| dicualex a întrebat:

Recent, de fapt aseara m-am certat cu ai mei si nu a fost foarte placut, a fost o cearta foarte grava, cred ca cea mai grava

Mama si tatal meu parca au luat-o razna, cu o saptamana inainte le-am spus ca o sa vand Laptopul si au zis sa fac ce vreau, si l-am vandut apoi tata a intervenit el ca cica l-am dat cu 2 milioane si mama s-a enervat si mai mult si a inceput scandalul, pur si simplu m-am saturat, dati-mi un sfat sa nu ma mai cert cu ei sa evit orice, am 17 ani si cred ca abia acum incepe adevarata aventura cu parintii.
Cel putin imi vine sa strang niste bani, sa-mi iau ghiozdanul in spate si sa plec undeva departe de ei o perioada de timp.

Răspuns Câştigător
| Tequilla_3721 a răspuns:

Draga Alex, faci si mai mult rau daca pleci!
Ai gresit si trebuie sa fii constient si mai ales sa suporti consecintele.chiar daca este greu.te inteleg si ma pun si in locul tau.probabil pe laptop ai dat peste 15-20 de milioane iar tu l-ai vandut cu 2... e ceva strigator la cer.au si ei dreptate. Sfatul meu este sa ii lasi o perioada de tine in pace sa nu mai le comentezi.se vor calma.Zi ca ei si fa ca tine,dar pe viitor gandeste-te de doua ori inainte sa zici sau sa faci ceva...[mai tii minte? asa ne zicea la scoala doamna invatatoarehee hee ]
Acum lasa-i o perioada de timp sa se calmeze apele, nu mai zice nimic.fa-te ca si cum iti pare rau. apoi dupa ce se calmeaza, cere-ti scuze si spune-le ca "Stiu ca am gresit, dar nu se va mai repeta" [de exemplu.] sau ce iti vine tie pe moment.
Dupa ti-am zis.gandeste-te mai bine inainte sa faci un pas.
Eu te pupic, ai grija de tine si succes! Sper sa nu mai ai probleme...Zi ca ei si fa ca tine o perioadawinking.
fundita si vot please?kiss love struck big grin

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai asteapta pana termini studiile si o sa ai un loc de munca excelent din punctul tau de vedere apoi daca salariul tau iti permite si esti sigur ca nu te da afara de la servici iti cumperi o locuinta si stai singur, apoi vine si femeia la tine.

| bobby_7474 a răspuns:

Parintii tai nu prea au luat in serios atunci cin le-ai spus ca-l vinzi,au crezut ca e un moft al tau,alta data discuta mai indelung cu iei cind vrei sa vinzi ceva sau sa initiezi ceva,pentru ca am impresia ca parintii tai sint stresati si nu au mult timp pentru tine,insista la iei,incearca sa le explici mai cu detaliu pentru ca ei te iubesc si te vor intelege,iar ideea ta sa pleci de acasa nu o vad buna,mai mediteaza.tu nu ai un job,citi bani poti sa aduni? cit timp crezi ca ti-ar ajunge sa supravietuiesti,iar cred ca tu esti un tinar la care parintii ti-au cumparat ce ti-ai dorit,esti un copil norocos ca ai asemenea parinti,numai ca iei sint cam ocupati si acum cred ca esti mare si te descurci in unele lucruri si singur,dar totul pina la pierderi financiare mai ales acum in momentele de criza, incearca sa te faci mai explicit parintilor, intreaba-i de 2 ori inainte sa iei o decizie de genul... si vei vedea ca lucrurile vor functiona f bine intre voi.multa bafta

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti accepta ca ai gresit? Nu te supara dar un laptop nu face 2 milioane.Au muncit ca sa il cumpere.

| Melody a răspuns:

Scuza-ma, dar de ce sa vinzi laptop-ul cu doua milioane? Ia-o logic.
Incearca sa-i intelegi si pe parintii tai. Si pune-te in locul lor. Tu cum vei reactiona daca vei fi in aceeasi situatie, cu copilul tau? Sa stii ca schimbarea nu e a lor, nu ei se schimba, tu esti la adolescenta si implicit devii mai independent. Parintii tai in schimb sunt aceeasi. De aceea sfatul meu e sa te analizezi pe tine, in primul rand.
Bafta, si nu uita ca parintii tai iti vor doar binele.

| Tequilla_3721 a răspuns:

