| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Spuneți-mi și mie cum naiba scap de timiditatea de a vorbi cu fetele de la care as vrea ceva? Adică un nr de telefon, o întâlnire, ați înțeles voi.

Booon, deci sa va povestesc. Merge și "prostu" azi în alt oraș unde avea treabă și după ce termina ce are de făcut ce se găsește... Ba hai să ies și eu sa vad locurile ca fetele am văzut ca îs frumoase. Și pleacă neamțu în "recunoaștere" și se oprește la o terasa. Singur fiind îmi iau ceva fără alcool (aveam mașina) și ma pun frumos pe un scaun și admir când orașul, când fetele care treceau, ați înțeles. Și la un moment dat la masă alăturată se pune o tipa (era frumușică ce-i drept) și își comanda ceva de băut. Îmi atrage atenția faptul ca stătea singura de ceva timp și i-am prins câteva priviri aruncate către mine. Problema care era? Prostu (ca altfel nu pot sa ma numesc în situațiile astea) n-a mișcat nimic pe motiv ca era timid în situații de genu și habar nu avea ce sa zică. La un moment dat tipa se ridica și pleacă și eu rămân să-mi iau la rand sfinții și toate neamurile care m-au făcut ca pe urma sa închei înjurăturile cu mine.
Ma plictisesc și ma ridic și eu și plec.
Zic sa ma mai opresc într-un parc sa mai stau la umbră undeva. Exact la fel se întâmplă doar ca de data a fost cu un grup de fete din care mi-a atras una atenția. La fel s-a întâmplat, subsemnatul n-a avut tupeu sa deschidă gura și nici sa facă vreo mișcare ceea ce îmi lasă multe semne de întrebare legate de mine.
Au mai fost încă 2 ocazii din astea pierdute dar nu mai are rost sa le scriu ca rezultatul e același ca la celelalte de mai sus.
Faza e ca dacă ar fi sa nu vreau nimic de la ele n-am probleme sa merg sa le întreb ceva dar odată ce mi-am zis mie ca bai as vrea s-o invit pe fata aia undeva... De atunci gata, s-a dus totu pe apa sâmbetei.
Cum sa fac sa trec peste chestia asta? Cum să-mi înving timiditatea asta legata de fete.
Ma oftica faptul ca se întâmplă asa ceva doar în cazurile alea ca în rest n-am nici o treaba, ba din contra sunt chiar foarte stăpân pe mine.
Mai am de stat în orașul asta pana pe la ora 3-4 după aia trebuie sa ma întorc acasă. Să mai încerc ceva parca nu-mi mai vine, poate ma ajutați voi cu vreun sfat ceva.

37 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Omul cu cap invata din greseli si nu le mai repeta.

Tu oare nu te-ai invatat inca minte?
Repeti la nesfarsit aceeasi greseala si continui sa te plangi de ea... oare nu o conștientizezi?
Las-o in Doamne iarta-ma, ca nici sa incerci nu esti capabil?
Ce ti se poate intampla?
Un refuz sau poate un accept... nimic rau, violent sau dureros!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Violleta2022):

Nu am scris rândurile astea în scopul de a ma plânge, am cauta doar o rezolvare la o mica problema de-a mea.
De vorbit sunt în stare, nimic de zis dar e acel hop psihologic peste care nu știu cum sa trec

| Mosotti a răspuns:

In inconstientul tau crezi ca vei fi refuzat, ca nu esti destul de placut si dorit, asa ca teama asta se manifesta prin timiditate adica "mai bine nu ma duc ca sa nu fiu refuzat si sa sufar mai tare dupa", asta in inconstient.
Tu nu percepi decat ca nu te duci si atat, nu sti si de ce.

Cand nu e vb da gagicareala, esti indraznet pentru ca sti ca nu pot fi probleme, nu ai de ce te teme.

O strategie tampita are inconstientul tau si se trage cumva din copilarie.
Trebuia sa fie asa "incerc, chiar daca 1-2-3-4-5 ma refuza, incerc mai departe pana va fi bine, ca sa am o sansa, daca nu ma duc, am sanse zero".

