| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.Nu știu dacă mai are rost sa trăiesc, dar viata mea începe asa.M-am lăsat de scoala am doar 10 clase si permis categoria B.Am plecat din România să lucrez în Portugalia ca grădinar pe un salariu de 1100 euro.Munca e nașpa,bani putini mașina nu am, tata nu am avut niciodată doar ce am crescut cu bunicii mei carora le sunt recunoscător, dar nu simt sa am un motiv sa trăiesc.Sunt foarte dezamăgit de mine însumi în ce hal am ajuns.Stau în chirie cu niște străini care nu ma suporta.M-am apucat de alcool pentru că nu mai știu ce să fac.Sunt SINGUR printre străini deci îți dai seama la 19 ani.Ma uit la bogații ăștia pentru care lucrez și mă gândesc ăștia n-au treabă au foarte mulți bani, case care costa milioane de euro și eu mă zbat pentru CE? Pentru atâția bani? Nu-mi place viața pe care o am și nu cred că am planuri pe viitor să fac ceva...un rahat am ajuns plus că relațiile cu fetele stau f slab, am încercat cu 3 fete,dar m-au refuzat pentru ca doar bani și mașini vor(am văzut asta pe pielea mea), după mi-am zis gata nu mai fac eu primul pas niciodată.Nu mai contează ce o să spuneți despre mine că mi-e indiferent viața mea e un dezastru și atât.O să spuneți că sunt un tâmp*t, dar mi-e indiferent.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Noi niciodată nu trebuie să privim la oameni; nici la noi înșine. Datoria fiecărui om născut pe pământ este să privească la Dumnezeu.
Dacă privim doar la viața aceasta, atunci este imposibil să nu ajungem în situația în care te găsești tu acum.
Dumnezeu nu ne-a creat și apoi ne-a zis: "De-acum descurcați-vă singuri!" Ba din contră, Domnul Hristos ne-a spus: "Despărțiți de Mine nu puteți face nimic."
Noi nu trebuie să trăim doar pentru viața aceasta. Mai mult, nu trebuie să trăim singuri, fără Dumnezeu. Aceasta este o educație pe care părinții noștri au neglijat să ne-o dea. Dar acum este vremea când trebuie să cauți să cunoști pe Dumnezeu în mod personal. Îl vei găsi negreșit dacă-L vei căuta cu toată inima.
Citește de aici cartea"Calea către Hristos" și o să privești viața cu alți ochi:
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Este un privilegiu să ne plecăm genunchii și inima în rugăciune către Dumnezeu și să-I spunem în cuvintele noastre tot ce avem pe suflet.

| SG1995 a răspuns:

Boss, sunt în aceeași situație, lefter, fără job și fără vreo direcție. Ce-am decis?
Am strâns câțiva bani și am să investesc...în mine, urmez un curs de calificare care să-mi permită un job decent. Sfatul meu ar fi:
Păstrează-ți jobul "de nimic" deși aici 1100 € sunt bani și trebuie prețuiti alti (eu spre exemplu) nu nici atât. Schimbați chiria, fă niște sacrifici, schimbă ceva la tine și totul se va rezolva. În principiu o calificare reală te poate ajuta. Vrei mașină? Fă-te șofer, firma îți pune la dispoziție mașină de serviciu.
Fă-ți C, D să conduci ceva mai puternic, dacă te pasionează călătoria, ești singur și fără responsabilități și vrei bani. Gândește-te un pic faptul că ești jos, înseamnă că nu ești legal ești liber, deci ai oportunități multe, trebuie doar să îți pui mintea la bătaie. Baftă!
Ps. N-are legătură cu religia.
Pss. Zei(Dumnezeu) sunt invenția subconștientului uman, și nu există în mod real/obiectiv.

| mentholinks a răspuns:

Bun, si? Nu esti singurul. Ori prinzi curaj si te sinucizi ori tragi in continuare si speri la mai bine.

| Panamax a răspuns:

Vorba lunga, saracia omului.

| Nilsson a răspuns:

Invidia te face sa ai aceste ganduri distructive fata de tine, aceasta vine de la cel rau si cand ii faci loc in suflet nu se lasa pana nu te distruge de tot.
Doar la Iisus avem scapare.

Fii multumit cu ce ai si nu te mai ingrijora de viitor, macar tu ai un salariu si din ce trai fata de altii care chiar n-au nicio perspectiva.

Pe plan sentimental mai ai rabdare, nu e chiar asa ca toate vor doar bani, pur si simplu fetele vor o relatia cu cineva care sa fie mai matur, la 19 ani esti prea tanar.
Nici pe mine nu ma baga nimeni in seama cand eram de varsta ta, acum nu mai stiu cu sa fac sa nu mai stea fetele pe capul meu.

