| Detralex a întrebat:

Nu știi cum să fac dar mereu mama mă ceartă când iau 8 sau 9 cum să o fac să înțeleaga că 8 și 9 sunt note bune?

Răspuns Câştigător
| GabrieL98KiDD a răspuns:

Explicai ca pe langa notele tale sunt alti care sunt paraleli cu scoala si ca nu poti sa le retii pe toate, ca sunt multe materii si ca o sa te straduiesti mai mult data viitoare.
Tu in ce clasa esti?
Daca esti la liceu atunci îi zici ca tu vrei sa te axezi mai mult pe materiile care o sa-ti trebuiasca pentru a merge mai departe si ca majoritatea materiilor sunt inutile...te mai gandesti si tu eu ti-am dat niste exemple.
Sper sa o faci sa inteleaga!
Bafta!happy

| Detralex explică (pentru GabrieL98KiDD):

Mersi frate, chiar a functionat.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

8 nu este o nota buna. Daca esti in clasa a dousprezecea si te axezi pe anumite materii, la care faci performanta, atunci 8 e o nota acceptabila, dar cam umilitoare. Incearca sa te concentrezi mai mult, nu exista chestii inutile, nu ai vrea niciodata in viata ta sa fiiun om de nota 8, vei vrea mereu sa fii de 10.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

"nu ai vrea niciodata in viata ta sa fiiun om de nota 8, vei vrea mereu sa fii de 10. "

zise aia care arata de nota 1 cu indulgenta, si la creier fiind la fel de corijenta.

nu mai da sfaturi de care nu te tii.

si acum o sa-mi zici "sa-ti fie rusine!"

nu, nu mi-e rusine.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist ca nici macar rusine nu iti mai e. Offff.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Vorbesti serios?laughing 8 e o nota slaba in clasele 5-8, la liceu e foarte buna, si eu aspir sa fiu mereu de 10, dar sunt constient ca nu e posibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Josnic...cand ai un creier de nuca, te legi de lucruri de genul.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, cum naiba sa fie foarte buna? daca tu ai merge la medic si ti-ar spune: v-am facut o operatie de 8, e foarte buna, trebuie sa fiti constient ca de 10 nu se poate. Sau la avocat si ti-ar spune: o sa stai un pic in puscarie nevinovat, fiindca desi esti nevinovat si eu stiu, am pledat doar de 8, este foarte bine, nu te ingrijora, fii constient ca de 10 nu e posibil. Te-ai supara? Eu da...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

E o diferenta intre 16 materii care nu se leaga intre ele si o profesie. happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, o profesie este mult multa mai grea (ma refer la cele citate de mine). Ca avocat, sau ca medic, inveti in fiecare luna, toata viata, cam cat ai invata tu in toata clasa a noua ca sa ai numai note de 10 cu felicitari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, dar inveti lucruri care se leaga intre ele, care te pasioneaza. Eu prefer sa imi petrec timpul citind lucruri care ma atrag, precum istorie, literatura, decat sa ma zbat sa am media 10 la anumite materii, unde ma multumesc cu cunostintele medii. happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca orice meserie este mai ales rutina. Adica in 90% din timp inveti lucruri care nu te pasioneaza, dar care iti sunt necesare. Sunt putini norococi care pot munci putin si numai in domeniul care ii pasioneaza, cei mai multi dintre noi facem lucruri care ne plac cu pretul a foarte multa munca care nu ne place.
Pana la urma, fiecare face in viata cum crede ca e mai bine. Eu regret acum ca in clasa a douasprezecea am renuntat sa mai invat matematica de 10 si m-am multumit cu putin. Nu am mai avut timp sa recuperez si, de cateva ori, m-am lovit de chestii pe care ar fi trebuit sa le stiu de atunci (de exemplu integrale). E foarte neplacut sa fii adult si sa nu mai stii chestii din materia de liceu, e umilitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Aveti dreptate, dar nu ma refeream la matematica, sunt materii la care niste cunostinte medii sunt suficiente, acum depinde si de profilul urmat.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat exemplu matematica fiindca, pentru mine, a fost cea cu care am pierdut cel mai rau contactul in clasa a dousprezecea. Eu am aproape 40 de ani, am prins niste vremuri cand matematica de clasa a dousprezecea era destul de grea, iar eu nu am dat nici bacalaureat nici admitere la aceasta materie. Asa ca, desi imi placea mult, am neglijat-o in favoarea chimiei si a fizicii (din acre dadeam atat bac cat si admitere). Nu zic ca nu am neglijat si geografia, de exemplu, dar era mai usoara si materia, era mai putina, asa ca am reusit sa prind in clasa si in cele cateva zeci ed minute dedicate saptamanal suficient incat sa nu ma lovesc mai tarziu de nestiinta mea. Cu matematica nu a mers si acum recunosc cu rusine ca daca as da bac la matematica M1, nu as lua mai mult de 7-7, 50, ceea ce mi se pare cam prost pentru un om care se considera intelectual si care nu a trecut prin scoala ca gasca prin apa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde a mai aparut si lyndicul asta de creier?
ah, din fundul lui drimmero.

lingea-mi-ai nucile transpirate.
stiu ca-mi vrei si daravela, dar e ocupata cu gura lui drimmero.

| Betty12345678 a răspuns:

Ia un 4 sa vezi ce mai zice