Va trebui sa iti invingi asta chiar daca simti asta si sa incerci, mai ales daca ti-a aruncat priviri, e clar ca te placea.
Mai ales daca te sti barbat frumusel.
Neincercand, iti iei orice sansa.

Si ca sa mergi la sigur, du-te si tu la una care simti ca te priveste asa, adica ca te place cumva, ca si la ele e ca si la noi, cand vezi una misto e imposibil sa nu te uiti la ea chiar daca subtil, si ea simte ca o placi.

Daca nu si nu, mergi la un psiholog sa rezolvi problema.
Astea-s cele doua solutii.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc pentru răspuns big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai nu pleca de la ideea "Vreau sa o invit pe asta la ___, cum fac" ci baga random small talk. Gen "Scuza-ma daca te deranjez, dar sunt pentru prima oara in oras si ma gindeam unde as putea minca ceva bun". De la mincare poti devia discutia in orice directie, vezi daca bate vreun apropos, si la final poti sa arunci si cirligul sa o intrebi daca tine la silueta sau ar veni la o pizza. Bine, poti inlocui pizza cu altceva. Daca e imbracata in ninja, o intrebi de un duhovnic. Improvise, adapt, overcome!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru răspuns man

| Freya1 a răspuns:

Chiar dacă nu prea functioneaza abordările de genul poti sa experimentezi.

Ce patesti tu cu timiditatea asta legată de fete pățesc eu cu anxietatea sociala.Chiar dacă stiu ca nu ar avea ce sa se întâmple rau, sau chiar daca stiu ca e normal sa fac N lucru pur si simplu nu ma mișc, sau nu deschid gura, asa functioneaza corpul.

În primul rând in loc sa stai sa observi (ceia ce poate părea ciudat pentru fata aia, ca nu prea iti pica bine sa stai singura undeva si unul sa tot se uite la tinelaughing ) mai bine pur si simplu nu gândesti si acționezi.Vezi o fata drăguță,o observi câteva minute si te duci cu "ce o fi o fi" in cap si gata.Pur si simplu nu mai analizezi, iar daca iti iese bine, dacă nu "ce ai avut si ce ai pierdut".Eu de obicei cand vreau sa trec peste anxietate ca e nevoie neapărat, ma gandesc "pana mea, omul nu ma cunoaste, sansele sa ne revedem daca nu imi iese ceva sau fac vreo tampenile sunt 0 asa ca.".De aceia e bine sa abordezi o fata cum a fost cazul de la terasa, adică singura, iar daca iese iese daca nu vei sti sa te reorientezi către alta forma de abordare, sau către un alt fel de context.

| Meme10Meme a răspuns:

Recomandarea mea: când mai vezi una de genul, sa te prefaci ca îți cade telefonul pe jos și sa ți-l dea ea. După ii mulțumești și ii zici ca vrei sa o inviti la un restaurant ca mulțumire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu mergi dupa fete de zici ca esti animal la vanatoare, cu pandit cu din astea. Ma oripilezi pe mine si nu sunt femeie.
Asta nu numarul de telefon nu a mers si nu o sa mearga niciodata.
Apropie te si tu de fete din anturaje comune, ca pe strada oricare ti-ar da nr numai sa scape de tine fara sa o abuzezi.
Nu asa se face. Femeile ies in lume cu treburi si iti zic eu sigur ca vor sa fie lasate in pace, nu sa fie ''agatate''. Ai Facebook, ai din astea, nu mai pandi ca un ciudat ca orice fata mai coapta te observa si ia ocol

