| anonim_4396 a întrebat:

Se apropie luna martie si totodata si ziua femeii.
Am o idee de cadou pentru bunica mea, insa nu sunt sigur de ideea mea.
Bunicul a murit acum vreo 21 de ani, iar bunica nu are absolut nicio poza cu el.
Insa maicamea are o poza de pasaport cu el, si as vrea s-o maresc si s-o inramez.
Ezitarea mea consta in faptul ca bunicamea este mereu emotionata cand vorbeste despre el. Chiar s-a intrebat odata daca nu poate face de undeva rost de o poza ca s-o faca tablou.
Ma tem sa nu devina prea nostalgica si sa-i alimenteze dorinta de a muri "pentru a se intalni cu el".
Sau s-ar putea ca din contra, sa-i astampere din dor?

Ce parere aveti?
Funda+vot! happy
(Sper ca am nimerit cea mai buna categorie).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ca si bunica as fi fericita sa primesc de la nepotul meu o amintire cu o persoana draga ce a murit.
Acum insa depinde si de ea fiindca tu o cunosti, nu noi.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine ai vorbi si cu parintii tai despre acest lucru.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Daca bunica ta este o persoana nostalgica si melancolica, care viseaza mult si plange din nimic, probabil ca orice lucru din jur i-ar alimenta dorinta de a pleca sa-si gaseasca linistea "dincolo". Daca insa are o personalitate mai luminoasa si rade, glumeste, se bucura impreuna cu cei din jur, are o retea sociala de prietene si este zambitoare, atunci nu exista niciun motiv de ingrijorare. Concluzia este ca tabloul respectiv ar putea sa ii schimbe personalitatea in proporitie de 0, 0001 %. Succes!

| Inceputul a răspuns:

Eu cred ca o sa fie emotionata si fericitahappy

| AkiseAru a răspuns:

Pai depinde de bunica ta... Daca isi intelege soarta si va trece peste, acel dar ar fi un dar perfect. Daca este genul acela de sotie care cand ii moare sotul ramane traumatizata, plange noptile, se gandeste sa se sinucida (scuze expresia), si incerca sa comunice cu cati mai putini oameni, ar fi un dar chiar foarte urat din partea ta. Acum depinde de bunica ta. Dar tot cred ca cel mai bine e sa-i dai o felicitare de 8 martie, + 1-2 martisoare dinalea mai mari, stii ce zic happy. Faci cum vrei, sper ca sfatul meu ti-a fost de ajutor.
Bafta!winking

| MarianM8777 a răspuns (pentru AkiseAru):

Nu, nici vorba, nu e acel gen. Sta fara el de doua decenii.
Nu pomeneste des de el, insa cand o face, se mai emotioneaza.

| AkiseAru a răspuns (pentru MarianM8777):

Atunci acel cadou ar fi prefect big grin Bafta!