Daca vrei sa iti faci prieteni cauta o biserica unde sunt tineri, acolo te vei simti implinit, imi pare rau ca nu am facut acest pas mai devreme, anii in care nu L-am cunoscut pe Dumnezeu pot sa spun ca in cea mai mare parte au fost irositi.

| Mircea08 a răspuns:

Strange niste bani si dupa aceea intoarce-te in tara. Acuma sunt si la noi locuri de munca pltite bine. Cauti un loc de munca, iti iei o locuinta si incepi o noua viata. Ai vazut ca ceea ce ai facut pana acum nu a dus la nimic bun. Fa o schimbare. Comporta-te normal, fetelor nu le plac baietii care se comporta altfel de cum sunt, iar ce este in afara normalului este anormal. Un mod de viata NORMAL este cel descris de Noul Testament, si asta deoarece Dumnezeu a facut pe om normal, iar in noul testament i-a explicat ce inseamna sa fii normal, si o sa-ti dau niste exempe :
NORMAL - "Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."

(Extrase din Evanghelie)
ANORMAL - " mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră, nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, eresurile, Pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"

( Extrase din Evanghelie)
Acesta este modul de viata al crestinilor, si ma intrebam : - oare ce insusiri suplimentare ar putea sa cuprinda un cod al manierelor elegante?". Evanghelia spune sa fim "nefatarnici", adica sa ne comportam exact asa cum suntem. Pentru ca sa avem maniere mai elegante ar trebui sa renuntam la normal si sa ne comportam altfel, adica anormal deoarece in afara normalului altceva nu mai exista! Cat de elegant sau manierat poate fi cineva daca spune unei femei obisnuite " vai ce superba esti!", daca nici el nu crede ce spune si nici superba? Ne poate impune civilizatia niste norme nefiresti de comportament care sa evolueze odata cu civilizatia? Eu nu cred. Eu cred ca masura civilizatiei o da caracterul oamenilor nu khilometrii de autostrada, complexitatea celularelor sau moda vestimentara
Fetele de care ai tu nevoie cauta normalul. De celelalte fugi!

| Mircea08 a răspuns:

Sunt unii care daca nu le convine viata de pe pamant se sinucid. Ce va face daca nu le va conveni nici ce este in viata de dupa moarte? intreb deoarece cu siguranta ca nu mai pot sa se sinucida!

| Irinel15123532 a răspuns:

Salut Marian. Ai o conceptie gresita asupra vietii si mai ales ai o parere proasta despre propria persoana, daca am invatat ceva in viata este faptul ca nu trebuie sa ma compar cu nimeni, tu esti singurul tau rival, uita-te la realizarile din trecut, ai luat carnetul de conducere, este o realizare, ai ajuns in alta tara si muncesti, este o realizare, esti sanatos, ai 19 ani, ai toata viata inainte, ai niste bunici care te iubesc si iti vor binele, ai o familie, iti spun inca de pe acum ca unele fete vor doar bani, va mai trece ceva timp pana vei intalni fata potrivita, dar totul va veni de la sine. Pana acum ti-ai comparat punctele tale slabe cu punctele tari ale lor, dar compara punctele tale slabe cu punctele lor slabe. Acei oameni care au 10 milioane de dolari de la 20 de ani crezi ca le-au facut singuri? Multi dintre ei le-au primit de la parinti, daca stai sa analizezi, nu ar rezista o zi in pielea ta, e vorba de oportunitati, dar pana acum tu esti un invingator, un luptator, doar faptul ca lucrezi pentru un viitor al tau, imi demonstreaza maturitatea ta. Ai spus ca nu mai are rost sa traiesti. Vrei sa renunti la tot? Vrei sa iti dezamagesti bunicii care te-au crescut? Suicidul este un act de lasitate, si un act egoist, egoism pur, te gandesti doar la tine, nu te gandesti la persoanele de langa tine care te iubesc si au investit in tine, iti dai seama ca vor fi distruse? iti dai seama de socul pe care il vor primi? Crezi ca dupa ce vei pune capat, problemele se vor termina? Nu. Din contra, se vor agrava. Niciodata suicidul nu este o solutie. Este si de asemenea un act de necredinta, de razvratire, de ura fata de propria persoana, de lasitate, de neincredere in Dumnezeu. Prin acest act, tu alegi sa respingi cel mai frumos dar de la Dumnezeu, viata insasi, ii spui Lui Dumnezeu ''Nu este Domnul in stare sa imi schimbe viata'' este o neincredere in Domnul, El poate schimba orice situatie la 180 de grade.
Dumnezeu este un Tata iubitor si te iubeste nespus, El iti va schimba viata daca IL lasi sa o faca, Dumnezeu are un plan cu tine, ca si cu fiecare persoana, in situatia cea mai grea, Dumnezeu o poate transforma in cea mai mare oportunitate pentru tine, El schimba circumstantele, ne iubeste si ne respecta, El are un plan maret cu fiecare dintre noi, El ne va schimba viata in moduri uimitoare, dar trebuie sa nu cedam, sa ne incredem in El. Biblia ne invata ca Hristos isi pazeste turma, Domnul ne tine in mana Lui si ne tine in brate sa nu cadem, El ne pazeste si ne ocroteste, cum scrie in biblie ''Eu voi merge inaintea ta si te voi ocroti'' imagineaza-ti pe presedinte cum merge si peste tot in jurul lui, un cerc de oameni care il pazesc cu piepturile lor. Asa e Domnul, merge El inainte, nu ne pute niciodata sa mergem pe un loc pe unde El nu a trecut deja, El este tatal nostru si ne iubeste enorm de mult. Ne protejeaza in fiecare minut si nu da voie nici unui rau sa se atinga de noi. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Pe Hristos nu L-a interesat ca va fi batut, scuipat, biciuit, batjocorit, atarna pe cruce aproape gol inainte lumii, Isus avea in acele momente pe cruce in gand un singur lucru, si acel lucru esti tu. Pe fiecare picatura de sange a Lui Hristos varsata pe cruce scrie numele tau, si scrie numele meu. Un pastor spunea odata, ''un bloc ardea si fiecare si-a luat ce a avut mai de pret, un om si-a luat televizorul, altul sticla de vin, altul banii, si un batranel si-a luat doar poza sotiei care murise. Atunci se vede fiecare ce valori si principii are si la ce tine cel mai mult. Daca Dumnezeu ar mai ramane cu ceva din tot universul acesta, acel lucru ar fi poza ta. Daca Lui Dumnezeu i-ar scapa portofelul jos, nu ar cadea banii, singurul lucru care ar cadea ar fi poza ta, asta este ce are El cel mai important, pe tine, te iubeste nespus. Citeste noul testament prietene. Dumnezeu spune ''Lasa-te pe mana mea'' tu nu poti controla nimic, Dumnezeu controleaza totul si nu va lasa ca vreun rau sa se intample, toate aceste temeri sunt in mintea ta, sunt temeri imaginare. Tu nu esti un invins, tu esti un campion, fiii Lui Dumnezeu nu sunt invinsi, sunt luptatori, Dumnezeu ii intareste si ii poarta prin viata. Increde-te in Dumnezeu, asa cum te increzi in scaunul pe care te asezi, ca te va tine. Asa cum te increzi in medicul ala, cand te pune pe sala de operatie, un medic caruia ii tremura mana, si tu nu stii, un medic care nu mai vede bine, si tu nu stii, un medic cae toata seara trecuta a fost la chef si a venit aproape beat la munca, si tu nu stii. Dumnezeu va fi cu noi toti, El te iubeste neconditionat, indiferent de ce ai face, si are un viitor stralucit deja pregatit pentru tine.
tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
iti recomand cateva videoclipuri, pe mine m-au ajutat mult
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=700s
https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM&t=7s
https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=644s
https://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY&t=142s
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=862s

| slayer09 a răspuns:

Ai ajuns intr-un punct culminant, in care aici va si decizia ta cea mare. speranta nu mai este, din cate vad eu, toate sunt impotriva ta, totul se intampla cu un scop, ca sa te aduca aici. TU esti o persoana buna, esti o persoana sufletista, de aceea vezi lucrurile altfel, de aceea te scalzi in intuneric, pentru ca sufletul inca traieste in tine, dar nu si Dumnezeu in inima ta. Asa am fost si eu, ca tine, nu mai aveam de pierdut nimic, as fi vrut uneori sa mor, sa nu mai sufar, dar Dumnezeu avea alt plan pentru mine, asa ca ajungand in punctul asta in care vad ca esti si tu, El mi-a aratat o cale in care sa cred, si neavand nimic de pierdut am inceput sa cred in El. Am cautat pe net despre suferinte, m-am documentat despre El si cum lucreaza El, ai o sumedenie de informatii pe net, am citit carti, m-am rugat, mult, am avut rabdare, si uite ca am ajuns sa vad altfel lumea. Asta este pe scurt povestea mea. Tu, nu ai nimic de pierdut, de ce sa nu incerci sa vezi ce se intampla cu sufletul tau daca incepi sa crezi in El, sa te rogi, sa Il lasi sa iti aline sufletul. Tu, nu esti tampit, nu esti prost, nu esti cum te crezi tu ca esti, esti doar un pic pierdut. Nu te lua dupa gura lumii, pentru ca, gura lumii, va vorbi mereu urat despre cei nevoiasi si cu suflet mare. Tu, indreapta-ti credinta catre fapte bune si cerceteaza-l pe Dumnezeu, si cu vointa si tarie fugi pe calea Lui, si vei vedea rezultatele. In concluzie, decizia iti apartine, nu te oblig, doar iti arat o cale pe care am urmat-o eu, in momentele mele grele precum mi le zici tu.

| Marian2314 explică:

Va mulțumesc tuturor pentru aceste sfaturi utile apreciez ajutorul și încerc pe cât posibil să țin față încercărilor mele!