Scuzati-ma cei care ati raspuns! Dar am citit raspunsurile voastre si mi se pare ca sunteti doar niste rautaciosi.Alex are nevoie de sfaturi nu de ironii sau sa fie demoralizat oke? Nu mi-o luati in nume de rau, dar oameni buni sa fim realisti! Baiatul asta a cerut un sfat si inseamna ca are nevoie de ajutor, pe cand unii l-au criticat sau in cel mai rau caz au raspuns la vrajeala. Sper sa tineti cont macar de acest sfat si sa va remediati...pe acest site este nevoie de oameni care sunt capabili sa raspunda nu sa ironizeze/demoralizeze.winking

| trista_5619 a răspuns:

Nu face asa ceva! pe urma o sa regreti,, si eu am certuri cu parintii mei, acum zilele astea chiar m-am certat cu mama din cauza unei poze sarutandu-ma cu iubitul meu, am plans o bucata de timp,simteam ca totul e impotriva mea,nimanui nu-i place ce fac eu,nu le plac deciziile mele,de parca traiesti ca sa faci pe plac altora.da pana la urma am inteles ca nu merita sa plec de acasa,facandu-le rau familiei,, totusi parintii ne vor binele, si ne cearta cand facem ceva gresit,, In primul rand trebuie sa-ti dai seama ca ai varsta in care nu esti in masura sa vinzi ceva care este al familei. nu face greseala de a pleca de langa ei, o sa treaca totul, o sa vezi.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Sincer te sfatuiesc sa ai o discutie foarte serioasa cu ei si sa vedeti fiecare ce isi doreste de la celalalt adica tu de la parinti si ei de la tine ca un fel de pact,iar cu ideea sa pleci te rog nu o pune in aplicare,deoarece banii o sa ti se termine,dar marea problema o sa fie unde o sa stai, acasa macar ai un pat unde sa dormi unde sa manaci sa te speli, asa pe strazi...gandeste-te ca totusi sunt parintii tai si crede-ma nu sunt singurii care fac asastraight face sper ca te-am ajutat.

| yanis a răspuns:

2 milioaneee? pfffff... daca faci tampenii accepta reprosurile...invata sa comunici cu ei si sa tii cont de sfaturi in general pana devii independent.lasa democratia pentru "smecheri"

| NoChanceForUs a răspuns:

Omule,daca vrei sa strangi bani si sa pleci(unde? cum? cu ce?) ar trebui sa te mai gandesti o data.Simple certuri cu parintii in care toata lumea tipa si dati toti din maini nu sunt o drama atat de mare incat sa pleci de nebun de acasa.Adica deocamdata ai nevoie de ei, daca e sa fim materialisti si sa nu ne gandim si la legatura de sange, deci "te faci frate cu dracu si treci podul"-pe sistemul asta. Bine ar fi sa mai asculti de ei(acum si ei poate au uneori sau chiar des destule greseli dar asta este sunt parintii tai nu i-ai ales tu) ca sa te lase in pace.Sau poti alege sa fi razvratit(ceea ce alege toata lumea pentru ca te "apreciaza" asa zisii prieteni pentru "curajul" tau) si sa-i ignori pe ai tai si sa pleci de acasa cu banii stransi(chiar crezi ca iti poti strange milioane?) si sa stai nu stiu unde, poate pe strada.Cam astea sunt optiunile.Toti se cearta cu parintii, dar pentru asta nu inseamna sa pleci de langa ei.happy (la facultate poate)

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Deci... In primul si primul rand! ideea cu plecatul de acasa SE EXCLUDE! nu fa asta nici daca e ultimul lucru de pe pamant straight face
in al doilea rand au dreptate parintii tai dar daca poti incearca sa le explici ca aveai nevoie de bani :-) (bun vorbitul cu parintii nu e niciodata usor )dar incearca!
in al 3-lea rand. incearca sa fi,, mai sfant'' pana se mai linistesc lucrurile :-) iar. daca poti sa le ceri scuze ar fi dragut.
si faza cu sa strangi bani e cam greu nu cred ca are rost :-d

| HepiBăluuns a răspuns:

Sa nu faci greseala de a pleca de acasa. Poate ei s-au certat cu tine dar te hranesc si poti sa dormi la locusorul tau.In plus,cati bani poti sa strangi ca sa mananci tu cand ti-e foame sau mai stiu eu ce ai nevoie pentru o perioada Lunga de timp? Stai acasa,iar cu parintii, daca nu ii poti imbuna prin acelasi lucru, gasesti altceva.Cumpara-le ceva,fa-le o surpriza,mergeti toti la un restaurant sau ai putea rascumpara laptopul.(toate astea sunt mai ieftine,ti-am zis,decat sa economisesti o gramada de bani ca sa pleci pentru ca esti tu morocanos.Te inteleg,esti stresat si suparat dar nu exagera mai mult decat trebuie,bine?)

