| StefanT230 a întrebat:

Mâine este ședință cu părinții
Părinții mei in ultima vreme nu au avut timp sa se ocupe de mine
Ideea e ca ei nu stiu de ședință
Si nici de nota din teza de la mate
Cum ar putea sa nu afle de ședință?
Am o dirigintă noua si nu stiu daca îmi suna părinții daca nu vin (cea veche nu îmi suna părinții) + ce ii zic dirigintei la școală când ma întreabă de ce nu au venit?

Răspuns Câştigător
| roanunt a răspuns:

Daca vrei sa iti fie bine in viata, eu cred ca nu ar trebui sa minti si nici sa ascunzi ceva fata de parintii tai. Probabil parintii tai nu ti-au acordat atat de mult timp, deoarece poate au o munca foarte solicitanta sau au incedere in tine. Daca tu vei continua sa ii minti, isi vor pierde acea incredere pe viitor si chiar daca ai spune adevarul, 50% se vor indoi pana se vor convinge ca ceea ce tu le spui este adevarat. O nota mica la orice materie, nu este o crima. Toti am avut si note mici la scoala, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o ascunzi. Poate daca le-ai spune de problemele tale, parintii tai iti vor acorda mai mult timp si veti gasi impreuna o rezolvare.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chiar daca in ultima vreme parintii nu au avut grija de tine (nu ti-au oferit nimic de mancare, nici haine, nici rechizite, te-au lasat sa dormi pe strada, fara sa faca eforturi sa iti gaseasca macar o magazie ceva, etc), tot nu ai voie sa ii minti, nici pe ei si nici profesorii. Poti solicita Protectia Copilului sa te duca intr-o institutie speciala (acolo macar vei avea ceva de mancare, haine calduroase si un pat al tau).

| Lioana a răspuns:

NU e bine ce faci. Parintii sunt oamenii care te iubesc si te ajuta sa te ridici atunci cand cazi. Daca le ascunzi ceva, vei fi singur cu problema ta iar pentru ei va fi dureros cand vor afla.
Nu stiu de ce iti faci griji pentru nota de la teza la mate. Trebuie sa fie de semestrul trecut. De atunci s-au incheiat mediile. Ei nu au vazut mediile tale? Atunci chiar ca sunt niste parinti indiferenti sau au incredere prea mare in tine.
Oricum la sedinta se vor cere bani, pentru ca asta e subiectul principal la sedinte. Acum la inceput de semestru nu se discuta despre note decat daca e ceva grav.

| StefanT230 explică (pentru Lioana):

Știe de medii, dar nota de la teza nu era în carnet, si nu a întrebat de nota din teza, rar nu merge la ședință, si când nu merge, nu poate

| Lioana a răspuns (pentru StefanT230):

Nu mai conteaza acum nota de la teza de vreme ce stiu media. Cel mai bine ar fi sa le spui parintilor de sedinta ca sa nu fie pe dinafara in legatura cu cerintele de la scoala.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine zi-le parintilor tai de sedinta pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot or sa afle de sedinta si nota de la mate, nu e bine sa minti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si daca nu au timp sa se ocupe de tine, tu nu trebuie sa faci nimic pentru scoala?

| aumih16 a răspuns:

Crezi ca daca nu le spui zici! te ajuta cu ceva! eu zic spun ca nu! asa ca incerca sa le zici spui!

| ALGator a răspuns:

Daca, cum spui, nu au avut timp sa se ocupe de tine, ar trebui sa includa ca o consecinta ca rezultatele tale mai pot contine si surprize. E cumva remiza, zero la zero tu si parintii tai.
Chiar daca e incomod, cazneste-te sa risti putin ca sa intretii un climat de comunicare in viitor. De exemplu, cu o luna inainte de teza, o discutie de genul "mama si tata, sa stiti ca nu prea merg bine la mate. Simt ca nu mai pot sa ma descurc cu ultimele lectii desi vreau foarte tare (vrajeala, ca sa nu se isterizeze). Ce sa fac? Puteti sa ma ajutati?" Daca lansezi un semnal din acesta dai mingea si in terenul lor si pregatesti si terenul pentru un eventual esec partial. Tine legatura cu ei si preseaza-i ca sa colaboreze cu tine, sa-si asume si ei o parte din raspundere pentru invatatura ta. Cind vor da de greu vor deveni, de sperat, si mai realisti in fata dificultatilor pe care poate le intimpini.
Apropo, ce "nota" ai primit la teza? 9? Conteaza foarte mult daca ai parinti care iti dau papara pentru un 9 (cand tu de exemplu ai fost constant de 6-7 sa zicem) sau daca iti dau papara pentru un 5. Una e sa te mentii pe un nivel (efort mai mic) si alta e sa sari de pe nivelul tau pe unul superior (efort de mentinere plus efort de salt). Considera relatia ta cu parintii ca aceea a unui negociator cu cu detinatori de ostatici din filme, daca ai vazut asa ceva. Negociatorul e pregatit ca inca de la primul contact sa isi urmeze tactica. Nu se apuca sa se rasteasca la teroristi dar nici nu-si pune paie in cap dind in plins in fata lor. El impreuna cu teroristii stabileste si mentine o legatura cit mai neutra, dupa care, pe aceasta legatura construieste o solutie de iesire. Nimic din asta nu se poate fara comunicare permanenta.
Apropo, ce zici de: "mama si tata, poate unul din voi sau amindoi sa vina la sedinta de miine? Dar sa stiti ca nu mi-a mers bine la mate"? Un gest de curaj din care daca nu mori iesiti mai puternici si tu si parintii.
Good luck!

| StefanT230 explică:

Mulțumesc tuturor
Am ales sa le spun părințiilor de ședință
Sunt sigur ca am făcut alegerea potrivita
Mi-a fost greu sa aleg cel mai bun răspuns.

| Attic96 a răspuns:

Eu zic să ascunzi toate curelele o perioadă...

| ALGator a răspuns (pentru Attic96):

Asta cu curelele era inainte. Acum o sa-i ascunda parintii iPhon-ul si atunci e jale, mai bine cureaua :-)