| Xenoverse a întrebat:

peste o luna e ziua mea si vreau sa il conving pe frate miu din Anglia sa imi trimita un Galaxy Note 9, stiu ca ii cer prea mult dar vreau neaparat sa am acest telefon.

Acum in prezent am un Samsung Galaxy A3 din 2014 primit de 4 ani de la frate-miu si nu ma mai tine bateria si se misca greu de abia se deschid aplicatiile de jocuri nici nu mai vorbim, daca ma joc pe el se descarca drastic in 20 minute se duc 70% din baterie.

Si aici am nevoie de sfaturile voastre cum sa il conving pe frate-miu sa imi trimita de ziua mea acest telefon.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spune direct la fratele tau sa-si adune banii, pentru majorat sa-ti ia un Galaxy Note 9.
Pana atunci schimba bateria la A3, din banii tai de buzunar.

| Adry05 a răspuns:

Apuca-te si tu de munca, strange-ti o parte din bani si spune-i ca pui suma asta pentru telefon pe care ti-l doresti mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu de vreo câțiva ani pari ca încerci sa îl convingi 0e frate tu sa îți ia cate ceva. Dacă nu ai reușit pana acum...

| GabiDumitrescu a răspuns:

... pe care o sa il spargi dupa o saptamana si dupa aia o sa vii sa ne intrebi cit costa sa schimbi ecranul sau daca ti-l schimba pe garantie. Serios acum, un telefon de 1500 RON maxim va fi stelar fata de ce ai din orice punct de vedere. Frate-tu nu crezi ca munceste, cum ar fi sa muncesti si tu vreo 2 saptamini prin strainataturi pentru un moft de-al lui? P.S. Ia un Pocophone F1 ala cu kevlar, parfum. Sau daca vrei jocuri, e si Razer Phone la un pret mult mai bun ca spanacul ala de Note 9.

| Freya1 a răspuns:

Sti ca era o vorba cu "pe vremea mea"...
Eu nu sunt asa batrana si pot intelege ca si nevoie de tehnologie sau de chestii performate, dar cred ca e suficient sa te multumesti si cu mai putin. Daca tot nu iti mai merge telefonul cum trebuie opteaza si tu pentru unu mai ieftin ca bani nu cresc in copaci iar fratele tau are si el o viata.

| Andreeush a răspuns:

Mi se pare urât din partea ta să îi ceri un telefon fratelui tău.
Te-ai gândit cumva că ar fi mai bine să economisești tu niste bani pentru acel telefon?

| Xenoverse explică (pentru Andreeush):

Eu lucrez la un centru, dar de abia fac 300 lei pe luna sau mai putin, pana strang eu bani pentru Galaxy Note 9 ma apuca pastele cailor.

| SilentRain a răspuns:

Bani se fac greu, chiar dacă e plecat in afara are și facturii de platit, fii înțelegător și nu ii mai cere fratelelui tău lucruri scumpe
Crezi că dacă ar fi milionar nu ți-ar cumpara, cand o sa muncești și tu ai sa vezi cat de greu se câștigă banul

| Plato a răspuns:

"Vreau neaparat acest telefon" De ce? Cu ce te ajuta pe tine, un copil, acest telefon? Esti manager, senator, corporatrist?
Aaa, fite si figuri? Prietene, fitele se fac pe banii tai.

| Iote a răspuns:

Ai nevoie de telefon pentru jocuri?!
Nu, nu meriti sfaturi. :puke!

| Xenoverse explică (pentru Iote):

Si tu nu meriti nici o funda.

| Iote a răspuns (pentru Xenoverse):

Hahahaaaa, crezi ca eu pentru fundite raspund? Copil rasfatat ce esti, vad ca ceilalti te cunosc bine si sunt SI EI satui de mofturile tale. Imi inchipui cam cat de sacait este fatele tau. Maturizeaza-te!

| Rd79 a răspuns:

Ziceai ca ai Galaxy A5 2017. De ce minti?

| Xenoverse explică:

Nu ma ajutati deloc.

| Alinaa901234 a răspuns:

În primul rând din întrebările tale de pe TPU văd ca minți și de fapt ai un A5 din 2017.
În al doilea rând ai mai pus o întrebare de genul acum câteva luni spunând ca ai vrea să îl convingi pe fratitu să îți ia un laptop nou.
In concluzie ești o sugativă masculină de 15 ani care nu își iubește deloc fratele.
Tu cum crezi că se fac banii băiatule? Bați din palme? Crezi că, dacă câștigă cu puțin mai mult decât aici îți face ție mofturile? De aia tragi așa pe el? Crezi ca la banii ăia nu e și munca pe măsura? Vrei Galaxy Note 9? Dar cât costa știi? Un telefon mai ieftin nu te atrage? Am văzut ca lucrezi la un centru și primesti niște bani. Dacă ai 15 ani înseamnă că nu plătești chirie, lumina, rate, mâncare, etc. Deci ce faci cu banii? Mai bine ii strângi și îți cumperi un telefon din bugetul tau decât sa intrebi pe TPU cum să îți convingi fratele sa îți trimită telefoane și laptop-uri ..sau te rogi la Dumnezeu sa câștigi 10.000 lei (cum am văzut dintr-o întrebare pusă de tine )si că El nu ar exista prin simplul fapt că nu îți ascultă rugăciunile și nu îți da jackpot ul cel mare.
Ești un om fără credință, prefăcut, mincinos și profitor. Iubește-ți apropiații, nu ii șantaja ca sa îți ia lucruri scumpe happy
Sper să nu primesti nimic de la fratele tău ca să îți cumperi acel ceva singur din bugetul tau propriu și sa vezi cum se câștiga banul și cum se întrețin mofturile astea mari! Baftă!

| Xenoverse explică (pentru Alinaa901234):

Sa nu mai raspunzi la intrebarile mele NICIODATA.