| skyrim2 a întrebat:

Salut TPU, sunt in limita gandirii intre viata si moarte si nu stiu ce optiune sa aleg, am 25 de ani plictisit de viata si monotonie, parasit de fosta logodnica, probleme financiare, parinti divortati si ramas singur, pana in urma cu un an viata mea era roz sa zic asa, aveam 5 ani cu o fosta, planuri de viitor, motovatie, sprijin si putere. Eram undeva in varf unde nu credeam ca o sa pic pentru ca aveam si sprijinul familiei ei, a mea fiind fara nici o putere dar intr-un final m-a parasit si totul s-a ruinant, iar pentru ea totul e bine, relatie de un an super fericita. planurile au cazut unul cate unul, am devenit genul de baiat care nu credeam ca voi fii vreodata, am facut imprumuturi, am jucat la cazinouri, mi-am facut datorii enorme, am ajuns cum nu credeam vreodata ca o sa ajung cand ma vedeam "puternic", am un serviciu care ma chnui sa trag de el pentru ca nu imi vine sa mai deschid ochii dimineata, cand din frumosul basm prinț ajungi cersetor, macar pe cineva cu care sa vorbesc daca aveam, dar n am decat o casa goala si intunecata, cum as putea vedea soarele daca norii nu vor sa se mai dea din fata lui?

39 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Bro, nu face asta ca ajungi in iad.

| raMLesS a răspuns:

Apuca-te de sala, devii mai sanatos, mai puternic, arati mai bine si prinzi mai multa incredere de tine, apoi poti iesii in cluburi, la agatat etc, te simti alt om si ai alta incredere in tine si ajungi sa f toate femeile pe care pui ochii daca te tii de treaba laughing

| blackann a răspuns (pentru raMLesS):

Ramses ti-a dat o idee buna, bro.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu, la 13 ani dupa prima casatorie, in care am investit, pe langa timp, bani multi, sentimente si tineretea mea, am luat-o de la capat. Ne-am despartit amiabil si m-am ales cu aproape jumatate din lucrurile facute impreuna (mi-a mai taiat din "drepturi") si am luat echivalentul a 3 salarii minime pe economie pentru o casa in care am podit 3 camere (erau cu pamant), i-am bagat apa in curte si in casa, am facut o baie, am tencuit-o, i-am facut ceterne si burlane, si i-am reparat acoperisul pe o portiune de de 600 de tigle, i-am facut gardul de jur imprejur, si i-am facut canalizarea. Banii au fost majoritatea ai mei ca ea facea naveta (pleca lunea si venea sambata) si statea in gazda.
M-am recasatorit si am aproape 30 de ani cu sotia mea. Am pornit de la lingura si furculita (cum se spune), Aveam un Tv. pe lampi care prindea un singur post TVR (atunci se prindea cu antena), si functiona doar daca-i dadeai o palma. Daca eram in UE m-ar fi bagat la puscarie pentru maltratarea televizorului. laughing Nu trebuie sa faci o tragedie. Nu stii de unde sare iepurele. Daca gandesti pozitiv vei reusi. Era o vorba prin anii '90. Erau niste adidasi se numeau "Torsion" si era reclama: "Daca vrei poti. Adidasi Torsion"!
Deci, daca vrei poti. Trebuie sa tinem cont ca femeile sunt mai multe decat barbatii. Mergi inainte! Fa-ti o viata a ta! Lasa jocurile de noroc. Putini au noroc. Unii trebuie sa munceasca. Asa ne-a lasat "al de sus".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Du-te și fă bani, putoare.
Ai confundat șmecheria cu realitatea.
Sunt sute de locuri de munca în străinătate, pe bani buni. Trebuie doar să-ți ștergi lacrimile de adolescentă, și să te bazezi pe tine.
Despărțiri a avut toată lumea, treci peste.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Alege viața. Moartea va veni oricum și daca nu o dorim.

| skyrim2 explică (pentru Salontanul):

