| bennicolae a întrebat:

Salut, TPU!
Sunt un tanar, nu doar in varsta, cat si in ale relatiilor. Iubita mea se plange ca uneori o ignor, insa chiar nu am nimic de zis sau transmis. Ce sa fac? Sa las sa treaca putin timpul? Sunt la inceput, nu ma pricep prea bine si am nevoie de ajutor. Ok, poate veti spune ca nu exista atractie sau ca nu ne potrivim, dar nu stim daca ne potrivim dupa 1 luna de relatie. Ce imi sugerati?

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e in intrebare: nu va potriviti. Ba da, se poate sa stii din primul minut, din prima luna deja ar trebui sa-ti fi dat de mult seama.
Iti sugerez sa nu pierzi timpul tinand cu dintii de ceva utopic, "relatia" e sortita esecului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimeni nu se potrivește cu nimeni a priori și automat. O relație este o construcție în care pui cărămidă cu cărămidă, zilnic prin activități comune. Când ea spune că o ignori, încearcă să vezi ce anume îi lipsește. Dacă a trecut un an și nu știți încă, să decideți împreună dacă să mai căutați ceva sau să meargă fiecare să caute ce îi lipsește în altă parte.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Păi daca nu găsești subiect de discuție, poti sa lasi timpul sa streaca si poate într-un final vei gasi ceva de vorbit. Poti de exemplu sa o întrebi cum i-a fost ziua, cum se mai simte, daca e supărată, daca e fericită, vorbește despre pasiunile ei, spune-i ce ai mai făcut azi, si de aici încolo lasa subiectele de discuție sa curgă de la sine...

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Utopic e ce sugerezi tu, nu există așa ceva, nu credeam că o să apreciez vreodată un comentariu de-al schizofrenicului de sadrian, dar îți dă clasă omul la capitolul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

La capitolul?

| Dalmore a răspuns:

Nu e așa ușor.
1. Poate nu are legătură cu faptul că ești la început, poate esti doar o persoană neinteresantă, fără pasiune în el, care nu are despre ce sa vorbească.
2. Poate nu aveți lucruri în comun sau încă nu ai încredere în ea.

Îți sugerez sa aveți activități împreună din care sa va cunoasteti mai bine și să aveți despre ce să vorbiți și să vă apropie unul de altul. Scoate-o in lume. Daca nici așa nu merge, nu va mai pierdeți timpul, poate nu exista compatibilitate.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Relații. Și asta are păreri de virgin in general, dar aici te tufe-n kor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Daca te tufe-n kor, nu poate fi virgin, Redusenia Ta. Ciudat ca iti permiti sa emiti pareri, tu neavand in viata ta vreo relatie. Nu, aia ce ti-au controlat traheea apoi ti-au dat bani de taxi nu se pun drept relatie.

Singura diferenta dintre ce am zis eu si ce ai zis tu, e ca i-ai sugerat sa mai piarda o luna din viata degeaba, "incercand". La punctul 2 si partea a doua a spus acelasi lucru ca mine, dar in fine, iti inteleg placerea de a conversa cu mine si incerc sa ti-o satisfac, ca vine in curand perioada sarbatorilor.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

"tu neavând în viața ta o relație" laughing am avut doar cateva relații, pentru că au fost lungi și au durat ani de zile, dar cred că îți tot amintesc de mama ta sau ceva. seamană cu poza mea de profil?

Nu e timp pierdut să creezi amintiri cu o persoană pe care o placi și să încerci să o cunoști și să dezvolți o relație frumoasă cu ea.
Ce ușoară e viața din fața PC-ului laughing, când o să dai și tu de civilizație și o să înțelegi omul în complexitatea lui o sa înțelegi și că o relație înseamnă și muncă, printre altele. Nu doar stat cu p0la în mana și așteptat prințesa pe cal alb, de preferat perfecta, sa nu cumva sa depui vreun efort pentru ea. Ce păcat că nu o sa vina in cazul tau. O femeie normală nu s-ar uita la un scuipat în drum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"nu am nimic de zis sau transmis"
Păi cum vine asta? N-ai nici o pasiune? Nu-ţi place chiar nimic pe lumea asta? Nimic-nimic?

| danbnz a răspuns:

Gasesti niste sfaturi aci:
https://www.fiibarbat.ro/

| Jus7t a răspuns:

Nu te potrivești cu ea ori ești timid.
E ca la chimie, unele elemente formează ceva bun iar altele ceva dăunător.
Eu cred din ce ai zis că nu ești pe aceeași lungime de undă cu ea, ai folosit cuvântul "uneori" iar eu înțeleg că are nevoie de comunicare mai multă decât ai tu.
Ești și la început de drum, stai împreună cu ea și fă experiență ca să zic așa cât se poate, iar când vezi că nu mai merge deloc te desparți.
Trebuie să existe o bază solidă pe care să îți construiești relația, să fie o legătură puternică între voi și să vă potriviți în mare parte, dacă nu există poți să depui efort cât vrei că tot nu o să ajungeți unde vreți, adică să fiți amândoi fericiți și mulțumiți.
Sfatul meu final e să ai răbdare cu tine, mai citește cărți, mai cunoaște-te pe tine, găsește să faci lucruri care îți plac, să investești în tine mereu și în timp o să vezi lucrurile altfel iar relațiile o să se schimbe.
Nu trebuie să te forțezi mereu să o bagi în seamă pe ea dacă nu simți pentru că o să devină toxic după o vreme, obositor și nu are rost.
Implică-te în așa măsură încât să nu devină o relație toxică.

| Emma30555 a răspuns:

Pai dacă îți place de ea, poți sa fii interesat de ea, sa o întrebi diverse lucruri, sa o cunoști, sa o înțelegi cum gândește, ce simte, sa vorbiți despre ce va interesează. Deci dacă o placi implica te, comunicați, întreab o cum i-a mers, ce a făcut în ziua respectiva, vorbiți unul cu celalalt

| OrdanKarris a răspuns:

Nu te place prietene. O pui la punct cand te toaca la creier. O femeie care te sacaie aiurea e una care e deja plictisita de tine, nu te place daca te-a placut vreodata. O femeie care te place e una care si ea va face eforturi sa te multumeasca sa vina ea cu idei de interactiune, o femeie care nu doar cere si cere si te stoarce de atentie si energie, ci una care contribuie si dansa. Tu ce faci, te lasi stors, iti freci creierii sa gasesti ceva de spus zilnic. Pai ai sa ajungi la nebuni in ritmul asta. nu o slugari pentru ca in felul isi pierde respectul fata de tine si te calca in picioare. Pune-o la punct, spune=-i sa taca cand e cazul. Daca rolurile erau inversate, oare ea facea la fel de multe eforturi sa o multumesti de dragul tau, isi facea la fel de multe griji sa o placi cum iti faci tu? Daca raspunsul e NU, e grav.

| Raducons a răspuns:

Gandeste te daca o placi fizic cu adevarat sau doar ai vrut sa ai o relatie daca nu e asa renunta si gaseste pe cineva care iti place

| BlackOldSun a răspuns:

Relatiile de cuplu promit ca odata cu descoperirea jumatatii, a unei persoane compatibile, poate chiar a sufletului pereche, problemele si suferintele noastre se minimalizeaza sau chiar dispar pentru ca rolul jumatatii este sa te completeze.

TZEAPA!

La un moment dat devine mai rau in loc sa devina mai bine.

Dar deloc intamplator.

Pentru ca relatiile de cuplu sunt pentru a grabi cresterea, evolutia si invatarea.

Fericirea in cuplu este premiul pentru absolvire, nicidecum cadoul pentru boboci.

Oamenii au frustrari, nevoi si lipsuri, nu iubire si implinire.

Oamenii nu au iubire dar au NEVOIE de iubire.

Si se uita in afara lor sa vada care-i prostu pe care pot sa-l mulga/jefuiasca sau prosteasca pentru o doza de iubire?

Si atunci avem acest minunat show in care doi oameni saraci isi baga unul altuia mana in buzunar ca sa fure ceva sperand ca nu vor fi prinsi.

Dar supriza, nu e nimic in buzunarele alea si nici nu va fi, pana cand nu facem esentialul: intoarcerea spre noi insine.

Mai mult, oamenii intra in relatii de cuplu si chiar casnicii in sparanta ridicola ca vor avea parte de multa "iubire".

Nu se poate sa ai mai multa iubire intre oameni care au multe frustrari si nevoi ci poti sa ai acum mai multe frustrari si nevoi.

Uita-te la majoritatea oamenilor cand se incheie o asa zisa relatie intre ei: Nu au fost in viata lor mai goliti, obositi si sfarsiti. A fost o lupta de care il jefuieste mai tare, mai mult pe celalalt de ultima picatura de energie.

De aici suferinta.

| Violleta2022 a răspuns:

Fii diplomat, cand nu ai nimic de zi, intreba-o pe ea (orice), ca fetele sunt foarte fericite sa le pui sa vorbeasca.
Intreba-o cum i-a fost ziua, sau ce planuri are cu prietenele, cum se descurca la scoala/sau munca samd.