| Gijbdtihcv a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep, deci eu sunt in concubinaj cu un baiat de 2 ani. Ne iubim foarte mult sau cel putin asa cred eu. Avem multe planuri de viitor impreuna, vrem sa facem cununia civila, dar are foarte multe greseli. Eu stau la el acasa, el este plecat in afara, in tot timpul asta mai vorbeste si cu alte fete, dupa aia cand afla tot el se supara si zice "de ce intri tu pe Facebook-ul meu, se supara ca intru pe retelele lui de socializare si ii sterg prietenele. Partea buna este ca sunt insarcinata, partea rea este ca el nu se schimba. Stiu ca ma iubeste si isi doreste o familie cu mine dar el merge pe premiza " stai linistita dragostea mea ca oricare ar fi drumul meu in viata sau orice as face tot la tine ma intorc" si este cam ciudat. Daca imi puteti da cateva sfaturi cum il pot schimba, mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Barbatii si femeile trebuie sa inteleaga odata pentru totdeauna ca oamenii nu se schimba.
Tu nu trebuie sa ramai cu baiatul acesta nici chiar daca ai ramas insarcinata. Iti va distruge casnicia, viata si tie si copilului. Nu stiu ce cauti cu un tip usuratic. Asa o sa fie si casnicia ta.
Sfatul meu este sa renunti la el. Mai tarziu o sa vezi ca ar fi fost mult mai bine pensie alimentara decat de "dragul copilului" sa distrugi viata copilului si a ta. Nu o sa vezi fericire in caminul tau niciodata cat timp vei sta cu un baiat usuratic.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Valiza & la painti cu tine

Bula
| Bula a răspuns:

1. NU-i sterge prietenele de pe Facebook! Pe langa faptul ca este ilegal sa umblii in telefonul /calculatorul lui, distrugerea listei de "prieteni" poate fi interpretata ca fapta penala!
2. TU trebuie sa-l "dresezi", sa fie mai domestic! Daca un barbat se uite si la alte femei, atunci inca nu-i bai (si femeile se uita dupa barbatii chipesi). Daca au o relatie cu alta femeie, atunci pot fi doua cazuri:
- o relatie ocazionala sau foarte scurta, cauzata de curiozitate
- o relatie paralela de mai lunga durata, care este cauzata de insusiri gasite in cealalta femeie, pe care tu nu le ai /dai.

| Adry05 a răspuns:

E urât și ce faci tu da și pe el îl văd genu care dacă i s-ar oferi o aventură de-o noapte ar accepta-o

| Andreeush a răspuns:

"Partea bună e că sunt însărcinată... "... pe bune? Asta ar trebui să fie cam îngrijorător deoarece el nu pare a fi persoana cu care să îți întemeiezi o familie după câte ai zis.
Nu ai cum să schimbi un astfel de om.
Dacă de pe acum face așa, gândește-te că la fel va fi și dacă o să vă căsătoriți.
Cât despre Facebook, nu mi se pare ok să îi umbli pe el.

| Emma30555 a răspuns:

Amândoi greșiți. Tu pari genul ala care vrea sa pună mana cu orice preț pe el iar el pare genul care vrea sa aibă o nevasta acasă dar sa mai aibă și alte libertăți. Nu asa se schimba un om, intrând pe Facebook ul lui sau făcându-i un bebe. Pe de alta parte dacă te iubește și vrea aceasta familie, nu te mai stresa. E greu sa schimbi pe cineva, de fapt schimbare se face de la sine, din interiorul fiecăruia.

| Ineys a răspuns:

Pai ti-a spus clar baiatul: chiar daca te inseala o noapte, tot cu tine ramane, in cel mai rau caz o sa fie doar o aventura. Daca esti insarcinata si el nu se poate abtine din a vorbi cu alte fete e destul de nasol.
Ce inseamna vorbit? flirteaza cu ele? Ca daca e asa deja e o problema grava. N-ati spus varsta, ca daca abia v-ati schimbat buletinul e normal sa faca asa, e tanar si vrea libertate chiar daca s-a legat cu mana lui.

Daca aveti 20-25 de ani probabil o sa se schimbe cand se mai maturizeaza, baietii se maturizeaza mai greu. E foarte probabil sa se schimbe brusc odata ce nasti si se vede cu propriul copil in brate.

| Cksihja a răspuns:

Mă mir că nu te-a părăsit după cum te comporți, adică intri pe Facebook și-i ștergi prietenele, dacă un băiat nu are câteva fete pe profil și doar băieți lumea crede că e gay.
Eu cred că ești posesivă și geloasă nu vrei să-l pierzi așa tu trebuie să te schimbi nu el iar dacă continui așa el va deveni exact ce nu vrei să fie.

| Gijbdtihcv explică (pentru Cksihja):

Nu as fi posesiva, daca nu as avea motive, noi suntem impreuna de doi ani, in primul an a fost totul ok, in al doilea an au inceput certurile, el a inceput sa vorbeasca cu fete dupa aia venea la mine spunand ca ii pare rau si nu va mai face, iar eu il iertam. Dupa toate chestiile astea nu mai am increderea pe care o aveam inainte in el. Eu ii sterg prietenele dupa Facebook, cu care vad ca mai vorbeste.

| Cksihja a răspuns (pentru Gijbdtihcv):

Nu e sclavul tău și nu ai dreptul să-i controlezi viața majoritatea bărbaților urăsc asta. Pentru tine el este tipul perfect dar ghici ce nimeni nu e, fiecare are defecte pe care trebuie să le tolerăm. Văd că are multe lucruri care nu-ți plac la el deci de ce mai stai cu el, vrei să te cerți tot timpul pentru cel mai banal lucru. Relațiile sunt bazate pe încredere dar văd că nu ai încredere în el și îi ștergi prietenele, măcar știi care e relația lor cu el, adică pot fi colege sau chiar rude apropiate.

| TPU2019 a răspuns:

Specimene ca tine nu merită nimic mai mult, după mintea pe care o aveți și concepțiile astea gen "am să-l schimb eu, din rău am să-l fac eu bun". Și dacă ferească toți sfinții să fie ăla așa prost de carecumva să se "schimbe" și să devină "docil", atunci începeți cu treburi de genul "aa. dar nu mai e bărbatul care era odată, a ajuns o panaramă." și de acolo jet, ura și la Gara de Nord. În concluzie, de tot ce atingeți, praful se alege. Păcat de copiii ăia pe care îi tot faceți de multe ori din flori, că aia nu au nici o vină, nici de părinți despărțiți, nici de certuri nici de educația de care vor avea parte, nici de viața pe care probabil n-o vor înțelege, fiindcă nu au avut nici un exemplu de urmat. Cum să-l schimbi? Întrebarea eternei proaste.

| DigBick a răspuns:

Ignora toate comentariile rautacioase. Bineinteles ca varianta ideala ar fi ca el sa se schimbe, dar nu exista asa ceva. Am 21 de ani. Mama 59, tata 61. Am o sora cu 12 ani mai mare si inca un frate vitreg cu 6 ani mai mare. Tata mereu a fost un usuratic un betiv. Greseala mamei a fost ca l-a iertat. Au avut si au probleme in continuare. Certuri, batai. Trebuia sa-l lase de mult timp. Nu a facut-o si sufera si in ziua de azi. Stiu ca nu-i o decizie usoara deloc, dar decizia cea mai inteleapta ar fi sa-l lasi. Chiar daca tu crezi ca nu e cel mai bine pentru tine, e cel mai bine pentru copil, crede-ma. Iti doresc numai bine.