Un om trecut prin viata, intoadeauna te poate ajuta sa vezi partea frumoasa a paharului, frumos spus, dreptatea e la dvs, toate respectele mele

| MironMihaela a răspuns (pentru raMLesS):

Motivatia este motorul vietii..cauta.ti alta motivatie..Chiar si un animalut care te asteapta acasa e un motiv ca sa traiesti..Maine gandeste.te la un sufletel.Ai auzit de terapia cu animale, nu?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru skyrim2):

Multumesc! M-as fi bucurat sa te ajute ce ti-am povestit. Stiu! E greu. Dar la sfarsitul vietii vei vedea ca o sa-ti amintesti cu placere de astfel de greutati. Incearca sa-ti faci o viata dincolo. Si am incercat pe aia cu jocurile de noroc. Dupa 2-3 luni mi-am dat seama ca este o vrajeala. Copilul meu are o ferma in legumicultura. A pornit de la mersul pe tractorul unor starini. Acum are 9 solarii, tractor mare si unul mic si o gramada de scule pe langa el. Nu i-a fost nici lui usor cu atat cu cat nu l-am putut ajuta decat cu putin. Multumesc pentru apreciere! Sa-ti dea Dumnezeu curaj, sanatate, vointa si un pic de noroc! Fara asta nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trist!
N-am ce sfat să-ți ofer sincer, abia acum citesc despre sinucidere și nu știu prea multe, dacă asta te bate gândul să faci, ce pot spune decât nu o fă.
Dar din ce citesc aici, cine dracu sunt eu să-ți spun ție ce să faci. Clar acum nu -ți spun că ar fi ok să o faci. Dar îți spun doar că da, chiar ai o viață grea în acest moment. Dintre toate clar financiarul e cel mai crunt.
Dă-le dracu de femei, tovarăși și chiar familie, poți trăi și singur, ba chiar dacă înveți să o accepți în viața ta, o să vezi că o să te obișnuiești așa de mult, încât nu mai poți sta altfel decât singur. Dar financiar, e crunt, cum naiba să supraviețuiești fără bani? sad

Îți pot spune decât că te înțeleg și că în cazul tău sincer, nu prea văd o soluție exactă pe care să ți-o ofer.
Dar permite-mi să te întreb. A devenit un viciu cazinoul ăsta? Și împrumutul tău e măcar mediu, adică tu mai rămâi cu bani per total pe lună, încât să trăiești decent?

Totuși ca și sfat, ți-aș da să tragi de tine și să nu renunți la job. Dacă renunți la job ce vei face? Cum îți vei plăti creditele? Gândește-te, te rog!
Dacă te ajută totuși cu ceva las aici povestea mea legată de job. Am anxietate socială, să vorbesc în public mă îngrozește, din cauza asta am și stat 7 ani pe tușă, că nu voiam să mă duc în învățământ iar la privat nu găseam și îmi era și greu să mai aplic după ce anii treceau și patronii vedeau că nu am experiență și totuși azi lucrez ca profesoară și vorbesc 4 ore pe zi încontinu. Clar statul m-a salvat, dar ceea ce vreau să-ți spun este că dacă eu am reușit cu chiu cu vai, cu terapie, să rezist într-un job unde se vorbește și eu am fobie de vorbă, cred că și tu poți să mergi măcar la job și să te ridici de acolo unde te a aruncat viața acum. Cu restul nu știu ce sfat să-ți spun și cum să te ajut, vei vedea tu pe parcurs, clar asta dacă vei mai avea încredere în fete/femei și nu ai rămas cu o traumă din relația trecută.

Dar măcar la job go! sad Nu da cu piciorul la șansa de a te ridica din nou. Dacă din varii motive nu-ți place, caută altul, ba chiar mai bănos ca să începi să-ți acoperi datoriile. Sau chiar utilizează depresia asta în care ești căzut ca să înveți un nou skil, ceva ce nu necesită mulți bani ca să faci, dar din care studiat și învățat bine, cine știe, în 3 ani poți face bănuți frumoși și mai acoperi din datorii.

