| qwertpro a întrebat:

ei bine cu un an in urma bunica mea a murit de cancer la pancreas.Am aflat ca are cancer vara mai trecuta si era un stadiu avansat in care nu se mai trateaza si bunicii nimeni nu i-a spus ca are cancer. Jumatate de an am privit cum bunica murea incetul cu incetul, cum se chinuia si nu stia ce are, dar eu stiam.Cand toti au plecat sa o vada ultima data,eu nu m-am dus deoarece nu puteam, stiam ca nu o sa pot sta langa ea fara ca ma apuce plansul si eu si asa eram atunci intr-o perioada de depresie, iar asta ma omora pe mine.A trecut un an de cand a murit,dar macar odata pe saptamana eu o tot visez pe bunica, nu e o zi in care sa nu ma gandesc la ea si nu pot trece nici de cum peste.Am niste vise ingrozitoare foarte des si nu pot scapa de ele deja de un an.Ce as putea face oare sa trec peste asta?

Răspuns Câştigător
| Tudy000 a răspuns:

Din punct de vedere religios,ti-as zice sa nu te mai gandesti la ea pentru ca nu poate parasii planul nostru,las-o sa se odihneasca, sa plece spre ceruri. Din punct de vedere normal,nu te mai gandii la ea toata ziua,emotiile lucreaza cu chestia asta,de aceea o visezi,fa si tu altceva, gaseste-ti o ocupatie, fa o scoala de asistenti medicali ca sa ajuti oameni, incet, incet vei trece peste.

7 răspunsuri:
| IubitoareaDePisici a răspuns:

Te-ar ajuta sa te rogi la Dumnezeu.E sentimentul ala de vina. Daca in fiecare seara vei spune rugaciunile si vei urmari ceva amuzant nu vei mai viasa.Conteaza si ce faci peste zi. Incearca sa o uiti.Incearca

| IubitoareaDePisici a răspuns:

In ce stadii o visezi? II simti prezenta in casa? Aceste detalii sunt importante

| Chocolatee a răspuns (pentru IubitoareaDePisici):

Nu ai cum sa o uiti!

| DANNY1004 a răspuns:

Nu prea cred ca ai ce face, decat sa astepti. In timp, cred ca fara sa vrei, iti faci un fel de bariere fata de ce a fost si chiar daca nu ai cum sa uiti, incepi sa vezi altfel lucrurile.
Intr-un fel e bine ca nu a stiut si ca nu ai fost acolo la sfarsit. Iti spun asta din proprie experienta.

| Gabriel2424 a răspuns:

Este ceva normal daca ai tinuit la ea foarte mult, probabil te crezi vinovat pentru ca nu i-ai spus ce are, dar nu esti, incearca sa te detasezi o perioada de moartea bunicii tale fai alte activitati, alergari, sala, orice te ar face fericita, asta e, fiecare moare odata si odata nu e nimeni vinovat, incearca un pshiolog daca nu iti trece si chiar sa mergi la biserica daca crezi ca te vei simti mai bine, o sa treaca sigur si perioada asta, nu te ingrijoara si condoleante.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să înțelegi că a murit și bunica ta va rămâne mereu în inima ta.
Nu e ușor să pierzi pe cineva drag dar viața merge înainte.
Și bunicul meu a murit de cancer pancreatic iar peste 2 luni se face un an de atunci. Bunicul meu nu a suferit, era un om harnic, nu se plangea de durere până într-o zi când a spus că îl doare într-o parte și s-a dus la spital să facă mai multe analize și alte investigații medicale. În ziua aia a fost internat la spital unde a stat o săptămână. Medicul ne-a spus că are cancer pancreatic. Bunicului nu i-a spus decat că are ceva la pancreas. După săptămână aia a venit acasă și i-a spus lu bunica că vrea să se opereze și s-a dus la spital la Targu Mures. Acolo a fost operat dar nu au avut ce sa îi facă, era foarte avansat cancerul. A mai stat internat la acel spital vreo 2 săptămâni, acolo i s-a facut rău și a fost dus pe terapie intensivă iar după 3 zile a intrat in stop cardio-respirator și a murit.

| Sahara1900 a răspuns:

Este normal sa iti lipseasca, si mie mi-a murit de aproximativ doi ani si inca plang cand intru in fosta ei casa, visele nu au vreo legatura, e subconstientul tau. O sa treaca daca iti gasesti o pasiune, sau daca incepi sa te gandesti la alte chestii, si daca nu merge, cel mai usor este sa le ignori! Si eu aveam vise urate cu ea in care tipa si in vis ii zisesem sa plece din viata mea si n am mai visat-o de atunci.dar mi-a fost greu dupa pentru ca imi era dor de ea!