| jocker199 a întrebat:

Revin cu mica mea problema delicata formulata putin mai corect.
Ai mei au divorțat în urma cu 8 ani, mi s-a ascuns acest fapt o perioada de timp spunându-mi ca mama a plecat la munca în afara... la vreo 2 ani după divorț actualul ei bărbat mi-a spus ca ei formează un cuplu (eu cunoscandu-l pe el și știind ca ei sunt veri ).
Nu m-a deranjat faptul ca au divorțat, m-a deranjat ca mi s-a ascuns acest fapt și nu m-a deranjat relația ei, m-a deranjat faptul ca m-a mințit.
Ok am trecut peste cu el am început sa ma vad de cate ori aveam ocazia (lucrând în afara vine 3 luni pe ani în timpul verii în tara ) când vine ma suna, ma cheama la el se comporta foarte frumos cu mine chiar pot sa spun ca ma bucur pentru ei.
In schimb de câteva luni m-am mutat cu ei și de aici începe motivul postării.
Fără sa își dea seama ei au făcut mai multe chestii care m-au deranjat într-un fel sau altul de la lipsa timpului petrecut cu ea (asta fiind motivul pentru care am acceptat sa vin ) sub pretextul "trebuie sa fac mancare/curățenie"; " vreau sa stau cu el" deși pe mine în asta 8 ani ma văzut 3 luni.
Prima data când a murit bunica ei și a venit la înmormântare (când i-am și spus ca știu de ei și ca a a procedat greșit ca nu mi-a spus ) a 2 când văzând ca știu de ei s-au hotărât sa facă o vacanta împreună în România și a 3 oara când a venit la botezul fetei surorii ei... si pana l-a închis usa după mine... am ieșit pe balcon la o tigara (nu se fumează în casa ) când ies usa lor deschisa la maxim când ma întorc usa complet închisă deși am încercat sa nu fac gălăgie și in afara de momentul în care am deschis și înschis usa de pe balcon nu s-a auzit nimic (eu mergând pe vârfuri sa nu deranjez ) dar și soptitul seara intre ei.
Nu stiu, sunt câteva chestii, unele mici și pentru mine, dar altele care chiar ma dor și care ma fac sa ma simt în plus în aceasta casa... Greșesc eu cu ceva? Ccum as putea trece peste toate aceste chestii fără sa ii afecteze și pe ei? De câteva zile au apărut și mici stări de gelozie împotriva lui presupun ca unde cu el a petrecut mai mult timp și încă petrece... este normal sau sunt eu nebun?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr au greşit că te-au minţit, doar să nu uiţi că te-au minţit ambi nu doar mama ta, plus de asta cine ştie ce motive au mai fost.
A doua chestie cu faptul că te deranjează că ei petrec timp împreună este puţin absurd. Dacă scrii aici şi mai spui că şi fumez nu ai 8, 10 ani să mai ai nevoie de atenţia deplină a mamei. Cred că un sfat din partea ei, un ieşit la un suc, un film vizionat în familie e suficient, nu cred că ar trebui să doarmă cu tine în cameră sau să stea de dimineaţă până seara lângă tine. Gelozia ta este puţin dubioasă având în vedere vârsta ta şi motivele ce mi se par chiar banale sunt exagerate.

| jocker199 explică (pentru Freya1):

Nu îmi doresc sa doarmă cu mine sau sa stea de dimineață pana seara îmi doresc sa am și eu o ora în care sa stam la vb in afara de alea 5 min de dim la cafea în ultimele 2 zile după ce i-am spus ca ma deranjează asta a început sa petreacă măcar 30 min cu mine in afara de cafeaua de dim... dar am impresia ca o face din mila mai mult... iar în legătură cu varsă am 20 de ani dar ea a plecat când aveam o vârstă foarte frageda (12 ani ) si mia lipsit mai ales ca în primi 6 ani nu am văzut-o o secunda și posibil nici acum nu as fi văzut-o dacă nu ar fi murit bunica-sa ea spune ca i-a fost frica ca o voi critica

