasa, sa vina la mine acasa) (daca as avea vreunul, toti s-au indepartat de mine cand au vazut ce parinti am)
-Meditatii la mate si romana intense de 2 ori pe sapt la mate si o data pe sapt la romana, toate in aceeasi saptamana, dupa cele 6 ore de scoala.
Atat de rau a ajuns situatia mea incat mama face spume la gura deca las in caiet o juma de pagina goala (din cauza ca se trece la o alta lectie)
In fiecare seare stau si plang pana adorm, nu mai stiu ce sa fac sa scap dein calvarul asta.
Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi pana aici si daca se poate sa ma si ajutati. Cum as pute sa imi fac parintii sa fie niste parinti normali? Fac ORICE!
Dau funda si vot raspunsurilor care ma ajuta.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri, ma ajutati ENORM (cei care nu isi bat joc)
Repet: Cum as putea sa imi fac parintii sa fie normali?
Fac absolut ORICE este necesar! Si dau funda si vot la cei care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna! Ti-am citit povestea si pot sa zic ca m-a intristat foarte tare sad si imi pare rau pentru tine!
Cu siguranta tu esti un copil bun si sunt sigura ca ai un suflet mare ♥. Dar totusi, nu am mai pomenit ca o mama sa-si bata copilul ca a luat 8 la.ce-ai luat tu.
Ei, adica parintii tai, cred ca acum ei te educa si-ti fac bine, dar de fapt mai mult de tin inchis ca pe un animal!
Mai, iti zic un lucru care e adevarat:NU o sa poti sa-ti schimbi parintii! Tot ce poti sa faci este sa vorbesti cu dirigintele tau (intre patru ochi) pentru ca e posibil ca acesta sa ia masuri (la mine in scoala a luat cu cazul unei fete de a7a). Sau daca..nu ai 'tupeu' vorbeste cu psihologul scolii! Altceva...ce crezi ca poti sa faci? Nimic...sad! Dar 'prefa-te' ca inveti din greu sau chiar invata sa iei note mari si apoi sa le arati parintilor tai rezultatele. Oricum, faza cu bataia e 'socanta' si deja m-a trecut un fior pe spate! Si tu, daca mai ai alti membrii ai familiei (bunica, matusa, verisoara) vorbeste cu ei despre tot!
Iti urez numai bafta si sanatate :*** Te pup dulce si inca odata imi pare rau si sper ca sfaturile mele sa-ti fie utile si de folos happy
O zi fainawinking
Fundita?

34 răspunsuri:
| AlexMercer explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Am sa incerc toate sfaturile pe care mi le-ati dat. Cu prima ocazie o sa va spun cat de mult m-au ajutat (si sa acord funda si voturile)
Inca o data: multumesc mult!

| AtateaConditii a răspuns:

Ce parinti nebuni, cum sa te bata ca iei un 8 doamne fereste, ai mei mi-ar da bani de petrecere pentru un 8 la mate. Suna la telefonul copilului sau vorbeste cu diriginta, stie situatia ta, nu face nimic? Parinti cretini. Ps: lasa pc asa cu raspunsul meu sa il citeasca sa se simta putin vinovatiwinking.

| Mihaela1964 a răspuns:

Din ceea ce spui realizez ca parintii tai nu se pot schimba cu una cu doua, pacat c-au divortat observ ca la faza cu bataia cad de comun acord cand si cat trebuie administrata. Sfatul meu e sa citesti, mult, ce-ti place, dar si ce-ti cade in mana.Cartea e altceva decat internetul,iti va aduce acasa o alta lume,mai buna, mai curata, fara sicane si parinti ciudati, o lume pe care nu ti-o poate lua nimeni, nici macar ei.Numai bine iti doresc, sa ai parte de un drum frumos in viata si sa poti uita tot ce-a fost urat.happy

| MetalHead04 a răspuns:

Poftim?! mama ma felicita si da petrecere daca iau un 8, apeleaza la protectia copilului, fara sa stie ei. In rest nu stiu, nu prea ai ce face in legatura cu eioh go on sunt prea turbati.

| Adryan17 a răspuns:

