| BankousliMahmoud a întrebat:

Familia mea ma pune numai pe mine sa ajut. De exemplu eu duc gunoiul, eu car greutați, eu traduc ca suntem in alta ţara, eu deschid uşa, eu fac tot. Iar sora mea sta in pat pe telefon. Şi mereu cand intreb de ce ea nu face nimic şi eu fac toate ale, ea face cearta si scandal. Şi mă face in toate felurile. Ce pot face in privința asta?
Va rog ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca exagerezi, ca orice copil frustrat, dar tu esti baiat si esti mai grasut si mult mai puternic, de aceea te-a ales mama sa cari sacosele si gunoiul.
Apoi, tu nu vezzi ce face o fata in casa, ca tu esti pleact cu gunoiul si altele, dar ea spala vase, curata bucataria si baia, da cu aspiratorul samd.
Asadar, nu te plange, ca treburile se impart, dar fiindca tu nu vezi ce face sora ta, nu inseamna ca nu face nimic.
Daca si sa deschizi o usa te plangi, apai chiar ai o problema de lene, desii ar trebui sa faci mult mai mult exercitiu decat faci acum, ca sa slabesti, ca tot te plangeai ca este necesar.

| BankousliMahmoud explică (pentru Violleta2022):

Cred ca exagerez.dar nu mi-am dat seama... Mulțumesc mult!

| BankousliMahmoud explică (pentru Violleta2022):

Oricum Sora mea baga racă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BankousliMahmoud):

Deh, asa sunt fetele, mai speciale laughing

| BankousliMahmoud explică (pentru Violleta2022):

Da sad din pacate....Mereu mi se intamplă aşa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BankousliMahmoud):

Fii dimplomat, vorbeste bland si poarta-te frumos cu sora-ta si vei vedea cum se va schimba atitudinea ei, in favoarea ta.

| BankousliMahmoud explică (pentru Violleta2022):

Ms.

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Stiu si eu o familie cu o situație similară.
Pur si simplu nu mai faci din lucrurile alea, te faci ca nu sti, ca nu poti si vorbesti cu sora ta sa te ajute.

| FreddieM a răspuns:

Este un proverb moldovenesc care suna asa
,, In calul care trage, in ala dai cu biciul"
Nu esti singurul in situatia asta, sunt mai patit ca tine. Cu cat esti mai competent si mai altruist in viata, cu atat cineva va profita si va exploata calitatile tale, pe plan familial, dar mai cu seama profesional, vei trai pe pielea ta sentimentul. Cu cat esti mai lenes si nepasator, cu atat vei fi lasat in treaba ta, si-ti vei pastra intacta energia.
Am facut greaseala in decursul anilor, sa-mi pun la dispozitie talentele si sa sa-mi ofer ajutorul in diferite ocazii, depasindu-mi limitele competentelor mele, dar din pacate, ulterior s-au transformat in obligatii. Naspa e ca la un moment dat devine frustrant si te simti folosit, cand vine momentul dificil, esti primul chemat ca sa rezolvi problema, iar ceilalti,, dorm" linistiti fara nici un stres.
Un lucru e cert, cei ca tine si ca mine nu se vor schimba niciodata, pentru ca vei realiza marile avantaje pe care le vei avea, in primul rand autodepasindu-te de fiecare data, crescadu-ti nivelul, in timp ce ceilalti, vor ramane in acelasi loc pe care il protejeaza prin nepasarea si comoditatea lor.
Pace si vremuri mai bune