| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Promit ca dau funda, va rog din suflet sa ma ajutati.
Iubita mea, viitoarea nevasta vrea sa se faca stewardesa si eu ca viitor sot nu sunt de acord cu aceasta meserie, nu imi place, nu o vad o meserie acceptabila ca sot si sotie mai ales cand o sa avem copii.

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Ideea ca nu orice job duce la o casnicie linistita e bine stiuta. Dar pare ca nu natura jobului in sine te neliniștește, ci faptul ca va fi plecata mai mereu.

Sunt doar 2 cai in mare aici

1. Incerci sa accepti situatia

2. Incerci sa o convingi, civilizat, ca nu poti accepta lipsa ei perpetua - nu jobul in sine.

Daca nu puteti ajunge la un comprimis, ce urmează e clar.

Multa bafta.

45 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O stewardesa zboara in toata lumea... cu altii.
Tu vei ramane cu copii si cu coarnele.

| darrio2007 a răspuns:

Zi mai bine ca esti gelos. Nu va dormi langa tine in fiecare noapte. Cred ca este si o persoana atractiva.

| benybiro112 a răspuns (pentru darrio2007):

Si ce ma? inseamna ca e curva daca e stewardesa? daca e pocaita si casatorita nu va face, nu toate is la fel

| darrio2007 a răspuns (pentru benybiro112):

Vezi ca gandesti gresit. Nu am spus ca este curvă. Doar ca nu va fi in fiecare noapte langa tine in pat. Pentru că ăsta este serviciul ei.
Din comentariul tau mi-ai confirmat ca nu esti gelos. Esti extrem de gelos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nasol pentru tine ce sa zic.

| mihai69 a răspuns:

Și ce dacă nu iți place ție ce meserie și-a ales viitoarea (?) soție?!? Scrie undeva că are nevoie de acordul tău ca s-o practice? Ești cumva proprietar de sclavi, să-i pui pe oameni să facă doar ce vrei tu și-ți place?
Sau te crezi prin secolul 14?
Pfff...

| benybiro112 a răspuns (pentru mihai69):

Si eu ca sot sa stau singur acasa si sa am grija de copii cand ea e plecata mai mereu si nu o pot iubi in totalitate? ma refer una e sa ai o nevasta mereu cu tine in acelasi pat, si alta sa fie plecata 4-5 zile pe saptamana si fara semnal, esti tampit? cum sa-ti dau funda cand te iei de mine si nu ma ajuti

| mihai69 a răspuns (pentru benybiro112):

Mi se rupe mie de fundele de aici.
Ideea e că nu ești proprietarul ei ca să decizi în privința meseriei pe care ea vrea s-o practice.
Cât despre jigniri, mai ușor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum sa te ajutam? Viitoarea sotie are dreptul sa faca ce doreste ea.Cred ca ai vazut prea multe filme deplasate, altfel ai fi de acord ca e o meserie respectabila.

| relian a răspuns:

Daca o sa aveti copii cine stie a cui or sa fie laughing bine acum depinde si unde zboara.
Daca zboara doara intern, nu prea o sa afli tu cu cine si-o trage, daca zboara international, daca arata si bine, fii sigur ca o vor folosi si altii laughing pe la hotele pe unde dorm, doar no sa stea femeia asa pe uscat sau singurica, chair de are unu acasa.

Unde pui ca tentia este mare, pe acolo se invirt barbati destul de atragatori, asa ca tu o sa stai acasa si iti rozi unghiile, te gindesti in ce pat se zbate nevasta ta buna laughing
Nu o sa stai ingrijorat cai plecata de acasa, o sa stai ingrijorat in ce pat doarme, sau cu cine doarme, de ce nu o spui pe aia dreapta laughing

| benybiro112 a răspuns (pentru relian):

O fata pocaita si serioasa nu face asa ceva happy crede-ma

| relian a răspuns (pentru benybiro112):

Da da, fete serioase, pocaite, te pomeni ca alea nu au nevoi laughing nu is atrase de ispite, or fi sfinte, ne lesi cu basmele astea.

Din ce spui, totul este la viitor, ca urmare nu vad ceti faci griji, deocamdata nu s-a dus nicaeri, sa ajunga ce spui trebuie sa faca scoala, sa faca scoala trebuie sa fie admisa la acea ascoala si asa mai departe.

Dupa scoala trebuie sa si gaseti job, poti sa faci scoala si sa stai acasa, citi nu-s asa laughing
Tu ca viitor sot laughing poate pana sa o iei tu de nevsta isi gaseste pe altul, deci o sa ramai la stadiul de viitor laughing asa ca pana una alta fata face ce vrea, cei place.

Ce poti tu sa faci? Cind o fi sa o ceri de nevasta, adica inainte, spui ca vrei sa se casatoreasca cu tine, ea o sa zica ca vrea, atunci tu spui ca ai conditii laughing
Spui ca vrei sa fii casatorit cu o femeie, nu doara pe acte, sau mai simplu, spui ca nu accepti ca ea sa aiba jobul ala.
Aia e tot, vezi ce spune, daca tot vrea avion, spui ura si la gara, nu te mai insori cu ea, aia e tot.

