| Cetateniiiii22 a întrebat:

o intrebare am si eu.
Daca copilul meu este pe numele meu si nu este pe numele la fosta sotie daca ca idee as vrea sa imi iau copilul ar fi vreo problema? In certificatul copilului este si ea trecuta ca mama dar este el este pe numele meu

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca minorul sta acum cu mama sa.
In mod legal iti poti lua de la sotie in 2 situatii: printr-o intelegere cu ea sau printr-un proces de stabilire a minorului la domiciliul tau, daca instanta va hotari in favoarea ta. Cererea de chemare in judecata se face la judecatorie.

| AliGab a răspuns:

Pentru ce vrei sa iei copilul? Pentru ca i-ar fi mai bine cu tine (asa vrea si copilul) sau din razbunare? Daca raspunsul este razbunare, atunci infrangeti propriile frustrari si lasa copilul acolo unde-i este cel mai bine.

| Cetateniiiii22 explică (pentru AliGab):

Pentru ca mama lui a plecat si la lasat in alta tara a plecat sa se prostitueze pentru un peste si la lasat la bunici

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Cetateniiiii22):

Da, poti sa-l iei, dar numai prin hotarare judecatoreasca. Daca mama copilului a plecat si a lasat copilul in tara, tu ca tata aveai prioritate sa-l primesti pentru a-l creste.

| AliGab a răspuns (pentru Cetateniiiii22):

Daca este adevarat ce spui, si nu este rautate, atunci succes in procesul de obtinere al custodiei

| Cetateniiiii22 explică (pentru CodrutElian1990):

Din contra ma gandesc ca i fac rau daca il iau nu prea as vrea sa il iau. Ia pana acum s plecat dejs de 3 ori, acum vad ca s-a intors iar dupa 3 lunii. Daca vad ca tot asa o tine si pleaca nu stiu ce o-sa fac...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Cetateniiiii22):

- Hai baba in teleaga.
- Nu ma duc ca-s bolnava.
- Hai baba pe jos.
- Nu ma duc ca nu pot.
Cam asa gandesti si tu.