Sfatul meu cel mai sincer ăsta ar fi, să te axezi acum pe datoriile tale și pe cum să faci bani să scapi mai repede de ele. sad
Și te rugăm nu te sinucide. sad

Dacă însă ai deja un viciu cu pariuri/cazino și din astea, e grav. Ar trebui să începi mai întâi cu asta, să te duci la un psiholog și să te lupți cu viciul ăsta. Chiar am un amic care a zis că și-a făcut împrumut tot așa ca să-și plătească datoriile la pariuri. E un viciu grav și ăsta, din păcate. Deci aici mai întâi trebuie să lucrezi, dacă tu chiar simți că te-a prins viciul ăsta.

Și încă o dată, te rog, nu te sinucide. Dar te rog să încerci să mergi și la o Biserică dacă ești cumva creștin măcar sau chiar ortodox. Asta e o cruce ce ți s-a dat și acum e momentul să te întorci la El. Dacă nu crezi în El deloc, ei bine, ascultă-mă, te rog, dar fără să mă iei la bastoane sau să râzi de sfatul meu, God prin toată nenorocirea asta îți vorbește. Nu mă crede pe mine, doar citește asta și cu prima ocazie, dar te rog, renunță la rușine și toate credințele alea ateiste, doar intră în prima Biserică, te rog, din zona ta și stai, te rog eu frumos, acolo, doar 3 minute, atât 3, max 5 minute. Apoi poți să pleci.

| anonim3247 a răspuns (pentru skyrim2):

Ia-o de la 0 și nu te mai gândi la moarte.

| sabin89 a răspuns (pentru Salontanul):

"...si functiona doar daca-i dadeai o palma. " laughing
Tare asta! Mi-ai făcut ziua. N-am mai râs demult.
@skyrim2 - Dacă ți-au plăcut sfaturile lui Salontanul, nu mai sta pe gânduri. Treci la acțiune.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un sfat pentru ce ai scris aici - Am anxietate socială, să vorbesc în public mă îngrozește
Stai la catedră cu o geantă deschisă tip diplomat și dictezi aproape toată ora.
Așa nu mai vezi pe cei din fața ta.
Am fost și eu profesor dar nu în școală sau liceu și elevii erau cam mari de vârstă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru sabin89):

Ma bucur ca te-am inveselit. Asta avea si o cauza foarte usor de explicat. Cablajul placii de baza era invechit si se desprindea foita de cupru pe care erau lipite piciorusele pieselor. Unle nu mai facea contact. Lovindu-l (pe televizor) se atingeau si mai mergea. Uneori se incalzea atat de tare ca lua foc. Era periculos dar noi nu constientizam. Eu facusem in liceu reparatii radio-TV dar tineretea ma facea sa cred ca nu mi se intampla mie. Am avut noroc si au aparut primele televizoare in rate. Socrul (Dumnezeu sa-l odihneasca!) meu si-a vandut porcul pentru a putea sa platesc eu prima rata. Nu puteai plati decat in maxim 3 rate cu un avans consistent la prima rata (prima rata era mai mult de jumatate din pretul TV-ului). Salariul meu era prea mic pentru avans. Celelate doua rate le-am platit cum am putut. Asta a fost prin 1994 sau 1995. Era vai si amar. Cresteau preturile intr-o saptamana ca Fat-Frumos intr-o luna. laughing

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru raMLesS):

O gagica a spus asa, tu poti confirma sau nu :
nu conteaza cum arata cineva la fata daca e bine lucrat la sala, e un adevar sau o minciuna?

