| Rockerrockin a întrebat:

Nu stiu cum sa explic dar relatia mea cu parintii mei este execrabila.Practic ei nu vad realitatea mea, ei o traiesc pe a lor, si ceea ce e diferit de alti parinti e ca ei chiar forteaza prin vorbe/acte sa devin cum vor EI, nu cum vreau EU.Am aproape 15 ani, si pentru varsta aceasta sunt stresat, chiar foarte stresat, zi de zi ma cert cu mama mea.Parintii mei sunt despartiti, cu tata am o relatie mai ok dar e foarte strict si nu intelege de loc tineretul din ziua de azi.Eu stau cu mama mea cu care ma cert zi de zi, din orice motiv gasit de ea.Chiar nu mai suport deloc, o solutie?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Depinde de ce dorinte ai si tu.
Cum a mai spus cineva aici daca este vorba de fumat, clubarit anturaje ciudate, haine si freze exagerate, stat naoptea pe strazi etc nu face rau ca te opreste sau iti interzice asta te va ajuta sa nu devi o pramatie dar daca te obliga sa stai sa tocesti carti sa nu ai un telefon sa nu iesi afara fara permisiune si din astea atunci este exagerat si ar trebui sa vorbesti cu ei sa le explici ca nu e ok.

| danay72 a răspuns:

Cauta un moment în care nu e stresata și vorbește cu ea despre faptul că vrei sa nu va certati. Poti sa iti ceri scuze daca ai suparat-o si vorbește cu respect. Un raspuns blând îndepărtează furia.

Răspuns utilizator avertizat