| ZXYU a întrebat:

Imi este greu sa scriu acest mesaj cu lacrimi in ochi.Mi-a fost greu pana sa ma decid sa ma impartasesc cu voi!
Parintii mei au divortat de curand (2sapt).De atunci tot sufar plang noptile, zilele. Am insomnii, ganduri cu ce se poate intampla! Nu mai simt nici o placere din ce imi placea sa fac! De exemplu:sa ma uit pe Youtube, sa ies afara, sa ma distrez. Acum stau ca tristul si plang noptile si zilele.Nu pot sa mai adorm! Sufar enorm de mult si in momentul acesta plang. Ajutor TPU! Nu mai rezist! Am depresie?
Ce am?

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Salut,
Divorțul părinților tai e normal sa te afecteze și le poți spune acest lucru. Din păcate uneori părinții stau mai bine separat dar pe tine te iubesc la fel de mult.
Nu e vina ta ce s-a întâmplat și poate asa te protejează și pe tine de greșelile lor.
Vorbește cu ei, mergi la un psiholog,, cauta sa faci ceva nou care îți place.
Calculatoarele și telefonul nu te ajuta în momentele acestea.
Iti propun ceva... Creeazati un blog și scrie tot timpul când te simți sigur, când ești supărat sau uneori bucuros. Scrie-ți exact ce simți și te va ajuta

| ZXYU explică (pentru cuvant):

Cum pot sa creez un blog?

| cuvant a răspuns (pentru ZXYU):

Intri pe blogger și creezi un cont. De acolo e ușor ca urmezi pașii.

15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Este total normal sa reacționezi așa, neacceptare divorțul părinților tăi, dar gândește-te un pic logic, nu îi poți readuce sa fie împreună ca înainte, căci ei nu mai simt iubire față unul de celălalt. Când vei mai creste vei înțelege mult mai bine ce este într-adevăr iubirea! Și nu e capăt de lume, tu vei avea dreptul să îți vizitezi părintele și să petreci momente frumoase împreună. Dragostea cu sila nu se poate. Părerea mea ar trebui sa îi fi suport mamei tale care nici ea la rândul ei sunt sigur că nu se simte bine, chiar daca ți-e nu ți-o arată. Fi langa ea și fi tu bărbatul pentru o sprijini moral măcar, astfel și ție îți vor trece aceste stări de supărare. Ceea ce ai tu nu e depresie! Depresia este mult mai gravă decât o supărare produsa de cineva drag.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți spun eu ce nu ai. Nu ai nimic de făcut serios, că dacă ai avea, te-ai ocupa de treaba aia.

| doctorandus a răspuns:

Discuta cu medicul de familie.

| Furnicuta000 a răspuns:

E un inceput de depresie, nu e depresie severa dar trebuie sa faci ceva sa nu se agraveze. Mergi si vorbeste cu un psiholog, daca esti elev am inteles ca se poate sa primesti consiliere gratuita.
Nu e cazul sa mergi acum la psihiatru pentru ca ala doar iti da niste pastile si depresia ta are o cauza, trebuie sa accepti aceasta situatie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita sa te consumi pentru asta, nici macar nu esti tu de vina. Stiu ca e greu dar pana la urma o sa trebuiasca sa accepti situatia, pentru ca dragoste cu sila nu se poate. Incearca sa faci lucruri care sa iti distraga atentia, sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat. Fa tot ce iti place, cumpara-ti ceva dragut, fa un maraton de filme de comedie, mananca ciocolata, apuca-te de un serial, adopta un catel sau o pisica...
Daca simti ca ai depresie cauta un psiholog, poate te ajuta sa treci peste. Si vorba aia, ce nu te omoara de face mai puternic.

| Denisa0954 a răspuns:

Esti foarte afectat de ceea ce s-a intamplat intre părinții tăi. Conteaza mult dacă acum mai e unul dintre ei lângă tine, daca tii legatura cu celălalt, etc. Încearcă să vorbești cu cineva care este apropiat de tine si sa mergi la un psiholog. Asta e cred singura cale sa ti revii
Pentru ca Daca lasi lucrurile sa decurgă de la sine, nu va fi mai bine

| christine99 a răspuns:

Intelege-i pe parintii tai si motivele pentru care au luat aceasta decizie. Cati ani ai?

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Puiule. O sa iti treaca. Sunt lucruri mult mai rele pe lumea asta. Stai calm ca nu a murit nimeni.

| Ralena a răspuns:

E posibil sa ai un soc posttraumatic, divortul parintilor este o trauma pentru copil. Daca este asa, ai avea nevoie de cateva sedinte de psihoterapie cognitic-comportamentala. Legat de motivele divortului, de faptul ca parintii nu au divortat de tine, etc, nu are rost sa discutam, deoarece tu stii toate aceste lucruri. Ai nevoie de metode de coping si de ajutor in gestionarea reactiilor tale in fata realitatii. Cam in asta consta ce se intampla la un psiholog in cabinet. Succes!

| Cariba1929202 a răspuns:

Am scris povestea vietii mele aici despartirea dintre parinti bataia ..toate dar mai bine ca nu s.au publicat si ca am iesit din greseala..la mine a fost mult mai greu crede-ma. s.au despartit deoarece aveau un motiv nu se mai intelegeau. Sustino pe mama ta are nevoie ajutativa impreuna

| lucahc88 a răspuns:

Nu cred ca te pot ajuta cei de pe TPU avand in vedere ca e o chestie asa personala si ar trebui sa vorbesti fata in fata cu un specialist probabil un psihiatru ar ajuta mult si daca ai depresie iti prescrie si ceva medicamente care te pot ajuta