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai breh, ce e de oripilat? Asa e programata rasa. Noi sintem vinatori. Ca unii sintem praf la asta, ca nu se invata, ca e o activitate blamata... partea a doua. Te gindesti la faptul ca unele bucatele bune nu prea activeaza in online poate tocmai fiindca toti dubiosii si vinatorii ratati o fac? Nu vad nici o problema in abordarea in public, atita vreme cit nu o faci ca badaranul cu fluieraturi, ce faci pussy, holbat ca disperatul, si altele de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fii sigur ca asta s-a holbat ca disperatul si miscat frenetic prin jurul lor si le-a atras atentia intr-un mod negativ fara sa-si dea seama. Nu stiu despre vanatorie, eu toate iubitele mi le-am facut la gratare si la petreceri, prin prieteni comuni si ochi dulci, nu m-am bagat in viata mea in seama pe strada cu cineva. Asta zici ca merge la aprozar si alege produsul de pe raft, asa vede femeia. Stai frate cu ea la masa comuna sau comunicati macar din priviri, ca daca te duci la ea ca mucea si ea nu te cunoaste singurul lucru la care se uita e fizicul tau fix 2 secunde si la asta pica 90% barbati. Una e cand va stiti din priviri, va salutati macar printr-un zambet, e ceva reciproc acolo chiar daca pe muteste si alta cand sare nebunu de dupa copac si iti cere numarul fara context

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt sigur. De ce faci presupuneri?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Mai trebuie sa îți zic ce fel de om ești după răspunsurile pe care mi le-ai dat? Adică pe bune, nici nu ma cunoști și deja îți dai cu presupusul la fel ca majoritatea românilor laughing. Ai fost lângă mine sa ma ții de mână sa vezi ca m-am holbat la ele sau am făcut ceva aiurea? Nu, dar totuși îți dai cu presupusul. Ești un ignorant și un superficial.
Și ca să ți-o zic și pe aia dreapta... Fetele vor sa fie abordate fata în fata, îs satule de discuții pe net și alte rahaturi ca alea sunt făcute de toți indivizii, dar mai nou nu toți merg sa le abordeze face to face cum ar fi și normal. "ma oripilezi pe mine" bai nene, rămâi cu mentalitatea asta proasta cum ca te poți baga în seama doar cu cele din cercul tău de prieteni și alea pe care le cunoști. Și din nou, ai stat cu mine de mână sa vezi tu ce și cum am făcut? Nope

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Auzi bai buricu pământului, dacă tu n-ai abordat pe strada sau într-unoc public și nu îți place chestia asta, nu înseamnă că restul trebuie sa n-o facă sau sa îți urmeze ție exemplul. Ma întreb dacă tu chiar ai citit întrebarea și ai înțeles ce am scris acolo. Fata de uita și ea la mine și s-a așezat la masă alăturată, dar se pare ca n-ai citit chestiile astea și tragi concluzii ca un om superficial ce ești

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fie ce o fi, te refuză asta este, poate ai noroc data viitoare. Dacă nu încerci, nu ai să știi nici rezultatul. Psihologia asta este 100% îți este teamă, că vei fi refuzat sau că nu merge bine deci, mintea ta, ia decizia automat " mai bine renunț"
Ideea este că dacă renunți, vei accentua și mai mult negativul concepției, și vei rămâne singur. niciuna nu zice " bună! cu sigurantă te cunosc de undeva " sau " e cald rău, ar merge un suc corect?" Or este cam plictiseală, nu-i așa, ce-ai zice să ne cunoaștem puțin? " laughing

Probabil, dacă luai câteva înghițituri de bere, sau țuică, laughing apoi mestecai un pachet de gume, se schimba putin situația. Putin zvâc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In majoritatea cazurilor nu se leaga nimic. Nu am auzit nicio femeie in viata mea sa fie incantata ca se baga cineva in seama cu ea pe strada sau vreun cuplu sa isi inceapa povestea cu ''m-a abordat in parc, m-a impresionat cum ma urmarea de pe o creanga''.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ete n-ai auzit, cand te place una f tare, abia asteapta sa o abordezi oriunde! Chiar nu ii convine ca nu abordezi, ca vrea sa intre in legatura cu tine.
Inseamna ca in viata ta nu sti ce inseamna sa fi placut, iubit si dorit.

N-ai auzit pentru baieti neatractivi, normal ca o enerveaza cand o abordeaza unu din asta pe strazi.

