Întrebare recomandată | Ioana1299 a întrebat:

Eu m-am mutat in Franta acum 5 luni, dar luarea deciziei nu m-a privit si pe mine. Eu chiar eram total impotriva. Pana la urma parintii mei au decis si am plecat. Eu, de cand sunt aici, nu am reusit sa ma simt bine, sa rad, sa fiu eu cel din Romania, de acasa. Eu acum ma simt ca si cum cineva ar fi dat cu sutul in tot ce am construit in 16 ani si mi-a luat acesti ani din viata. In casa este o tensiune constanta intre mine si parintii mei, si fireste, din aceasta cauza, si intre ei. Eu as vrea sa vorbesc cu tata, sa ii zic ca nu imi place aici in Franta, ca nu mi-am dorit niciodata sa vin aici, dar nu pot, pentru ca de fiecare data cand aduc in discutie subiectul, totul se termina cu o cearta uriasa.
Nu stiu ce sa fac. Cateodata stau pur si simplu si ma gandesc de ce mi se intampla mie, de nu pot sa schimb nimic, de ce m-am nascut in familia asta. Sunt constient ca ei au luat decizia doar ca sa imi ofere o viata mai buna, dar viata mea era perfecta in Romania, si aici cu toate ca merge mai bine DOAR din punct de vedere financiar, eu ma simt mizerabil, pentru ca prietenii, familia, realizarile, amintirile, si viata mea sunt in Romania.
Acum eu sunt blocat aici pana la 19 ani cand pot sa dau BAC ul si sa plec, iar cand ma gandesc ca mai am peste 3 ani de stat aici, si ca odata cu asta gandul ca ma voi instraina, si voi ajunge sa ma simt ca un strain in tara si in casa mea, ma face sa innebunesc.
Va rog frumos da-ti-mi un sfat o parere, pentru ca sunt intr-o situatie foarte dificila si urata, pe care nu mai pot sa o inteleg nici eu.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NetworkMaster02 a răspuns:

Imi dau seama cum te simti. Totusi, bucura-te ca nu mai ai atat de mult de stat. Poti incerca sa iti faci prieteni noi care sa iti arate imprejurimile si cu care sa mai iesi pe afara, ca sa nu apuci sa te simti singur. Pastreaza, de asemenea, legatura cu prietenii tai daca vrei, dar cel mai important este sa nu fii suparat pe parintii tai pentru ca ei au incercat sa iti ofere o viata mai buna si oricum, daca va certati nu se va schimba absolt nimic, doar certurile si tensiunea vor fi mult prea deranjante.

| Ioana1299 explică (pentru NetworkMaster02):

Ai perfecta dreptate. Am aici cativa amici, dar mai mult stau cu un baiat din Africa, si cu unul tot roman. Dar nu stiu...pur si simplu nu ma simt ok. SI acum 2 zile am primit si vestea ca voi merge la un liceu din alt oras, si voi sta la internat, dar eu nu stiu inca limba foarte bine...Iar cu parintii e mai complicat, suparat pe ei o sa fiu toata viata, din cauza asta, dar na, pana la urma sunt parintii mei, si indiferent de ce ar face, tot parintii mei sunt. Eu oricum voi pleca de aici cu prima ocazie, indiferent de parerea lor sau a orcarei alte persoane.

| PadureDianaAlexandra a răspuns (pentru NetworkMaster02):

Sunt in aceeasi situatie. sad

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

ani 18 ani poti veni in Romania si sa iti continui viata

| Ioana1299 explică (pentru mgtow):

Da dar asta ar insemna sa fac un an de scoala in plus, deci as termina liceul la 20 de ani rolling on the floor))

| sabin89 a răspuns:

Dacă atunci când ați făcut planurile, tu ai fost clar împotrivă, e vina lor. La vârsta pe care o ai, trebuiau să țină cont și de părerea ta. Dar, ce să mai zici...Asta e nebunia secolului. Singurul lucru bun din afacerea asta este că înțelegi mai bine adevărul zicalei cum că banii n-aduc fericirea. Nu prea văd o soluție pentru tine. Ai putea să îi rogi să te lase într-o excursie în România, acum pe timp de vară și odată ajuns, să rămâi la bunici, să nu vrei să te mai întorci. Nu prea e frumos, dar nici din partea lor nu a fost frumos că nu au ținut cont de părerea ta.

| KodrutZ a răspuns:

Iluzii. Nu mai fi o vita egoista si nu te mai plinge ca o fata mare. "Doar ca sa imi ofere o viata mai buna" asta inseamna totul. Faptul ca au reusit ii face demni de toata lauda. Tu ai face bine sa ii apreciezi pentru ca au avut curajul sa o ia de la capat in momentul asta si sa nu pui paie pe foc degeaba. Ai totusi o varsta, ai face bine sa intelegi niste lucruri. Ce mari realizari aveai in Romania, ma rog? Daca erau asa de mari, de ce a trebuit sa plece ai tai?

| Ioana1299 explică (pentru KodrutZ):

N-ai cum cu unii...

| Cosmin86 a răspuns:

"Acum eu sunt blocat aici pana la 19 ani", parca aveai 34 laughing

| SkyPilot a răspuns:

Din pacate nu ai altceva de facut decat sa te impaci cu situatia. Depinzi de parintii tai.
Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, socializeaza cu noii tai colegi, invata limba la perfectie, invata-le cultura. Tot nu ai altceva de facut cat esti blocat si iti vor folosi mai tarziu. Gandeste pozitiv, ia ce e bun din aceasta schimbare. Peste trei ani, cand vei fi liber, s-ar putea sa gandesti cu totul altfel.

| Lawliet14 a răspuns:

Fa-ti prieteni si intre timp mergi si la psiholog ca sa fii sigur ca nu faci o depresie. Si dupa, daca e asa treaba, poti sa te intorci. Cand esti major. Daca nu cumva poti sa discuti cu ei...

| Ioana1299 explică (pentru Lawliet14):

Nu e depresia o problema, doar ca pur si simplu nu imi place tara asta, nu este nimic de facut in orasul meu, o cafenea, unu biliard, nimic. Scoala - acasa si tot asa.

| Kettolix a răspuns:

Sunt geloasa. Eu de abia astept sa ma mut in alt judet, pentru ca m-am plictisit de aceeasi viata. Nu am multi prieteni si mereu iti poti face alti prieteni. Eu in locul tau as privi pozitiv si mi-as face prieni noi.

| Ioana1299 explică (pentru Kettolix):

Acum depinde de situatia fiecaruia. Eu aveam o gramada de prieteni, stateam toata ziua prin oras, deci pentru mine nu era plictisitor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioana1299):

Ehem, deci nu faceai nimic. Fa nimic in continuare, iti prevad o cariera stralucita in politica sau administratie.

| B3B3NI a răspuns:

Nu inteleg de ce esti asa suparat ca te-ai mutat.Mie mi-se pare frumos sa locuiesti in Franţa.Iesi pe afară si viziteaza diferite locuri, te vei simti mai bine.

| Ioana1299 explică (pentru B3B3NI):

Ehh...uneori aparentele inseala. Si mie mi se pare Franta o tara frumoasa, dar pentru. vacanta nu pentru locuit in ea. In vacanta esti in statiune, deci e alta treaba. La partea cu locuitul e mai greu...

| AnimeKing a răspuns:

Mare lucru nu poți să faci, decât să aștepți să faci 18 ani. Baftă!

| PadureDianaAlexandra a răspuns:

Am aceeasi problema..de fapt...cred ca la mine e mult mai rau.