| JustMe0911 a întrebat:

scriu aici pentru ca nu știu ce să fac.Ideea este in felul urmator eu de mic am crescut fara tata deoarece părinții au divorțat, l-am văzut de cateva ori in toata viața mea, precizez faptul că am aproape 16 ani.Pe lângă faptul că imi lipsește sprijinul unui tata, nici nu am primit pensie alimentară de la el, iar ultima oara cand i-am cerut 100 de euro pentru a avea in vacanță pe lângă banii de la mama m-a refuzat, acesta nu duce lipsă de bani, a fost un cunoscut avocat in România.Ce ar trebui sa fac având în vedere că nu am primit in viata mea nici un bănuț de la el și mama mea munceste foarte mult pentru a ma crește cum trebuie si oricât ar incerca sunt multe chestii de care am nevoie si pe care nu mi le permit.Acesta trăiește în Las Vegas in momentul de față.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

El trebuie dat în judecată pentru neplata pensiei alimentare.
Vei primi tot din urmă. Și de asemenea vei primi în funcție de venitul lui (venit care nu este mic).
Chiar dacă trăiește peste mări și țări, există legi internaționale care trebuie să le respecte. Dacă se opune, i se va face oprire pe salariu. De asemenea i se pot lua bunurile: casa, mașina și tot ce are aici în țară.
Pentru că nu este in țară va fi mai greu; dar nu imposibil.
Cât despre tine trebuie să înveți bine și să te gândești încă de pe acum la o meserie bine plătită.
Pentru ca să îl dați în judecată aveți nevoie de un avocat. Cheltuielile de judecată le va plăti inculpatul (adică tatăl tău).

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu rezolvi nimic in tara, trebuie sa pleci in vegasul lui si sal ameninti cu pusca in schimbul la 1 miliard de dolari

| ziptrack a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-l ierti. Viata nu este atat de simpla pe cat crezi, sunt foarte multe variabile de care trebuie sa tii cont iar uneori oamenii, complesiti de complexitatea lucrurilor sau de multitudinea greselilor facute in decursul vietii, ajung in cele din urma sa piarda din vedere lucrurile esentiale cum ar fi familia, faptul ca trebuie sa fii un om bun si ca trebuie sa-i ajuti pe cei nevoiasi, etc etc

Eu in locul tau i-as scrie o scrisoare sau un email, in care i-as spune tot ce am pe suflet, cum ca viata fara el a fost foarte grea, ca mi-au lipsit sfaturile si dragostea de tata, etc ca la sfarsit sa-i marturisesc ca am inteles de ce a ales sa ma paraseasca si sa-i spun ca eu il iubesc si il iert. Incearca sa nu mentionezi nimic de partea financiara si nu folosi cuvinte dure la adresa lui chiar esti indreptatit sa o faci, ci incearca sa-i scrii ca si cum i-ai scrie celui mai bun prieten al tau.

Facand lucrul asta, s-ar putea sa-l indupleci si cine stie, poate se va intoarce la tine. Cel putin vei stii ca - citind aceasta scrisoare - pentru o clipa s-a gandit cu adevarat la tine si la mama ta si, daca mai are vreo farama de compasiune in inima sa, va regreta faptul ca v-a abandonat si probabil v-a cauta o cale prin care sa incerce sa repare greseala facuta acum mult timp.

| bibix3 a răspuns:

Pai nu e bine ce face, mai ales ca parintii au divortat, el e obligat sa iti plateasca pensie. Eu zic ca trebuie sa l raportezi, chiar daca e acum in l.v.