| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Sunt un baiat de 14 ani si traiesc un mare chin. Azi parintii mei s-au certat toata ziua (se injura ca niste copii, ba chiar tata (un idiot) a lovit-o si pe mama) Nu mai rezist. Si in acest moment se injura, dar este unchiul meu la mine (fratele mamei mele) si n-are tupeul sa de-a in ea de fata cu el. Unchiul meu trebuie sa plece la el acasa acuma ( ca sa prina metroul) si imi este frica ce se va intampla in noaptea asta dupa ce pleaca unchiul meu. Va rog ajutati-ma, mor de frica crying

Si in +, nu este prima oara cand se cearta angry. Nu am ganduri de sinucidere sau prostii de astea, dar nu mai rezist pur si simplu tremur, abia am scris acest mesaj, imi tremura si mana.
Imi cer scuze ca am scris atata.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă sunt aprinse atât de mult spiritele poți chema echipajul de poliție să-i liniștească dacă ei, doi maturi nu au simțul răspunderii!
Pa, pa.

| 愛日本 a răspuns:

Vorbeste cu rudele, o ruda apropriata care e in stare sa te ajuta, sau prieteni de familie.

| MarianWLF a răspuns:

Am trecut si trec prin asa ceva, dar la mine e mult mai rau stau cu tatal vitreg si cu mama, asta sigur nu va fi ultima lor cearta, stiu cum e sa asculti de dupa usa cum se cearta in timp ce tremuri de frica si vrei ca totul sa se termine, cand mai sunt situatii de genu cel mai bine e sa pleci din casa, nu zic sa fugi, du-te la alte rude stai acolo in noaptea aia doar sa nu stai in casa cand se cearta, eu i-am mai potolit pe ai mei plecand la bunici, mi-am facut bagajul si m-am mutat la bunica mea, am zis ca nu mai vin acasa in viata mea, pana la urma m-au chemat inapoi, mi-au spus ca nu se vor mai certa, spiritele s-au calmat o vreme, deci ia exemplu.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Se pare ca la ei este o cearta obisnuita.Cauta sa-ti faci simtita prezenta si poate se linistesc fata de tine.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Bucură-te,înveţi din experienţele celorlalţi.Doar nu voiai să fii un mucos răsfăţat care nu ştie ce înseamnă suferinţa. Uite, acum ştii, ai grijă ce fel de exemplu o să urmezi. Ţine minte, chinul ăsta o să îţi facă bine mai târziu.Asta depinde şi de tine, ca persoană. Bine, poate eşti prea mic ca să înţelegi asta, nici eu nu am înţeles la vârsta ta de ce trebuia să să se întâmple astfel de chestii.

| pietrean a răspuns:

Daca certurile si impacarile se intampla tot timpul,sa nu te astepti ca vor inceta.Dar,poti "sa-ti strigi si tu disperarea",dar nu cred ca e bine,atunci cand se cearta,deoarece nu stiu cum ar putea reactiona tatal tau,fiin violent:ori te pocneste pe tine,ori o bate pe mama ta mai tare. Poate ar fi mai bine,cand este tatal mai linistit,sa stai de vorba cu el si sa-i spui ca te sperie atunci cand tipa si ca te doare ca da in mama ta. Politia la noi,mare branza nu face:vine,daca este scandal, da amenda, care tot din banii casei trebuie platita, tatal nervos, se poate iar razbuna pe mama.Inca un sfat:da telefon la 116 111 unde iti v-a raspunde un psiholog de la Telefonul copilului.Nimeni nu v-a sti nimic si poate iti mai da vreun sfat.Te rog, da telefon!

| KateMiddleton a răspuns:

Incearca tu sa-i linistesti, chiar cu teama de-a fi lovit, cand ei tipa cel mai tare spunebig grinar mai sunt si eu aici, sunt si eu un suflet si nu-mi sunt placute jocurile voastre copilaresti.Va certati si voi din cauza unor fleacuri,iar oamenii au de suferit,linistiti-va si voi,parca sunteti mici.
Ia-ti tot curajul in pumn si fa-o,vorbeste tare, iti vor veni niste fraze in timp ce spui, na ajutat si pe mine mai de mult, daca functioneaza scrie-mi, chiar nu-mi e indiferent.

| yAsMy11 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, cu timpul o sa treaca, sprijinati mama si nu o mai lasa singura, spune-i tatalui tau ca asta te afecteaza mult, si e posibil ca cu timpul sa te piarda atat pe tine cat si pe mama ta.

| PiCy12 a răspuns:

Am uitat sa mai precizez ceva, dupa ce se cearta, etc dupa cateva zile isi vorbesc iar. Dar mereu cand se cearta gandesc asa : Off, Doamne daca in urmatoarea zi nu va mai exista, etc. Si mereu a trecut totul cu bine. Si acuma gandesc la fel daca nu se impaca, daca vor fi certati acuma mereu crying Sper sa treaca cu bine si aceasta cearta. (Macar mama ma iubeste mult si am avut o copilarie frumoasa si cu cateva chinuri...)

| PiCy12 a răspuns:

Gata, acuma totul este bine... Fiecare dorm in camere separate si este liniste. In sfarsit am si eu liniste azi.