Ei bine trebuie sa te linistesti si sa te gandesti cel mai mult la tine. E clar ca nu le poti zice nimic parintilor tai deoarece vei fi aspru pedepsit. Incearca sa iei legatura cu un psiholog, acesta va sti foarte bine ce sfaturi sa-ti dea, cum sa procedezi in astfel de situatii. Eu cred ca e cel mai bine sa apelezi la el, dar fara ca parintii tai sa stie, astfel ar putea crea din nou un scandal. Vorbeste cu diriginta, profesorii tai, povesteste-le ce patesti tu acasa din cauza notelor si roaga-i sa tina cont de actiuile parintilor tai. Poate vreunul din ei va fi hotarat sa te ajute. Povestea ta e trista, tu nu trebuie sa cedezi, trebuie sa te intaresti in astfel de momente. Ai grija si cu prietenii tai, sa nu fi dezamagit de ei, ai grija cui ii marturisesti problemele tale, unii nu inteleg ce are omul pe suflet si pot sa rada ca inconstientii. Tu trebuie sa lupti pentru tine, invata ceea ce iti place si lupta pentru a deveni un om mare.

Daca parintii tai sunt imposibili si nu vor sa-ti ofere un viitor pe care il meriti, denunta-i la protectia copilului..desi nu recomand moral asta. insa poate fi o rezolvare in cazuri extreme.
Iti doresc multa bafta, noroc, sanatate si cel mai important, fericire.

| Snowfall a răspuns:

Sincer cred ca ar trebui sa apelezi la protectia copilului. Daca te bat din orice atat de tare incat iti lasa semne, nu te lasa sa iesi afara din casa, ai spus chiar ca ai si lesinat de frica lor; asta este deja un abuz. Una este sa nu iti lasi copilul sa nu iasa afara o zi sau sa ii iei calculatorul o saptamana, dar sa te bata in halul asta deja mi se pare o problema grava si ar putea chiar sa fie decazuti din drepturile parentale pentru asta. Ai putea sa vorbesti cu psihologul scolii sau cu diriginta, sa le explici situatia, si sa afli cum ai putea sa iei masuri deoarece, chiar daca sunt parintii tai, mie, nu te supara, dar mi-ar fi mai bine cu niste asistenti maternali sau la orfelinat decat cu ei. Sper sa iti rezolvi problema. Chiar imi pare rau ca exista persoane in situatia ta si ar trebui sa opresti asta.

| emignon a răspuns:

Bună ziua. În primul rând, CURAJ să ai, și o să fie bine.

Când ești bătută pentru note sau pentru capriciile părinților, sună la 112.

Pentru scandal, sună la 111. Asta când pleci spre școală sau vii de la școală, există telefoane publice la voi în oraș.

Încă ceva important: nu te răzvrăti împotriva părinților! Nu are niciun rost!

Intră te rog când poți pe site-ul www.jw.org/ro secțiunea Adolescenți.

Urmărește-ți visul cel mai important și fă în fiecare zi câte puțin pentru realizarea acestui vis!

Condițiile de acasă și părinții nu-i putem schimba.

Dar adevărul este că acestea nu vor dura pentru totdeauna.

Învață te rog să spui NU acestor părinți care își trăiesc viața lor prin tine, și un mare DA proiectelor și viselor care ți-au marcat copilăria. Mult succes!

| Kariin a răspuns:

Scuze, dar parinti tai nu sunt normali, frate pentru un opt sa de-a in tine? Nu stiu cum sa-i schimbi. Dar in orice caz eu cred ca tie ti-ar fi mai bine la orfelinat, decat in casa aceia. Spun asta cu parere de rau. Dar nu prea inteleg, ei nu au mila? Tu incearca sa le faci pe plac iar cand vei ajunge pe picioarele tale, uita de ei, uita ca sunt parinti tai chiar daca va fi greu... uita. Sa vezi si tu, cui ii va cere o mana de ajutor? Dar eu nu consider ca merita.

| DuncaClaudiu a răspuns:

Si pe mine ma pedepseau cate odata cand luam note mci confiscadumi laptopu. dar nu chiar asa de rau..parinti tai au invatat chiar asa de bine,, sa aiba numai de la 9 in sus?:p, nu prea cred,, le-ai explicat cu amanuntu cum se comporta si parinti altor copii?,, incearca sa treci cu peste inca 4 ani si apoi daca o sa continui sa inveti o sa ajungi ceva bun in viata,, si o sa ajungi ce o sa-ti doresti tu, si o sa ai dreptul sa le arati intr-un fel cat ai suportat tu de la ei,, bafta, sper sa iti fie mai bine. bafta.

| DuncaClaudiu a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=NhM0nP45tF4 si eu ascult cateodata piesa asta.

| DuncaClaudiu a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=NhM0nP45tF4 poate te va inveseli fiindc nu esti singuru.