| anonimg a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa te gandesti prea mult la aceste lucruri. Pana la urma el este un strain care incearca sa se comporte bine sau nu in preajma ta. Si cred ca este normala si gelozia ta pentru ca mama ta petrece mai mult timp cu el decat cu tine. Banuiesc ca daca fumezi esti major.
Tu trebuie ca in viata ta sa pui accent mai mult pe viitor decat pe prezent. Sa te gandesti la cum sa ai o cariera bua, sa iti continui si studiile, si sa nu te lasi pana nu vei ajunge inginer in meseria care ti-ar place sa o faci. Daca vei fi concentrat pe aceste lucruri, atunci in felul acesta iti vei pazi inima de a fi ranita. Cu asperitatile, cu defectele lor de caracter, oamenii insensibili ii ranesc pe cei sensibili; dar cel mai rau este ca cei ce fac raul nici nu realizeaza acest lucru. Nici lui Dumnezeu nu-I sunt placuti toti oamenii, pentru ca ei insisi nu se fac placuti; deci este si normal ca nici noua sa nu ne placa de toti.
Cu toate acestea cauta ca nu cumva sa ai si tu partea ta de vina. Adica asigura-te ca daca celorlalti nu le-ar place o usa deschisa, trebuie sa faci ca nu cumva sa o lasi deschisa.
Si peste toate, cauta sa nu lasi ura, gelozia, ranchiuna si orice sentiment rau sa isi faca cuib in inima ta. Au venit astfel de sentimente si simtaminte, si este cat se poate de normal; dar cauta sa nu le lasi sa se stabilizeze in fiinta ta, pentru ca ele iti vor face rau, incat mai tarziu nici ca vei mai putea sa le indepartezi. Noi nu putem indrepta caracterele oamenilor maturi; ei trebuie sa si le indrepte singuri. Altfel nu vor avea parte de bucuria vietii vesnice impreuna cu cei mantuiti in Imparatia lui Dumnezeu. Cei ce nu lupta cu propriile defecte de caracter ca sa si le indrepte, nu vor vedea cerul si nici pe Dumnezeu.

| jocker199 explică (pentru anonimg):

Am cautat sa îmi închid usa dar fie seara fie în timpul nopții unu din ei o deschide ba mama ba el... spunând sa intre răcoare sau căldură și în camera mea... nelocuind nimeni în ea pana acum nu au montat aparat de ac și în ea (principala sursa de căldură ) încerc pe cat posibil sa le las momente de intimitate plecând pe la vecini ba cu o carte ba sa beau o cafea (motive gasesc)

| anonimg a răspuns (pentru jocker199):

Am înțeles. Dar până la urmă poți să îți faci curaj să întrebi: "Te-am văzut supărat pe mine. Sau mi s-au părut mie?"
Până la urmă mama ta este vinovată în toate aceste lucruri. Un părinte trebuie să stea de vorbă cu copilul lui indiferent cât de înaintați în vârstă ar fi amândoi. Ia vezi, poate poți găsi un moment cât sunteți doar voi doi singuri în casă și să-i spui ei toată neliniștea.

Dacă relația dintre mama ta și bărbatul acela nu este legitimă, atunci este imposibil ca să fie fericiți ei și toți cei din jurul lor. De asemenea contează extrem de mult chiar și motivul despărțirii părinților tăi. Oamenii trec cu vederea astfel de lucruri spunandu-si că merge și așa. Numai că că oamenii nu pot să facă tot ce vor și apoi să aibă și pretenția de a fi fericiți. Și din cauza asta mai sunt și alții care suferă din pricina lor. Ar trebui ca mama ta să cunoască ceea ce am scris aici. Dar sunt oameni care vor muri și tot nu vor cunoaște adevărul, tot nu vor ști cum să trăiască în viață ca să se bucure de ea.
Orice stare socială sau materiala ar avea oamenii, noi putem să fim fericiți numai dacă trăim în pace cu Dumnezeu, adică în ascultare de El. Oamenii pot să testeze lucrul acesta. Cel mai rău este că din pricina celor mai mulți suferă și ceilalți.

| jocker199 explică (pentru anonimg):

Momentan nu este o relație legitima au programat nunta luna trecuta pentru vara anului viitor
i-am spus ca ma deranjează lipsa timpului și încearcă sa îndrepte asta dar am senzația ca o face mai mult din mila deși ea neaga asta...
motivulele despărțiri părinților mei sunt destul de banale dar mama este genul ala de persoana care ori faci ca ea ori pleacă... mai exact tata în ultima perioada devenise foarte gelos și începuse sa bea...Un lucru care nu la suportat niciodată și eu am avut o perioada la o vârstă destul de frageda (14/15 ani) la care am început sa ma duc din ce în ce mai des acasă beat a aflat și am avut foarte multe certuri cu ea în privința asta

| anonimg a răspuns (pentru jocker199):

