| Millis a întrebat:

parintii mei s-au certat din cauza tatei ca cica a mintit-o pe mami dar e doar vina mea, pentru ca eu i-am zis un lucru mamei si nu am stiut ca nu stia; si intr-o seara mi-am dat seama. Acum tata a devenit mult mai diferit, era mai vesel cu mine acum e mai retras si suparat, ce sa fac sa-i impac fara sa le zic ca ma doare ca se cearta pentru ca mi-e rusine, va rog; simt ca mor cand se cearta si e doar vina mea...sincer nu vreau sa ii zic tatei ca din vina mea eu chiar nu am stiut ca nu i-a zis mamei. Stiu ca nu ati inteles dar va rog sa ma ajutati, spuneti-mi cum sa-i impac.

9 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Tu n-ai nicio vina.Nu-ti mai asuma greselile parintilor si proasta lor comunicare si bucura-te de copilarie.
Daca tatal tau da vina pe tine se poarta ca un adolescent fara creier si e mare pacat, ca are si el o varsta.
Poate acum nu-mi dai dreptate dar cand o sa mai cresti o sa zici ca mine!

| Millis explică (pentru justitiarul):

Tatal meu nu a dat vina pe mine, si te rog nu vorbi asa de el.

| justitiarul a răspuns (pentru Millis):

Nu? Si asta ce inseamna?
"Acum tata a devenit mult mai diferit, era mai vesel cu mine acum e mai retras si suparat"

| Millis explică (pentru justitiarul):

Stia oricum ca nu sunt eu de vina, acum totul e bine, s-au impacat si toata lumea e fericita xD, si tata nu m-ai e suparat. [ps. nu era pe mine]

| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Este o situatie foarte delicata.
Incearca sa ii duci pe amandoi la un restaurant sau la o cina romantica. Aratale ca se iubesc mult si nu trebuie sa fie suparati.
Succes!

| Corina_5887 a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie rusine sau frica, in definitiv nu e vina ta ca parintii au secrete unul fata de celalalt, ba din contra ar trebui sa te aprecieze pentru sinceritate. Tatal tau a intrat intr-o stare mai delicata, dar nu este suparat pe tine, ci pe situatie. Ar trebui sa le spui adevarul si sa le explici ca nu ar trebui sa te amestece pe tine, sa te determine sa ascunzi lucruri pe care unul dintre ei nu vrea sa i le spuna celuilalt. Decat asa mai bine sa nu iti spuna deloc pentru a nu se mai ivi problemele. Explica-le ca ar trebui sa te menajeze de problemele lor pentru ca inca nu realizezi gravitatea acestora. Succes!

| serenaS a răspuns:

Buna dragule,
Daca parintii tai se cearta din cauza a ceva ce tatal tau ii ascundea mamei, nu e vina ta.Tu esti doar un copil, dar le poti da o lectie de viata, recunoscand ca ti-a scapat ceea ce ai spus atunci cand sunt amandoi de fata si spune-le ca nu mai suporti sa ii vezi asa.Ei NU ar trebui sa se certe in fata ta, nici daca ai avea 30 de ani.Si dupa ce le spui ca ti-a scapat, spune-le ca daca vor sa te pedepseasca esti gata sa stai si un an fara net dar numai sa nu ii mai vezi ca se cearta.O sa li se inmoaie inimile.
Mult noroc dragule!

| beebbe23 a răspuns:

Zi adevarul ce se poate intempla o sa te certe sau o sa te pedepseasca si gata a patit si un coleg de-al meu la fel nu la mai lasat la calc 1 luna
dar a meritat

| LaMaBlOoD a răspuns:

Zi adevarul.Si eu am patit-o iar acu stau cu maicamea.Eu zic sa te grabesti.De pedepsit nu te pedepseste sunt aproape sigur.