| cflorin11 a răspuns:

Poate ai tu o problema

| violetamarcu a răspuns:

Cu bunicii cum te intelegi? Nu ai putea apela la ei sa intervina ca mediatori in relatia ta cu parintii? Nu sunt si alte persoane cu influenta asupra lor, pe care sa ii asculte? Trebuie sa iti convingi parintii ca esti o persoana responsabila, esti motivat sa inveti nu doar pentru ca te pun ei, ci pentru ca iti doresti tu. Ai purtat vreodata vreo discutie cu parintii tai cu privire al viitorul tau? Te asculta?
Cere-le sa faca un experiment si sa te lase o luna sa iti faci singur programul Daca vei invata la fel de bine, fara ca ei sa te supravegheze asa de strict, inseamna ca pot avea incredere in tine si ca iti pot acorda mai multa libertate

| CodrinV a răspuns:

Cam nasol. Ce pot să spun? Să fi luat note mici, și eu luam o mardeală acasă de să n-o pot duce. Poate că totuși ar trebui mai întăi să încerci să iei note bune.

| Tommya a răspuns:

Dupa parerea mea parintii tai nu pot fi schimbati.Ori accepti ceea ce se intampla ori pui un picior in fata si vorbesti cu cineva din familie in care ai putea avea incredere si sa rezolvati problema pentru ca ceea ce se intampla nu e normal. Oricat de mult ar putea sa te iubeasca iti distrug psihicul incet cu fiecare zi trecuta.Am dat de intrebarea ta intamplator si am decis sa iti raspund din simplul motiv pentru care nu pot accepta modul asta de gandire. Orice ai face nu trebuie sa renuntati la speranta ca pana la urma o sa fie totul ok. Oricum... sper ca ai rezolvat problema pana acum si ca tot ce am scris a fost mai mult degeabahappy

| MonsterBlood a răspuns:

Doamne doar pentru un 8 sa iti faca scandal ai putea sa le spui si u ca nu esti ca altii sa iei 2 3 si 4 dupa ce ca treci clasa si cu note mari mai au si pretentii credeam ca eu stau rau ca pentru un 4 imi fac predica dar apoi ma lasa in pace spune-le si u ca intr-o zii cu soare poate fugi de acasa la bunici sau contacteaza protectia copilului si spune-le povestea ta am si eu un prieten tot ceva gen tu el nu are voie la pc decat duminica 1 ora pe zi si daca greseste ceva chiar si la un joc isi ia 3 palme dar incearca si tu sa vorbesti cu bunica, matusa sau o ruda de ata foarte apropriata sa te gazduieasca cateva zile sa le dai u o lectie asa am fugit si eu odata 2 saptamani la nasamia de acasa si nu au stiut nimic de mine si acuma nu ma mai bat pentru o nota mica sau ceva incearca ceva fara sa ii ranesti doar sa ii sperii si sa vezi daca tin la tine cu adevarat. Stai linistit (Nu vreau funda vreau doar sa te ajut). :*

| emignon a răspuns (pentru MonsterBlood):

La părinți poți să le tot spun, să le torn într-una informație pe gât, că tot pe-a lor o știu.

Mama m-a luat de la școală când eram în clasa a 10-a, a făcut un scandal monstru că vreau să merg la liceu. I-am dat pace... anii au trecut, a apărut internetul, mi-am făcut 3 bloguri și public articole de psihologie pe internet, pentru propria mea plăcere, și pentru a-mi împlini un vis la scară mică. Dacă dă Dumnezeu să fac și facultatea, slăvit să fie! Dar cea mai importantă carieră este viața, iar visele mi le realizez pas cu pas.

| MonsterBlood a răspuns (pentru MonsterBlood):

Totusi asteapta doar sa faci 18 ani sa fii major si sa-ti gasesti un loc de munca, dupa ei o sa realizeze greselile cand nu te vor mai vedea iar tu o sa le vezi pe ale tale cand o sa fii angajat, dar pana atunci indura ca oricum nu mai ai mult.Eu merg pe principilul ca daca nu imi convine ceva nu il accept si nu am renuntat niciodata pentru ceva ce mi-am propus, ai grija de tine si fii cu capul pe umeri viata e nedreapta nu toti au ceea ce isi doresc dar daca muncest le poti obtine succes

| Claudiu_Andrei_1996 a răspuns:

Spune-i unei diriginte, pshiolog, bunici ceva... Dar te avertizez ca e posibil sa te indeparteze de parinti si sa te duca la un centru de copii.

| Lyx3770 a răspuns:

Doamne... chiar e socant, imi pare chiar rau sa aud povestea ta. Mama imi zice mereu sa nu ma mai comport imatur si sa invat mai bine pentru ca daca as avea alti parinti nu m-as mai comporta asa si cei drept are dreptate niciodata nu am vrut sa cred ca exista niste parinti atat de duri (chiar brutali).
Poate ca ei cred ca e bine ce fac pentru ca o sa ajungi bine in viata dar spune-le si tu ca daca din bataia asta ai putea ramane traumatizat. Sigur ei fac asta pentru binele tau dar intr-un mod prea brutal, ori la randul lor au patit la fel si aceasta poate fi adevarat deoarece din cate am auzit de la tatal meu el a avut o copilarie mult mai grea INSA la si invatat multe si i-a demonstrat ducandu-l (pe tata) unde muncea el (bunicul) si asa l-a indreptat mi-a povestit tata ca din aceea zi el a invatat cat s-a putut de mult la matematica pentru ca era materia lui favorita si a terminat Politehnica si a avut o viata foarte frumoasa. Ceea ce vreau sa spun e ca bataia este cea mai proasta metoda pentru a-l inderpta pe copil aceasta poate duce la ura ta care o sa o resimta ei mai tarziu si asta ar fi un lucru groaznic pe care l-ar regreta atat ei cat si tu...
Vorbeste cel mai bine cu un psiholog sau cu dirigintele tau!

| MihaiDudu a răspuns:

Eu o sa fiu scurt si la obiect. daca chiar e atat de rau (sa te bata sa-ti ramana urma---de fapt sa te bata in general) eu as zice sa inveti cat de mult poti, sa fi de 10 curat, si dupa sa ii arati mamei tale sau tatalui tau (sau amandurora) ca ai rezultate bune. Dupa ce o sa le arati rezultatele sunt 50% sigur ca situatia se va imbunatati. faza e ca cealalta parte de 50% este ca situatia va stagna.....si in cazul asta as zice sa contactezi autoritatile pentru ca asta este tortura si incalca nu numai drepturile copilului ci si drepturile omului. Sper ca te-am ajutat si stiu ca am scris acest comentario cam prea tarziu dar sper ca iti va fi de folos.Multumesc.

| Andrei_Ardelean_1987 a răspuns:

Eu te inteleg omule. Nici ai mei nu ma lasa sa ma joc CS sad. M-au lasat in clasa a 3-a, in a 4-a, dupa care in a 5-a au spus STOP. Am rabdat pana in clasa a 6-a, dupa care am reinceput activitatea cu jocul pana azi, in clasa a 8-a. Acum, cand sunt mare, la 14 ani, ei : Nici vorba! De unde le-a venit ideea asta cu jocurile? Ei bine, sa-mi bag picioarele in ele de stiri tampite, mami si tati au vazut un reportaj unde spunea ca jocurile si desenele violente afecteaza negativ copiii, etc. Asta a inceput in clasa a 5-a. Mi-au intrezis sa mai joc cs/call of duty/team fortress 2 si m-au fortat sa ma uit la desenele fratelui meu mai mic, pe canalul lui JimJam de desene pentru copii. Cand eram de varsta lui (el avea atunci 4 ani) eu ma uitam linistit la CartoonNetwork. Azi, cand sunt a 8-a, situatia mea e in proportie de 70% nasoala. Macar ma lasa sa ma uit la filme si din astea. Ma lasa sa ies cu baietii in oras, dar cand vine vorba de jocuri ( care sunt inportante pentru noi, tinerii de azi) ei nici nu vor se auda. Eu am 5 ani experienta de counter strike 1.6 si mie imi pare FOARTE RAU sa ii irosesc asa sad crying. EU te sustin omule ca si cum mi-as sustine cel mai bun prietem. Daca ai putea sa ma ajuti sa le raspund parintilor mei la intrebarea lor : Cu ce te ajuta jocul ala?, ti-as ramane profund indatorat. Daca ai putea sa mai si adaugi niste idei, te IMPLOR sa mi le dai happy. Pace. Iti urez MULT NOROC in rezolvarea problemei tale.

| Mech49 a răspuns (pentru Andrei_Ardelean_1987):