Gandeste-te si invers, ca e acelasi lucru.
Tie iti place una f tare, si aia pe tine la fel, tu nu ai curaju sa abordezi, dar vine aia si te abordeaza sub diverse motive, tu ce faci? Nu esti incantat?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mi-a placut niciodata o fata atat de tare din doua priviri incat sa nu mai pot daca nu ma bag in seama cu ea. Nu sunt atat de superficial. Normal ca sunteti singuri cu gandirea asta.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Începi sa îți dai cam multe aere și figuri pe aici, nu crezi? Las-o moarta cu "atitudinile" astea ca nu impresionezi pe nimeni. Hai carel poteca

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e altceva ca nu te-a placut pe tine una ca lumea, sau nu ai placut tu, de aia n-ai vazut in viata ta, si e normal sa zici asta privind din punct de vedere al tau, dar nu se generalizeaza.

Oamenii f atractivi au vazut ce zic eu pe pielea lor, si des.

Pai numa eu ce am vazut la prietenul meu alfa, si nu era de nota 10 totusi, avea un 7-8 asa.
Nu am zis sa fi lesinat sau lesinata dupa tine, insa daca te priveste frumos si simti ca te place, si o abordezi oriunde, abia asteapta!
Si invers, daca una se baga in seama cu tine pe strada sub diverse pretexte "ai un bilet in plus de autobuz? Eu sunt Diana, sau invers, eu sunt Dan".

"Nu mai suna telefonul desi am fost sunata sau sunat, nu stiu ce are, ma puteti ajuta domnule va rog?".
Si dupa aia, daca ambii s-au placut, baiatu poate zice "daca va invit la o cafea, acceptati? Daca v-am suparat, imi cer scuze".

Si gata treaba! Asa merge, daca omu nu e atractiv, si logic ca e invizibil pentru partenerii de sex opus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ca barbatii ma contrazic si femeile imi dau voturi inteligent.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Simplu: nu mai gândi. Atunci când vrei să abordezi o fată, nu te gândi prea mult și mergi pur și simplu la ea. Practic te pui pe "pilot automat" și mergi la ea, fără să te gândești la nimic.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nu spuneți rău, mulțumesc pentru răspuns

| AndreeaWTS a răspuns:

Știi cum e cu timiditatea asta?
Te temi că o să pierzi ce de fapt nici nu ai.
Dar creierul tău gândește că ai putea avea. Și atunci începi să te temi că o să pierzi ce ai putea avea.
Complicat, nu? laughing
Dacă conștientizezi lucrul ăsta, că de fapt nu pierzi nimic, timiditatea o să fie de domeniul trecutului.

| cristi202 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Am fost și eu cindva un tip timid. Raționamentul asta al tău l-am făcut de "n" ori, dar nu la rațiune e problema, ci la sentiment, rațiunea zice ce zici tu, dar emoția zice altceva și te oprește. happy

| AndreeaWTS a răspuns (pentru cristi202):

De acord cu tine.
Se întâmplă pentru că emoția domină rațiunea.
De-aia am zis să "conștientizeze". E un fel de antrenament pentru a ajunge ca rațiunea să domine. Să poată să-ți blocheze emoțiile, pe baza unor premize logice.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru AndreeaWTS):

Foarte foarte bun răspuns. Mulțumesc mult

| Mosotti a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Pai sa constientizeze ca are o teama de esec, dar real e falsa aceasta teama, si de acolo teama, si daca constientizeaza nu schimba cu nimic situatia daca nu actioneaza in sens sa incerce chiar daca emotia zice altceva.
Si nu ratiunea domina, va domina realitatea care va anula emotia aia neagra.

Si odata emotia anulata, e okey. Altfel te bati cu emotia orice ai constientiza, si nu merge, nu e asa simplu cum zici tu.
Trebuie de la sine emotia aia sa nu mai apara, nu sa te lupti cu ea.

E ca aia "da, stiu ca sansa ca avionu sa cada e minima, stiu ca nu e normal sa-mi fie frica, dar mor de frica", si s-a terminat treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Are teama de esec, are teama ca va fi respins, ca nu e destul de bun pentru a fi acceptat, aici sta treaba.
Da, intr-un fel asa e, ii e teama ca pierde acel ceva.