Mult, mult, mult succes:*

| dicualex explică:

Nu stiu daca ati inteles careva laughing) din tot ce am scris, laptopul l-am cumparat acum 5-6 ani, este vechi si nu l-am vandut cu 2 milioane ci cu 7 milioane ma rog. multumesc de raspunsuri

| dicualex explică:

Citez " cu o saptamana inainte le-am spus ca o sa vand Laptopul si au zis sa fac ce vreau, si l-am vandut apoi tata a intervenit el ca cica l-am dat cu 2 milioane si mama s-a enervat si mai mult "

RECTIFIC : Laptopul! L-am cumparat acum 5 ani am dat 10 milioane pe el! la mana a 2-a nu aveam chef de unu nou nout neaparat, bun l-am vandut acum cu 7 milioane, dar sigur parintii mei cum sunt ei, nu au mai avut rabdare sa ma asculte pana la sf si au tinuto pe a lor, asa ca am cedat m-am dus in camera mea si i-am lasat sa tipe pe acolo.

| AndrahAntipathy a răspuns:

Nu pleca crede.ma nu e o experienta geniala.mananci bataie noaptea.ramai cu ei, nu.i mai baga in seama daca te vor intreba ceva incearca sa dai un raspuns gen "lasa.ma" o sa.si dea seama ca nu mai suporti certurile si o sa inceapa sa inteleaga starea ta.asa e si la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu placa!
Pai daca ei au servici incearca seara cand vin de la sevici [daca nu au un servici asteapta sa place amandoi intr-un loc si tu sa ramai acasa-pana atunci asteapta] si fa niste clatite. Orneaza-le cu cicolata si scrie intr-o scrisoare tot ca ai pe suflet astfel incat sa o gaseasc.Cand ei vor ajunge acasa si vor citi scrisoarea ta, tu pleci [iesi afara, faci orice dar nu ramane in casa].Nu uita sa lasi pe finalul mesajului "Cand nu o sa mai fiti suparati si veti putea purta o discutie linistita ma gasiti la...[sau ma gasiti la telefon]".
Poate ca si tu trebuia sa iti vinzi laptopul cu o suma mai mare pentru ca eu cred ca ei din aceasta cauza s-au suparat pentru ca au platit mult mai multi bani si tu l-ai vandul la un pret mic.
Eu sper ca te-am ajutat.[sau macar ti-am dat o idee]

| playstow a răspuns:

Esti la varsta adolescentei, de aceea cred ca problema e la tine nu la parintii tai.la varsta ta, crezi ca tot ce zboara sa mananca, dar nu e asa.iti spun cu certitudine un lucru,de care nu esti obligat sa asculti(esti destul de mare sa iei decizii singur, dar e bine sa cugetezi):e ca un hot prins de politie si tot ce spune poate fi folosit impotriva lui, pana la aparitia unui avocat.asta s-ar traduce cam asa:acum iti jignesti parintii,te crezi mai "destept"dar toate faptele tale se vor rasfrange tot asupra ta, dar mai tarziu.un parinte iarta, dar nu la nesfarsit.e bine sa fii mai cumpatat.
faptul ca ai vandut ceva iar mi se pare anormal pentru ca poate parintii au facut un efort pentru a-ti asigura acel bun iar tu ai scapat de acesta in cateva minute.ca iti vine sa pleci...e decizia ta.dar nu as incuraja o astfel de decizie.de la o cearta pana la despartire e cale lunga.ce s-ar intampla daca intr-o familie la finalul unei certi(inevitabile)partenerii s-ar desparti? e absurd si nesanatos modul tau de gandire.
apropo.consumi cumva etnobotanice? probabil asta e efectul lor.cam asa gandeste un drogat.dar tine minte cateva cuvinte pe care mi le-a spus si mie tata":tu faci-tu tragi". nimeni nu va raspunde pentru faptele tale.
daca vrei sa pleci. locuri in canale mai sunt, desi limitate si ele.

| rekii a răspuns:

Am aceias varsta si stiu cum este sa te certi cu parinti; si de asta iti pot da un sfat, pentru ca ei cred ca iti este frica sa pleci de acasa. Ca sigur nu ai fugit nicio data, asa ca cand vezii ca vrea certa de la uh iti ei cateva haine intru-un ghiozdan si prefate ca plecii... eu bat la pariu cu tine ca nu te lasa sa parasesti nici camera unde stai, daca te lasa te duci la un coleg o noapte dar a doua zii te va cauta si te va gasi... daca uh faci chestia asta crede-ma nu o sa mai faca nici un gest la uh ne cugetat (iti zic din propria experienta )