| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
E putin complicat...
Deci, eu sunt din Constanta, dar locuiesc in Buzau.
In Buzau stau cu mama, tatal si fratele, iar la Constanta sunt bunicii, matusa, unchiul si verisorul.
Faza e ca pe mine m-au crescut pana la 5 ani bunicii, si, poate o sa vi se para ciudat, dar eu ii iubesc pe bunicii mei mai mult decat orice pe lume, ei sunt totul pentru mine.
Vinerea trecuta am plecat la Constanta si m-am intors azi. Abia am putut sa-mi iau ramas bun,(am venit cu un autocar). Dupa ce autocarul a plecat, am tasnit in lacrimi, fara sa ma pot abtine.
Acasa, am fost trista, am avut o zi nasoala rau. Si, din cand in cand, ma mai duceam pe la baie si plangeam. Acum cateva minute am vorbit cu bunica, si mai aveam putin si plangeam la telefon.
Eu vreau sa stau cu bunicii mei. Dar asta este posibil?

Răspuns Câştigător
| gabriela02 a răspuns:

Buna! ar fi o posibilitate daca bunicii tai s-ar muta la tine acasa la Buzau, dar trebuie sa fie si ei de acord cu asta. adica sa vrea si ei sa-si paraseasca casa nu sa-i obligi! e un pic mai complicat penrru ca nu stii daca ei vor sa-si paraseasca casa unde au trait atatia ani, nu stiu, dar poate ei o sa vrea si pana la urama o sa se acomodeze si cu "noua lor casa". si pana la urma toata suferinta ta se va transforma in ceva frumos! dar daca nu, tu nu trebuie sa fii trista pentru ca viata merge mai departe si tu o sa mergi sa-i vizitezi! nu e ca si cum nu o sa-i mai vezi niciodata! dar ori ce s-ar intampla, sa-ti tii mereu zambetul pe buze! sper ca te-am ajutat! succes!

10 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti ne iubim bunicii, chiar daca nu am crescut pe linga ei. Daca tu ai stat cu ei in copilarie, esti si mai atasata de bunicii tai. Bunicii in general sint mai rabdatori dar, sa recunoastem, ne cam fac si mofturile. Nu stiu ce virsta ai dar ar trebui sa inveti sa stai cu familia ta. Sa-ti iubesti si sa-ti apropii fratele. Pe el il vei avea toata viata alaturi.

| Florincrap a răspuns:

Da. Trebuie doar sa te lase parintii. Ah... Dunarea desparte, nu doar uneste...

| givehelp a răspuns:

Da,e dreptul tau de copil, si parintii tai stiu asta. Dar bunicii pot sa te intretina in continuare, si daca da, atunci e intrebarea doar de o discutie intre maturi. Succes. si nu mai plinge, ca trebuie sa intalnesti si alte probleme in viata, si daca plinji de acum atunci te perzi cu totu. PUP.

| Catalina_Cristina_1998 a răspuns:

Pai uneori parintii sunt acei ce te-au crescut mai mult, nu cei care te-au nascut. nici eu nu stiu daca e adevarat, cu siguranta tu stii. spune-le pur si simplu parintilor tai ca bunicii iti sunt ca a doua pereche de parinti pentru tine. eu am fost crescuta pana la 3 ani doar de bunica mea. le-am spun parintilor ce aveam pe suflet, iar acum bunica mea sta cu noi acasa...

| anonim_4396 explică (pentru Catalina_Cristina_1998):

Nu ma lasa sa locuiesc cu bunicii.

| Black_Being_1991 a răspuns:

Atat timp cat si parinti tai vor fi de acord este posibil.dar conteaza si ce varsta ai tu + daca bunici tai accepta(daca esti minora). vorbeste cu parinti tai si cu bunici si spune-le ce ai pe suflet...si poate vor intelege si o sa te muti la bunici.

| Georgiana_Gabriela_1998 a răspuns:

O sa stai in vacante mai mult, in timpul școlii păstreze legătura la telefon si nu o sa îți mai fie dor de ei.

| anonim_4396 explică (pentru Georgiana_Gabriela_1998):

Asta fac si imi este foarte dor de ei.

| FanSoreLala a răspuns:

Zile sa se mute la tine...foarte simplu happy