Insa asta nu duce nicaieri, ca in ritmu asta daca nu incearca, are sanse 0, daca incearca, chiar daca e respins de unele, are sanse 50 %, deci ce face nu e bine.

Odata ce constientizeaza asta dar si actioneaza sa se convinga ca nu e cum crede, se rezolva, nu doar constientizand si atat.

| cristi202 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

E adevărat ce spui tu. Dar asta e idealul. În realitate e greu de atins asta. De ar fi ușor, psihologia nu ar mai avea de lucru. Conștientizarea mentala nu e greu de atins, poți fi deplin conștient de situație, și totuși sa reacționezi altfel emoțional. Cineva cu frica de păianjeni poate știi foarte bine ca păianjenii nu fac nimic rău, dar, cand vede unul, sa sara la 2 m departare. Sau, în dragoste, nu degeaba se zice ca dragostea e oarba. O fata cuminte îndrăgostită de un smecheras poate vedea chestii în neregula la el, și totuși sa ramina implicata emoțional.
E greu sa faci ca rațiunea sa domine emoția. Înseamnă o întreaga schimbare la nivel de personalitate, nu doar la nivel mental.

| Saiko10 a răspuns:

Ca sa iti raspund la prima intrebare, nu scapi de timiditate si dupa vorbesti cu ele, ci mai intai vorbesti cu ele si dupa scapi de timiditate, trebuie sa te fortezi si sa lupti prin timiditate, pur si simplu o faci, nu conteaza de cum simti.

| Morbid a răspuns:

Mai problema ta nu cred ca e neaparat timiditatea ci faptul ca te prea judeci singur fara nici un rost, dupa fapta.
Gandeste te ca poate naibii, da era frumoasa, dar poate avea HIV si pentru ca nu ai abordat-o ti-ai salvat viata. Poate avea un caracter naspa si te refuza pentru ca esti mai timid numai sa se simta ea mai bine.
Mai trebuie sa te uiti si la caracterul omului.

Numai tu crezi ca ai pierdut ceva, mintea iti joaca feste, care fata te doreste crede-ma ca se baga in seama cu tine. Fara sa o faci tu.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Morbid):

Nu era treaba de HIV și altele ca nu îs genul sa le bag în pat din prima. Eu voiam doar să știu ce pot sa fac ca să-mi înving acest tip de timiditate. Nu consider ca e ok să se bage o fata în seama cu mine adică sa faca ea primul pas pentru ca eu sunt băiat

| Morbid a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai si eu sunt la fel de "timid" da asta e felul meu de a fi nu sunt prea prietenos incat sa ma bag in seama cu lumea. Si niciodata nu a functionat pentru mine asta.
Aia cu baiatul trebuie sa faca primul pas mi se pare o prostie, cand faci tu primul pas esti intr-o pozitie submisiva, nu are cum sa reprezinte asta ceva masculin. Ba chiar din contra esti feminin cand faci asta.

| Mosotti a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Daca te place mult, poate face si ea primul pas daca vede ca tu nu te simti sa faci.
Si oricum ea face primul pas, ca te observa, iti arunca priviri, simti ca te place, si tu te uiti la ea asa subtil, vede si ea ca o placi.

Ca daca simti ca te place, te duci la sigur.
Ele nu te cam observa cred, cam aia e, si tu poate sti ca daca nu te observa, inseamna ca nu te-ar place! Partial adevarat.
Ptr ca tie daca iti place una mult, e imposibil sa nu iti fuga ochii, si ea sa nu observe.
Asa e si invers, cand una te place mult, fara sa vrea arunca privirea si tu vei simti.

Daca tu nu te uiti deloc la una, e clar ca nu o placi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Morbid):

Si daca avea HIV ce? Geezus, primitiva natie mai sintem! De aia exista prezervative...

| luffypk a răspuns:

Go hard or go home, ez. daca esti pampalau, plange-te in continuare, daca vrei sa ai macar sanse, incearca, daca nu incerci, din start ai pierdut, dar daca te refuza o tipa ce pierzi? nimic, mai ales ca nici nu va cunoasteti, in cel mai rau caz, o sa fie o situatie penibila de care o sa razi pana si tu mai incolo.