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru blackann):

Sa mori tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim3247):

Păi la ce clasă am, nu prea stau la catedră, mă plimb printre ei ca să-i urmăresc că nu vor să facă nimic și uneori când mă dor picioarele, mă așez printre cei mai nebuni pe câte un scaun.
Elevii se apucă și râd de mine și-mi spun "Doamna ați deveni elev?" happy
La clasă așa nu mai am anxietate, dar recunosc că am anumite subiecte care nu-mi plac și pe care nu le agreez sau stăpânesc bine, iar acolo resimt o frică de a preda și chiar a deschide gura. Poate de aceea uneori nici elevii nu sunt așa de liniștiți, poate simt frica și nesiguranța mea și nu-i mai motivează nici pe ei să învețe lucrul acela.

Dar dumneavoastră unde ați lucrat de ziceți că nu la școală, dar totuși ați fost profesor? happy

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Al 2 loc de muncă și eram angajat ca profesor de legislație.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar așa mai puteam să lucrez la al 2 loc de muncă dar mai făceam și altceva ca profesor de legislație.

| AdioTPU a răspuns:

Suna cliseic dar viața are urcușuri și coborâșuri. Azi putem fi în vârful piramidei, mâine în genunchi, în moloz. De aceea, niciodată să nu ne culcam pe o ureche și să credem că ne va fi ok toată viața căci putem avea surprize neplăcute pe care nu le vom știi a gestiona. Necazurile ne sunt date pentru a ne maturiza, pentru a creste dpdv spiritual și a ne întări. Noi trebuie să răzbim, să avem curajul și să biruim.

| Frank51 a răspuns:

Totul era roz în capul tău, în realitate era un maro închis. Acum te-ai dat jos din trenulețul fictiv și constați realitatea. Al doilea pas este să confrunți realitatea.

| dfgvfdbvdfdsmf a răspuns:

Suna ca treci print r-un episod depresiv. E destul de greu si inteleg, trebuie sa-ti fie foarte greu. Primul pas du-te la un psihiatru (prin CNAS) si la un terapeut cu specializare in CBT, Psihodinamica sau Schema+ACT, pana una alta recomand avocatul diavolului, angajarea fortata in activitati(construiesti resurse), jurnal, exercitii de auto-compasiune si ancorare in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa știi ca in viață Dumnezeu ne dă anumite probleme pe cap întrucât stie ca putem trece cu bine peste ele. Sunt în aceeași situație ca și tine și încă îmi pun problema ce voi face cu viața mea de acum înainte.

- am o mamă bolnavă de cancer și periodic trebuie sa plec cu ea la București pentru investigații. Înainte am fost și la tratament tot acolo.

-suntem trei frați, însă singurul care stau și o ajut pe mama. Din cauza asta nici loc de munca stabil nu pot avea. Muncesc ce pot, când pot.

- am un executor judecătoresc in cârcă, dar acum nu are ce lua. Eu neavând loc de munca stabil, executa fix nimic.

-recent am aflat ca sunt pus și sub urmărire penală. Un conflict mai vechi, dar în mare parte nu mi- e teama pentru ca persoana care ma acuza minte și mult.

-acum, pentru nevoie, trebuie sa caut bani și pentru avocat.

-pana în anul 2016 am lucrat in constructii, in Romania si strainatate. Tot fără carte de munca pentru ca pe atunci nu aveam studii. Le-am continuat din 2016 pana în 2019.

-apoi încearcă sa găsești loc de muncă dacă ai și unde. CV-uri trimise, interviuri ținute, apoi pandemia. Si mai greu de atât.

- prin 2021 am reușit sa ma angajez cu carte de muncă, dar a intervenit un focar covid in fabrică si au ținut-o deschisă și asa.

-am plecat de la ei pentru ca m-au trimis de la munca când am zis de simptome și nu și-au asumat greșeala. M-au trimis sa fac test pe banii mei. Am înfectat-o și pe mama care a avut o pneumonie în stadiu mediu. Eu probleme cu gustul și mirosul timp 11 luni.

-apoi am aflat ca mama are cancer. Nu grav, dar încă luptam sa nu facem mai grav de atât. Care angajator m-ar înțelege in situația mea? Mama singura nu se descurca si a trebuit umblat mult și prin țară la tratamente /investigații. Si încă mai este necesar.