Wow, doar wow... si eu trec prin cam la fel (am luat un 3 la mate ca are profesoara limbrici si ca da 3 asa, din pod)...
Jocul ala iti imbunatateste reactia (un om care nu s-a jucat nici o data cs are o reactie de 2.4 sec la un test special, iar cel care a jucat cs are una de 0, 6)

| cristi2k a răspuns:

Uite cand mai dau in tine AMENINTAI ca suni la protectia copilului
Si daca continua tot asa fa o
Sincer imi pare foarte rau pentru tine
Dar fa tot posibilul sa la atingi standardele dupa care cand tu vei avea vreo 40 de ani si o sa ai copii o sa intelegi cat de rau e si nu o sa le faci asta si daca vrei arunci poti sa te razbuni pe ei facandule ce ti au facut

Sincer imi pare rau pentru tine

Dumnezeu sa te ajute sa iesi din calvarul asta ca doar el ne ajuta pe toti
sad sad sad

| Burlacu_Cristian_1974 a răspuns:

Ai 2 modalitati:

1 Reclami la politie!
2 Pleci de acasa. (la o ruda)

| QzEcH a răspuns (pentru Burlacu_Cristian_1974):

Abuzul fata de copii nu se reclama la politie, ci la protectia copilului

| Creataaa21 a răspuns:

Buna!
Ceea ce fac parintii tai nu este deloc bine...totusi nu ar trebui sa se comporte asa.
Si pe mine ma pedepsesc parintii cand iau o nota mica,dar nu exagereaza cu bataia straight face.Rar cand imi confisca telefonul laughing.
Incearca sa vorbesti cu ei, sa le explici situatia.
Daca nu te inteleg, e clar ca au o problema ei... poate la servici, cine stie.
Imi pare rau pentru povestea ta si orice copil, ce nota ar lua nu ar trebui tratat asa.
Bafta!

| Adrian044 a răspuns:

Buna! Pai si eu stiu cum este la mine a functionat spunandule adevarul cand ma ceartau le spuneam bine si nu ii bagam in seama iar cand vroia sa dea in mine ii amenintam putin ca sun la protectia copilului iar daca o sa spuna ceva urat ii zici bine daca spine ceva frumos ii spui teiubesc la mine a functionat secretul este sa spui adevarul sper ca te. am ajutat bye bye!

| Cinevadepeaceastalume a răspuns:

Buna...probabil nu prea te mai ajuta acest sfat acum dar o zic la modul general. In primul rand, puteai sa încerci si tu sa mai înveți putin deoarece sunt 100% ca luai o nota mai mare. In al doilea rând, părinții nu ar trebui sa își bată copii. Mai bine se mulțumea cu acel 8 decat cu un 6. Adica vreau sa zic ca trebuie sa te aprecieze pentru ce faci nu pentru ce nu faci. Ar trebui sa vorbesti cu diriginta ta (daca e una de treaba) daca nu cu psihologul școlii deoarece aceasta situație nu este normala.

| ValiPreda a răspuns:

Man la teza de la romana si mate am luat 9.40 si m-a batut mama cu cureaua.......in ***

| Rocsanica a răspuns:

Hei. buna.incearca sa te calmezi. orice problema
are si rezolvare.
iti doresc numai bine

| Valentin_Valentin_1983 a răspuns:

Eu zic ca sa pui mana si sa inveti putin mai bine si poate nu o sa te mai bata si sa ii respecti si nu stiu daca va functiona dar si eu am avut aceeasi situatie ca si tine dar nu ma bateau parintii mei ci bunici ca eu la ei stau in prezent dar cand m-am facut mai mare am inceput sa invat mai bine si sa stau pe telefon sau PC minim 5 ore pe zi fiinda ii ascultam si aduceam note bune dar la mine nu e vorba de note si mai mult de obraznicie dar oricum nu faceam nmc stateam pe telefon sau pc mult timp si nu faceam nmc rau si ei imi ziceau ca imi strica ochii si imi luau telefonul si eu le raspundeam si ma bateau dar de cand nu am m-ai facut chestia asta s-au potolit. Daca nu poti rezolva suna la protectia copilului sau la politie. Dar nu-ti recomand sa fugi de acasa ca te vor gasi oriunde. Sper ca te-am ajutat

| lovelylezie a răspuns:

Patesc fix aceleasi lucruri doar ca sunt in a 6 a si imi confisca TV ul PC ul Telefon ul etc. (In rest patesc aceleasi lucruri de exemplu acum amprimit bataie de la tatasi am ochiul vanat deoarece nu mi gasesc caietul de teme la mate?)