| Danykmz a întrebat:

Salut TPU,
Mama e româncă și și-a găsit un iubit neamț și dacă ar fi sa fie gravidă copilul iese român sau german? Și ce limba vorbește?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copilul, dupa nastere, va avea cetatenia mamei.
Dupa implinirea varstei de 18 ani, copilul va mai putea alege o cetatenie, daca i se acorda de statul ales.
Daca nasterea a avut loc in aceea tara, atunci coplului i se va acorda cetatenia acelei tari neconditionat, la cererea lui.

Limba pe care o va vorbi copilul va fi ceea invatata acasa, in anturaj si la scoala. Limba materna nu coincide totdeauna cu limba vorbita, cu toate ca, copilul ar trebui invatat sa vorbeasca bine limba ambilor parinti.

La urma urmei, copilul se va declara de nationalitatea care i se pare mai apropiata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nici nu sti daca mama ta este sau mai vrea sa ramîna gravidă dar pui problema copilului care copil? Mai intîi află vrea mama ta copil inca un copil? Si daca ala e cetatean german copilul se va naste in Germania si logic va vorbi limba Germana, asa ca apuca te de invatat germana ca sa te intelegi cu fratitu vitreglaughing

| Danykmz explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mama spune că dacă e gravidă tine bebele

| Danykmz explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu germana de mic

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Danykmz):

Super

| RAY a răspuns:

Nu suntem programați sa venim cu o limba pe lumea asta, daca va fi dus in China va învață chineza, daca se va comunica in Germana cu el si in romana va comunica in ambele limbi, copilul va fi om, nu contează ce sunt părinti

| T0T a răspuns:

Copilul iasă pește și vorbește păsăreasca.

| johnnny123 a răspuns:

"copilul iasă român sau german?"

Daca prin "copilul iasă" te referi la cetatenie, atunci copilul poate avea si cetatenie germana (daca tatal este german si il recunoaste) si cetatenie română (care ii este garantată daca mama are cetatenie română).

"Și ce limba vorbește?"
Copilul nu se naste vorbind vreo limba. Va vorbi limba (sau limbile) pe care parintii vor dori sa il invete. Evident ca tara in care va locui va conta foarte mult in alegerea "limbii primare"

| gabicoo a răspuns:

O să iasă tuciuriu, o să fie turc, o să-l cheme Hassan și o să vorbească rrom-glieză!

| Zuzu1991 a răspuns:

Intrebare din world of warcraft
daca un tauren face un copil cu o blood elfa, ce rasa iese?
a DAAAA... trolllll big grin

dar, hai sa iti raspund serios...
1. poate sa aiba dubla cetatenie, dar in primul rand cetatenia poate fi aleasa de catre parinti, de ex. vin si il nasc in Romania, automat v-a avea cetatenie romaneasca, fara ca mama sa trebuiasca sa alerge dupa acte, iar apoi se duc sa locuiasca in Germania, moment in care, cand v-a ajunge la primul buletin, va primi automat cetatenie germana, pentru ca a crescut acolo si are parinte german

2. limba e o chestie care se invata pana la 6 ani, si este invatata de catre copil, implicit din limba care se vorbeste in jurul lui, si poate sa fie NU NUMAI una, copii cu parinti de alta natie vorbesc bine limba aia, dar invata limba "locala" fara sa isi dea seama, am un prieten cu o fetita mica, si le-a ofticat rau pe mamele de la gradinita pentru ca fica-sa vorbea engleza fara probleme (el a vorbit cu ea si in engleza aproape in fiecare zi), iar restul trebuiau sa faca lectii

| Invictusman a răspuns:

Jumate roman, jumate Neamț, mixt mai exact. Va vorbi limba care se va vorbi în casa, aia o va și învața. Dacă e deștept, va învața ambele daca se va vorbi și romana și limba nemțească.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Balcanic - caucazian. Smecher de categorie grea happy

| AliGab a răspuns:

Copilul va fi jumatate-jumatate. Cetatenia si limba vorbita va depinde de tara in care se va naste, dar si de limba care il vor invata parintii.

| Alverto a răspuns:

Nu poate ieși o singura nație. Este incrucișat.
Doar domiciliul și naționalitatea pot fi unice. Adică unde se naște, naționalitatea aia o va avea.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Alverto):

Doar pe hartie chestia cu nationalitatea. Ai mei sunt germani amandoi ( taica-meu berlinez din zona Moabbit si maica-mea din Hamburg ) si din pacate eu m-am nascut in Romania dar eu sunt roman doar pe hartie, in realitate sunt german

| Alverto a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai exact ce am spus, naționalitatea se rezuma la locul in care te naști și vei avea naționalitatea din respectiva tara

| isemilia a răspuns:

Are cetatenie romana, iar in cazul in care iubitul recunoaste copilul o primeste si pe cea germana. Copilul va invata orice limba va fi invatat. Nu se naste vorbitor de germana sau de romana.

| Osneros a răspuns:

Copilul iasă japonez și vorbește greacă.

| Den1sa a răspuns:

Copilul ba fi jumate romin jumate german, si in legatura cu ce limba o sa vorbeasca pai parintii lui decid sa-l invete

| CassiusAlexander a răspuns:

Mulatru.