- Din cauza tratamentului pe care mama l-a urmat ( brahiterapie /radioterapie,) a început sa își piardă și dinții. Am vorbit cu medicul oncolog, cică e normal.

-28.000 lei sa și-i poată pune înapoi. Banii ăștia doar dacă jefuiesc o banca.

- sa zicem merci ca tratamentul pentru cancer s-a putut face prin CNAS. Însă mai trebuie scos bani pe alocuri. Sa vezi ca un control ginecologic cu radiografie costa 635 lei. Prin cnas am găsit unde decontează doar consultul, asa ca plătim doar 250 lei.

-Iar familia mea își vede de viata bine merci. Nimeni nu ne ajută, nimeni nu ne cauta.

-Iar de când cu boala mamei am aflat cine sunt și prietenii de familie cu adevărat. Nimeni nu te cauta, nu se interesează. ( ce înainte erau foarte activi)

Practic am atâtea pe cap încât îmi vine sa urc pe pereți. Măcar am bicicleta și plec în permanență cu ea prin județ. 50-60-80 km de pedalat pe mine mă ajută mult. Depășesc momente. Am deja 1000 km de pedalat pe asfalt, din ianuarie pana azi. Până anul trecut obișnuiam sa plec pe distanțe și mai mari de atât, dar am renunțat în favoarea ieșirilor scurte și dese.

În rest, sa știi ca după fiecare ploaie, apare soarele. După fiecare lacrimă, apare un zâmbet. Nu trebuie sa pierzi speranța. Viata e grea, dar noi trebuie sa luptam. In viață și urci, dar și cobori.

| FilipSorin a răspuns:

Nu face asta te rog, încearcă sa vorbești cu Dumnezeu despre asta si cerei ajutor, o sa te ajute foarte mult

| ania a răspuns:

Spune- i Creatorului toate sentimentele pe larg și roaga- l sa facă o minune pe tru tine ca să vezi ca ii pasa de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Din atata lucru nu se omoara nimeni, dimpotriva, iti iei 2 joburi si te apuci serios sa-ti revii financiar. la unul lucrezi de luni pana vineri, celalalt este de weekend.

Fiind atat de ocupat cu munca nu vei mai avea timp sa te plangi tuturor de problemele tale si nici sa-ti plangi demila, deci timpul va trece foarte repede si odata cu el castigi bani foarte buni.

Intr-un an poti sa renunti la al doilea job si sa ai deja ceva banuti stransi, fiind pregatit si mental sa-ti cauti alta fata si sa o iei de la capat.

| CleanHeart a răspuns:

Eu cred că ai câștigat, ai devenit mai puternic și viața o poți schimba, datoriile se plătesc și baga bine la cap, poți să iubești și alta femeie care sa te facă să simți ce nu a reușit alta niciodată.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Un rasfatat!
Cat te-au sustinut si intretinut altii, totul a fost bine. Ia mai munceste si tu serios, asuma-ti responsabilitati, si sa vezi ca nu te vei mai plictisi.

| raMLesS a răspuns (pentru MironMihaela):

Disciplina este motorul vietii, decat 20% din timp ma simt motivat sa merg la sala, cu toate astea ma duc si cand nu simt ca am chef.

| raMLesS a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Daca vrei sa ai niste opinii corecte, nu mai intreba in viata ta femeile astfel de lucruri pentru ca o sa minta mereu.
Conteaza foarte mult cum arata la fata, dar avand un corp lucrat, un stil vestimentar bun, o igiena buna si un caracter misto, o sa te ajute foarte mult chiar daca nu ai cine stie ce fata, e foarte importanta si atitudinea ta.
Nu-ti bate foarte mult capul cu lucruri pe care nu le poti schimba, doar invata sa iti ingrijesti fata, sa o aranjezi cat de bine poti tu sa arate cat mai ok, daca e cazul si asta e tot, joci cartile pe care le ai.