Tu cersi sfaturi pe aici, de parca am sta noi cu viitoarea ta laughing fiecare barbat gindeste diferit, unui ar accepta, alti nu, deci parerea cuiva pe aici nu se potriveste cu situatia ta.

Daca tu stii sigur ca nu accepti asa ceva, atunci cand o sa mearga la scoala ai de subpiloti laughing ii spui ca nu esti de acord, iar daca ea nu accepta sa stea acasa, va despartiti si aia e tot.

Nu vad ce alte optiuni ai. poate alea ce am zis sa cresti copii altora, sa stai sa nu dormi cu gindu ca ea se zbate in scula mai stiu cui laughing

| Freya1 a răspuns:

Chestia asta e cu dus și întors.

În primul rand nu prea poți sa ii impui omului ce sa facă sau sa nu facă cu viata lui.Omul are dreptul sa fie independent și sa își câștige existenta din ce se simte bine,pregătit etc.
Dar într-adevăr,mai exista o chestie la mijloc pe care trebuie sa o iei în considerare cand te căsătorești.
Cum e meseria pe care ai spus-o tu,la fel e și șoferii pe tir,plecatul în străinătate etc.Iar dacă persoana cu, care ești nu e dispusa sa stea singura, sa creadă în tine orbeste sa bla bla trebuie sa calculezi un pic treaba.
Mai pe scurt, eu sunt de părere ca trebuie sa îți alegi meseria înainte de a-ti forma o relatie.Iar dacă nu, măcar sa fi cu cineva ce nu are o problema cu alegerile tale ca altfel nu va merge.
Uite, sunt mulți barbati ce pana nu au aflat ca vor fi tați nu i-a lovit hărnicia și plecatul.Cand e nevasta gravida își da seama brusc ca are greutăți și datorii și trebuie sa plece ani de zile pe dincolo.Treaba e ca viata nu funcționează asa si nu e corect sa procedezi în stilul asta.Pentru ca mulți poate se simt abandonați, poate le e greu fizic, psihic, poate nu mai au alt sprijin.Asa ca înainte sa îți faci relații și familie, pune-ti viata în ordine ca el/ea sa te ia asa cum iti dorești tu sa fi.

| Catrice a răspuns:

Fă-o fostă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si care e intrebarea? cum vrei sa te ajutam?
meseria de stewardeza nu e pentru oricine.
Cu asemeneametalitate casnicia vostra nu va avea viitor!

| Emma30555 a răspuns:

E o meserie decenta și nu e la îndemână oricui. Nu orice fraier se poate califica la a fi însoțitor de bord. Trebuie sa ai o educație, prestanta, sa ști limbi străine, sa ști sa vorbești, sa ai niște abilități fizice, sa reziști fizic și psihic, sa ai curaj. Eu as fi mândru în locul tău. Dar dacă tu ești fixat pe familie clasica, stat în casa și bot în bot non stop îți trebuie alta partenera cu vederi mai înguste, la fel ca tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emma30555):

Cred ca problema lui e ca de fapt nu are cine sa ii aduca berea din frigider si nici cine sa ii faca un sanvis...

| VoidEternal a răspuns:

Planurile de viitor se discuta împreună.

Dacă gândurile voastre pentru anii ce urmează nu sunt convergente, atunci ori găsiți o cale să faceți un consens, să ajungeți la un compromis, ori îți cauți pe cineva ale cărei planuri sunt pe aceeași lungime de unda ca și ale tale.

Văd că s-a inflamat multa lume pe aici. E normal sa nu îți convină că ea își dorește o cariera de stewardesă dacă ați discutat sa faceți un copil in viitorul apropiat.

Evident că nu îi poți impune ce meserie o să-și aleagă, dar așa cum ziceam, dacă pentru tine e important sa îți faci o familie, găsiți un compromis sau merge fiecare pe drumul lui.

| benybiro112 a răspuns (pentru VoidEternal):

Frate, nu ma deranjeaza deloc lumea care ma injura sau nu imi aduce un raspuns bun, dar tu chiar meriti funda, respect! eu am 24 de ani si salar de 2900€ lunar, si stau singur, deci am dreptul sa ma ingrijorez si sa pun o intrebare de genu’

| anonim3247 a răspuns (pentru benybiro112):

E bun salariul de 2900 de euro.

| benybiro112 a răspuns (pentru anonim3247):

Da, am gresit cand am
scris 2400€, sunt sudor in Germania, calculeaza si tu. nu te certa ca eu nu ma cert

| anonim3247 a răspuns (pentru benybiro112):

Sudor în Germania cu stewardeză în România nu merge

| anonim3247 a răspuns (pentru benybiro112):

Mai bine caută alta că nu aveți cum să fiți unul în Germania și celălalt în România.

| benybiro112 a răspuns (pentru anonim3247):