Aici este clar vorba de raceala, de lipsa de comunicare. Pe deasupra, mai sunt unii intretinatori de familie. Acestia si-au facut familii, si le intretin financiar. Acestia se cred stapani peste ceilalti membri ai familiei, si ei cred ca daca sustin finainciar familia si-au facut datoria. Pai si fiarele padurii nu fac tot la fel? ba mai mult, acestea de pe uma o fac cu drag, si ofera dragoste puilor lor, stau impreuna, si comunica unii cu altii asa cum le-a fost dat.
Dar la oameni, ca fiinte inteligente, prea multa lor intelienta s-a transformat in egoism, si astfel au innebunit. Pentru ca nebun nu este acela care nu mai este in toate facultatile mintale, ci acela care spune ca este in toate facultatile mintale si nu traieste ca atare.
Odata ce doi oameni si-au facut familie si copii, atunci oamenii acestia nu mai trebuie sa mai traiasca pentru ei, ci pentru familie si pentru copii. Oamenii acestia si-au trait viata pana la familie si copii; dupa aceea ei nu mai trebuie sa mai traiasca pentru ei, ci pentru familie si pentru copii. Vinovati pentru situatia actuala sunt si tatal tau si mama ta. Oamenii cred ca prin divort rezolva probleme. ba din contra: prin dvort agarveaza problemele. Divortul este doa o fuga de probleme, si nu o rezolvare acestora. Prin divort este ca si cum oamenii fug de medic gandindu-se ca in felul acesta ar scapa. Sau cand un dinte este cariat ei scot imediat dintele si cred ca se bucura de o sanatae mai buna daca au un alt dinte decat daca l-ar fi reparat pe cel cariat. Nimic mai inselator!
Sunt multi oameni care se ascund chiar in spatele a ceea ce este de condamnat la ei: chiar in spatele caracterului lor denigrator, exclamand: "Pai asa sunt eu! Daca-ti convine e bine, daca nu fiecare pe drumul lui!" Asa este si mama ta, asa este si tatal tau. Cu se se pot lauda ei? Ca au facut un copil si l-au crescut? Pai si un bou si o vaca nu fac tot la fel? Si nu-si cresc ei puiul cu mai multa dragoste decat o fac oamenii cu copii lor? Ca asa sunt multi parinti care se lauda ca au facut copii si i-au crescut, si i-au pus si la casele lor. Imi vine sa-mi smulg parul din cap cand aud asa ceva. Dar oamenii acestia nu stiu ca ei vor fi judecati nu pentru ce au facut, ci pentru ceea ce n-au facut. Pentru ca daca lucrurile nu sunt zidite (facute) cu dragoste, atunci ceea ce au facut oamenii acestia au facut din mandrie, din egoism, pentru inaltarea de sine inaintea oamenilor si inaintea lui Dumnezeu. Prin asta ei se bat cu pumnul in piep si spun cam asa: "Ai vazut Doamne ce realizari mari am facut in comparatie cu altii?" Si Dumnezeu le-ar raspunde acestor oameni: "Si cine ti-a cerut astfel de lucruri? Eu cer mila, dreptate, bunatate si dragoste."
Ce vreau sa spun este ca daca oamenii nu ofera dragoste, tot ce sunt si tot ce au nu vor rezista in picioare in ziua judecatii.
Nu exista un dar mai mare pe care Dumnezeu sa-l poata oferi oamenilor in afara de copii.
Cat as vrea ca mama ta sa citeasca mesajul acesta! Daca ea fura din dragostea pe care trebuie sa ti-o ofere si o da strainului aceluia, atunci ea se face vinovata si inaintea oamenilor, dar si inaintea lui Dumnezeu. Incapatanarea ei o va costa fericirea pe pamantul acesta, si viata vesnica pe care Dumnezeu a pregatit-o pentru toti oamenii.

| jocker199 explică (pentru anonimg):

Eu nu i-am criticat o secunda din viata ca au divorțat ca a plecat ceea ce nu mia convenit niciodată și nu o sa ma pot obișnui cu asta este faptul ca mau mințit la o vârstă frageda... sa nu spun ca datorita acestor minciuni am considerat o perioada lunga de timp ca nu pot avea încredere în nici unu sau ca în momentul în care am aflat ca sunt mințit m-am refugiat în alcool foarte rău (având decât 14 ani )