| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si niciodata nu am reusit sa inteleg ceva : idiotenia barbatilor. Cum de unii barbati se lasa condusi de femeie si o lasa dictator in casa? Voi ce parere aveti despre ei? Sa nu intelegeti ca vreau sa spun ca femeia nu trebuie sa primeasca atentie dar sunt unele femei care fac barbatii sa se desparta de familia lor din motive minuscule. Si in caz ca sunt si femei care vad intrebarea asta (nu vreau sa intelegeti ca toate sunt asa) ce le faceti? Ori e barbatul prea bleg ori aveti tactici? Si va spun din nou nu ma intelegeti gresit. Nu vreau sa spun ca barbatii sunt blegi si ca nu au putere de raspundere, ca femeia nu trebuie sa primeasca atentie si ca nu trebuie sa se faca asa cum zic ele sau ca toate femeile sunt asa dar sunt unele care dau barbatul peste cap.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prosti cu frica in ei, acum daca traiesti singur pana mori esti un crack si bine vazut in societate. Ai tot ce iti trebuie nu bani pierduti si nici grija ei nu o duci

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Majoritatea sunt niste fatali care au uitat ce insemna o iteractiune cu o femeie si cum sa se comporte cu ea.
Vezi asta foarte clar si aici pe TPU in majoritatea intrebarilor dar si in realitate la tot pasul.
Tot ei le suie pe un piedestal crezand ca asa e ok si tot ei plang apoi ca sunt parasiti si diverse drame.
Niciodata nu e vina lor, femeile sunt parasute materialiste etc etc.
Daca esti genu de barbat care stie sa domine o femeie, sa-i straneasca intersul si sa se comporte cu ea, baravo tie.
Lasa-i pe altii sa fie blegi si nu te mai mira de ei!

| zăGhost a răspuns:

Ii manipuleaza emotional, cu crize de plans, certuri, retragerea unor beneficii, amenintari cu despartirea, etc. De obicei, femeile de acest tip au ele o problema.

| RAY a răspuns:

Ce face pasarica din barbat

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai da vina doar pe femei, ca barbatul are cap si-l poate folosii!
Daca el se duce ca prostul dupa o femeie, renuntand cu buna stiinta la casatoria si emeia de acasa, este doar vina acelui barbat. Daca era copil as fi inteles, ca l-a luat cineva de manca, dar daca este ditamai barbatul, atnci sparge-i capul frate, ca este singruul vonovat care isi inseala nevasta cu buna stiinta.
Nici o femeie nu da barbatul peste cap, daca ala nu este dispus sa insele sis a se duca dupa ea.
Sunt milioane de barbati care nu se duc dupa toate fufele care le fac ochi dulci, pentru ca au creier si evita sa-si creeze probleme. Dar un afemeiat se va duce intotdaeuan dupa oricare femeie i se pare ca-i poate ceva, doar ca sa primeasca ce-si doreste.
Nu toti barbatii sunt blegi, doar prostii si afemeiatii!

| Freya1 a răspuns:

Depinde.Uite si eu sunt una din acele femei ce am incercat sa il fac pe fostul sa caste ochii si sa vada ca asa zisa lui "familie" nu ii face numai bine.Il vorbeau pe la spate, il tinea-u de sluga iar el naiv si prost ii ajuta mereu.
Nu cred ca cineva vreodata ar fi in masura sa te desparta de prieteni sau familie, si mai ales fara un motiv anume.Sunt unele ce faca asta pentru a fi ele pe primul loc si de care e imposibil sa nu iti dai seama, si unele ce fac asta pentru a te ajuta sa iti casti ochii.
Sunt blegi doar cei de pe care mananca constant cineva bani, care se lasa manipulati de mami sau prieteni, sau care se lasa bataie de joc voit.Cei ce tac mai des in fata femei sunt doar mai calmi, calculati si probabil asteapta momentul oportun sa ia decizia corecta sau sa se inteleaga cu ea ca mai sunt si femei mai nervoase.

| Lioana a răspuns:

Asta e cazul mai fericit, in care barbatul lasa familia pentru a face casa cu o femeie. Cazul cel mai nefericit e cel in care familia unuia din cei doi intervine intre ei si desparte cuplul.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu'sh de ce dar din câte intuiesc eu tu o sa fii genu ala de bărbat dominat. De unde îmi dau seama? Că pui accent pe ce crede lumea. Spune ce ai de spus, lasa rănile emotionale ale unor caractere deoparte. Ca sa raspund la întrebare: Nu prea știu, cred ca renunta la ideea aia de 50-50 într-o relație ( dar asta cu timpul ). Oricum f tare întrebarea, o s-o urmăresc pentru răspunsuri. Mi-am luat cola si seminte. Sa curga răspunsurile laughing

| Yurisa a răspuns:

Sunt barbati asa, sunt femei asa, sunt cupluri care se trateaza de la egal la egal. Este deplasat sa generalizezi barbatii, pentru ca fiecare relatie este altfel. Iubirea da barbatul peste cap, dar si femeia, in schimb nu vad departarea de familie ca ceva negativ, mai mult neutru. Cu familia ta cresti, te asculta si te ajuta, dar nu poti ramane cu ea toata viata. Trebuie la randul tau sa ti-o intemeiezi pe a ta.
Nu doar unii barbati se "despart" de familia lor, ci si femei, sau sunt care traiesc toti sub acelasi acoperis laughing. Sunt familii si familii, daca a ta este intr-un fel nu inseamna ca toti sunt asa. Nimeni nu este idiot cand vine vorba de asa ceva. Atat timp cat nu da nimeni nimanui in cap, exista respect, nu se fura, nu se inseala sau alte lucruri de acest fel, e relativ ok. De obicei este cineva dominant in relatie. Tind sa cred ca hiperbolizezi totul.

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Scuze. Nu am vrut sa para ca in familia mea exista lucruri de genul asta sau sa jignesc pe cineva.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am vrut sa transmit asta. Zic ca nu vreau sa transformi o experienta subiectiva intr-un fapt general

| Mircea08 a răspuns:

Oamenii traiesc cum ii duce mintea, normal e ca sotii sa fie ca si cum ar fi o singura persoana. Daca faci rau sotiei, tie iti faci rau, daca ii faci bine, tie iti faci bine, si invers. Daca cei doi soti nu se bucura de libertatea de a trai, de toate drepturile pe care le poate avea un om, inseamna ca nu merita, si asta pentru ca ei sunt ticalosi si nu lasa unul pe celalalt sa traiasca. Cand apar probleme trebuie sa te gandesti prima data ce anume gresesti tu si numai dupa ce esti convins ca nu ai gresit cu nimic incerci sa restabilesti echilibrul familiei.
Majoritatea problemelor apar de la mincina - daca fiecare ar spune adevarul, atunci va fi si obligat sa se comporte in asa fel incat sa il poata spune la orice ora.
Cei care vor sa-si domine sotia, respectiv sotul, duc viata cea mai urata, si nici nu va sti niciodata de ce

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Descrierea unchiului meu! WOW!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatii se lasa condusi de instinctul primar, pentru putina "hata hata" devin slugi. se scuza cu pretexte gen: asa fac si altii...

| Uvox a răspuns:

Bine ca ai menționat că esti băiat ca daca scriai bărbat ma luam de tine rau.
O sa înțelegi tu mai încolo. happy
Asa cum sunt si femei care acceptă să fie abuzate fizic sau verbal...

| Xelon a răspuns:

Nu întoarce vantu pomu, cum întoarce pi@@a omu happy

| MGEORGESCU a răspuns:

Auzi la el, dictator...Nu stiu de unde ai cules tu astfel de principii despre viata, dar e trist, grozav de trist ca ai adoptat o gandire despre relatia ce trebuie sa existe intre un barbat si o femeie. Parerea mea la acest capitol e urmatoarea: nu trebuie sa existe un sef/dictator/conducator sau cum vrei tu sa-l/o numesti, trebuie sa existe intelegere si doi oameni dispusi sa se asculte unul pe celalat pentru a putea construi ceva, restul sunt vrajeli. Daca tu ai auzit ceva de faza aia ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului e adevarat, dar continuarea nu e asa cunoscuta, barbatul trebuie sa fie atras de femeie, si uite asa pot convietui bine mersi fara prea multe discutii. Sper ca ai inteles ideea. Bafta!

| bihepi a răspuns:

Păi de obicei, femeia gândește mai limpede și este mai responsabilă, nu e nimic personal, așa sunt femeile. De aceea, bărbații le lasă să ia atitudine. Nu spun că bărbații sunt proști. Mai poate fi și că femeia este mai sensibilă și din politețe, bărbații fiind mai puternici (atât mintal cât și fizic) încearcă să le facă fericite.
Sunt și unele animale de femei, care profită de bunătatea partenerului și-l termină psihic, nu zic că nu, însă puține sunt așa.
Sper că te-am lămurit.