Ea se muta la mine

| anonim3247 a răspuns (pentru benybiro112):

Nu poate să facă naveta Germania - Otopeni.

| benybiro112 a răspuns (pentru anonim3247):

O sa dau funda acum celui care merita, tu din pacate nu meriti

| anonim3247 a răspuns (pentru benybiro112):

E distanță de 1200 km până la muncă.

| anonim3247 a răspuns (pentru benybiro112):

Nu înțelegi că nu se poate cum spui să stea în Germania și să lucreze în România.

| sammie a răspuns:

Dacă asta vrea ea de ce nu o lași? Dacă așa se vede ea. Până la urmă ea știe cel mai bine ce vrea să facă cu viitorul ei.

| TheGentleman a răspuns:

De ce nu? Pentru copii poate fi un câștig imens, au șansa să vadă lumea, să cunoască și să ia contact cu diverse culturi etc. Nu fii egoist!

| benybiro112 a răspuns (pentru TheGentleman):

Si eu ca sot sa stau singur acasa si sa am grija de copii cand ea e plecata mai mereu si nu o pot iubi in totalitate? ma refer una e sa ai o nevasta mereu cu tine in acelasi pat, si alta sa fie plecata 4-5 zile pe saptamana si fara semnal, etc.

| TheGentleman a răspuns (pentru benybiro112):

Omule, crezi că dacă stă cu tine acasă în același pat te va lăsa să o iubești de fiecare dată în totalitate? laughing

Așa, întâlnirea va fi mai intensă, adrenalina crește și testiculele vor arde de nerăbdare să se golească big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru benybiro112):

Cit de fatalau-stylee suna asta, sa mor eu! Vorba aia din batrini "mai rarut ca-i mai dragut" ar merge de minune, si daca ai fi normal la cap, ai putea avea o casnicie extraordinara. Fara semnal, auzi tu. Pai tu vrei sclava, nu sotie. Sa fie mereu sub nasul tau, sa stii unde e si ce face, nu? Baaaaa, TREZESTE-TE! Casatoriile si relatiile in general sunt despre respect si incredere. Tu nu dai dovada de absolut nici una dintre cele doua.

| benybiro112 a răspuns (pentru TheGentleman):

Prost esti sa mor! o femeie casatorita si pocaita nu face asa

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Eu personal vad cariera și dezvoltarea personala foarte importanta.
De ce sa va grăbiți de acum și sa nu fiți realizați doar pentru a face " copii"?
Trăiți asa cum vreți și după.
Dacă soția ta își dorește să fie stewardesa, susține o ca nu ai tu nici ca soț, nici ca iubit, dreptul de a ii ordona ce sa facă, dacă nu poți accepta asta = despărțire, ca este foarte toxic ce se intampla.
Acum sa încerce, după oricum cu copii o sa facă o pauza de la job, după ce o sa mai crească o sa fie mult mai mândrii cu o mama care se plimba cu avionul și vede puțin lumea, de cât cu o mama care lucrează în orice alt domeniu plicticos și obișnuit, ca asta este realitatea.
Plus salariul care este chiar foarte bun.

| benybiro112 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Momentan mi-ai raspuns super la intrebare, dar mai am nevoie de putin ajutor ca sa-ti dau funda. Eu o sa stau mai mereu cu frica ca ea poate pati ceva, sau ca nu are semnal, sau ca e plecata mai mereu de acasa si nu o pot iubi asa cum imi doresc

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru benybiro112):

Nu trebuie sa primesc funda, ma mulțumesc mai mult cu ajutorul pe care pot sa îl ofer altora.
Cu siguranță și ea este conștientă de aceste lucruri, dar pana la urma nici periculos nu poate sa fie, ca vina pica pe cei care au angajat-o dacă aceasta pățește ceva ( și pe lângă ea, restul).
Deci nu îți face griji, am văzut acum ceva timp o fata cu aceasta meserie și chiar arata cât de obositor dar și frumos este, acum personal nu pot sa îți ofer mai multe informații ( ca nu lucrez, nu am avut experiente în acest domeniu).
Cu siguranță nu o să fie mereu plecata, are un program ca orice alt om, cu zilele libere, cu orele.( tot acasă se întoarce).
Dar cel mai important este sa discuți cu ea, fără sa o influențezi sa renunțe, ca dacă nu este pentru ea, o sa se convingă și o sa își dea demisia singura.
Dar dacă nu încearcă din nou, este o problema.

| AmandinaDragan a răspuns:

Fa-te pilot si zburati amandoi.

Răspuns utilizator avertizat
| benybiro112 a răspuns:

Stiu ca te doare ca zic. dar e pocaita fata si eu la fel, e deja a mea (luata) cu mine, da.

| anonim3247 a răspuns (pentru benybiro112):

Nu mă doare că sunt însurat

| benybiro112 a răspuns:

E ceruta deja happy

| benybiro112 a răspuns:

Ma iubeste mult, nu imi da cu jet stai chill, nu ai sa primesti funda, eu am salar de 2400€