| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un baiat si am 14 ani. Si vreau sa zic ca familia mea nu ma intelege absolut deloc..adica,de fiecare data cand vreau sa vorbesc cu ei sau sa fac conversatie imi zic ca sunt enervant si chestii de genul. Dar cand nu vorbesc cu ei si stau izolat la mine in camera, trebuie sa fie o persoana din familie care sa intrebe "dar de ce nu mai vorbesti cu noi? Inainte glumeai si zambeai si acum de abia mai vorbesti cu noi" cum ii pot face sa inteleaga? Daca le-as zice cum ma simt ei cel mai probabil ar incepe sa dea vina pe mine. Aducand in discutie alte subiecte care n-au legatura cu despre ce vorbeam eu.

Răspuns Câştigător
| CataCatalin994 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta acum vreo 10 ani cu ai mei. Eu m-am educat singurel pe internet, totul de la cultura la dezvoltare personala, si pana la stiri, am invatat sa citesc mai multe surse, sa disting oamenii destepti de majoritate, care-s pareristi, si multe altele. Singurul regret e ca nu am avut un tata care sa-mi explice in liceu "cum sta treaba" cu fetele. Am dat cateva rateuri nasoale din cauza asta dar nu mi-a prins rau mai tarziu.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca inventezi probleme acolo unde nu sunt, din lipsa de ocupatie
Vad ca revii cu acest gen de intrebare, intr-o forma sau alta, probabil de plictiseala sau din lipsa totala de activitate.
Iesi afara si ajuta-ti parintii, fa ceva util pentru tine si ei, in felul asta se cmenteaza relatia si-ti dai drumul la gura, fara sa mai fii atat de frustrat din nimicuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai ce sa le faci... asa sunt si ai mei, vorbesc 24/7 despre munca, sau mai bine zis despre colegii de la munca. Si pe mine ma doare undeva de X si Y despre care vorbesc ei cu atata pasiune. laughing
Singuru subiect cu care poti sa le atragi atentia e scoala, evident.

| lorena66 a răspuns:

Hahaha. bun venit in lumea mea. Si eu am 14 ani si trec prin aceeasi situatie. Subiectelele lor de discutie sunt fooooaaarte plictisitoare. Vorbesc de doua luni de acelasi covid-19 si chiar te saturi sa auzi asta, asa ca eu adesea cand suntem la masa sau etc incep sa ma gandesc la alte lucruri, iar cand ceva mi se pare interesant si intreb, ei sunt ceva de genul: "unde erai?". Sau cand uit anumite lucruri pe care trebuie sa le fac: "pe tine nu te intereseaza nimic" "esti o lenesa". Subiectele noastre de discutie sunt găsite de ei ca fiind de asemenea plictisitoare deodata ce ei au trait intr o alta perioada. Sfatul meu: daca vezi ca nu le place sa incepi o conversatie cu ei Incearca sa asculti ceea ce vorbesc si sa te integrezi in subiectul lor de discutie. Si ai grija sa nu spui prostii—Adulții sunt cam "sensibili" la asta. Succes!

| Alex780 a răspuns (pentru lorena66):

Singurul lucru despre care ei vorbesc sunt nepoata mea, masini sau munca. Si cand incerc sa intru in conversatie. Ori sunt ignorat, ori sunt intrebat de cineva de familie daca am fost intrebat.

| lorena66 a răspuns (pentru Alex780):

Discuta cu ei despre asta seara