| Nicusor066 a întrebat:

Salut TPU,fratele meu are o mare problemă,mama mea il descurajează,cand face teme cu el il bruscheaza,il jigniste astfel descurajandu-l sa invete si sa mai aiba vointă. El isi doreste foarte mult sa intre anul acesta la LICEU CFR IASI, asemea mie,dar pentru a intra acolo trebuie putine studii, el nu poate invata deoarece cand invata si il asculta si greseste un cuvant il face prost si ca o sa ajungă văcar laughing)))))))))). Daca greseste un cuvant la teme spune,,DOAMNEEE DA PROST COPCHIL" i-a zis mamei ca din cauza ta nu pot iesi sef de promotie,iar aceasta l-a facut bou.
Se enerveaza repede pe el.
Cand mai vin acasă si il vad ca il cearta intervin si aceasta spune sa tac ca asa m-a crescut si pe mine (asa este,poate mai rău),el nu are voie sa iasa din casa pănă nu isi face temele si invata, nu are voie nici macar la o pauză.
Ei nu duc lipsa banilor, cu acestia descurcandu-se inca foarte bine, tatal meu avand o ferma de bovine cu 50 exemplare si 10 hectare de pămant, asa ca nu are de ce sa fie stresata...
Intrebarea este, ce sfat i-as putea da acestuia, cat si mamei mele

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Sunshine123 a răspuns:

Daca mama ta se comporta astfel cu propriul copil mi se pare extrem de grav. Unii parinti au si moduri mai putin violente de a le arata copiilor ca isi doresc tot ce e mai bun pentru ei. Ce conteaza ca greseste cate un cuvant din cand in cand? Suntem oameni, nu ne-am nascut perfecti si nici nu vom fi vreodata. Cred ca mama ta e mult prea exigenta cu el si are tendinta de a-i controla intreaga existenta, lucru care ii poate lasa urme in personalitate si caracter. Daca vrei sa il aperi pe fratele tau iti sugerez sa preiei tu sarcina mamei tale de a-l asculta la lectii si la teme. Si cred ca trebuie sa porti o discutie serioasa cu tatal vostru legat de felul in care fratele tau este tratat. Daca mama ta nu te-a tratat pe tine la fel inseamna ca ea face diferente intre copii si acest lucru il poate afecta serios pe el. Daca ii vrei binele cere ajutor de la cineva in care ai incredere.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa sant taranii si stii asta

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Pai tocmai de aia trebuie sa nu taca si sa o puna la punct, sa nu distruga copilul ala.

| Mosotti a răspuns:

Sfatu e ca fratele tau sa nu mai ia in seama ce zice mama ta, sa isi vada de treaba lui, sa stie ca el e capabil, ca poate sa invete si ea vb ca fustrata, intervine si contreaz-o. De ce sa-l descurajeze? Sa nu se lase, sa aiba fruntea sus si sa mearga inainte. sa ii ignore prostiile. Sa nu taci! Lupta si tu cat poti. Eu am mai zis, parinti parinti dar nu sunt copiii obligati sa le suporte lor fustrarile psihopatice si damblagistice, sa fie clar. Sa se dea cu capul de pereti, sa se duca la doctor "domne sunt dusa cu pluta, terorizez eu copilu ala ca am eu frustrari din trecut si ma razbun pe el, tratati-ma va rog", sau sa se dea cu capu de pereti daca are draci, nu sa distruga un copil! Asta e parerea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai bine discuti cu taica-tu. Pare sindrom NF la maica-ta...

| aXy99 a răspuns:

Spune-i ca nu e bine ceea ce face si nu asa se educa un copil.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!