| n0thin a întrebat:

Tatăl meu ma scoate din minti. bea(în fiecare zi, efectiv nu exista zi sa nu fie beat), fumează, se cearta cu mama la telefon (mama e plecată în Spania la munca, lucrează ca ospătar sau cv de genul) si o înjură în toate felurile. spune că atunci când o să vină adica pe 15 că o omoară, eu cred ca are probleme grave la băutură, când nu e beat e calm, poti sa vorbesti cu el, dar când e beat, e 'smecher, în mintea lui desigur, ce as putea face. vreau doar sa il fac sa nu mai bea. sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omului betiv nu ai ce-i face. Genul asta de persoane nu se schimba niciodata. Sfatul meu este sa inveti ca sa iti construiestii un viitor si cand tatal tau are episoade de genul sa-l ignori si sa sa te duci in camera ta. Orice ti-ar zice incearca sa-l aprobi si sa nu-i dai apa la moara, se poate isca un scandal foarte usor.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tatal tau, mai ales daca nu lucreaza, duce lipsa unei companii apropiate (cum este mama ta) sau de prieteni apropiati, iar din cauza aceasta s-a apucat de baut.

Cand va veni acasa mama ta, trebuie sa discutati in 3 aceste bauturi, dar foarte calm si lucid!
Atunci explicati la tata sa tina legatura mai mult cu 2-3 prieteni de incredere, dar care nu-l tin cu bautura!

| minrest a răspuns:

Din pacate, nu ai ce sa ii faci, e un alcoolic terminat, un bolnav psihic periculos. Ai grija sa nu va faca rau, mai mult nu cred ca se poate face.

| ywar a răspuns:

Cumva cred ca aceasta marturisire ti-a facut bine, te-a mai eliberat. Imi pare aru ca treci prin asta. Copiii trebuie sa aiba copilarie, sa si-o traiasca, sa o indrageasca, sa rada, sa faca lucruri traznite.
Ce ai putea tu sa faci?
Greu.
1. Ai putea sa incerci sa suni la protectia copilului, sa misti ceva din situatia asta, care pare inchisa.
2. Cand vine mama ai putea sa o rogi sa te ia acolo cu ea, chiar daca va fi FOARTE greu.
3. Du-te la un preot, roaga-te din tot sufletul, spovedeste-te, impartaseste-te. Toate astea sunt intarire pentru suflet. Incearca sa-ti iei energia din tine si mai putin sa astepti sa vina de la ceilalti.
Te-ai maturizat repede dar asta iti va servi mai incolo. Vei avea limpede in minte ce trebuie sa faci si ce nu trebuie sa faci intr-o familie.
Doamne ajuta!

| aumih16 a răspuns:

Tatal tau probabil e gelos! sau ceva de genul pe mama ta! ca ea are conditii acolo in Spania la munca! si tatal tau nu are conditii de munca in Romania! este si normal de ce! dar vezi tu! in Romania nu e ca in Spania! acolo mai vezi la locul de munca un milion! dar la noi e jale! e totul trist cenusiu! exact ca in comunism! la noi muncesti doar pe 8 lei! nu pe milioane! pe lei! e o diferenta! la noi nici locuri de munca nu sunt destule! asa ca sa nu se mai mire toti! ca nu muncesc oamenii! nu muncesc ca nu au unde! si fi sigur ca la noi nu muncesti decat daca ai bacalaureatul! in afara nu se pune problema de bacalaureat! poti munci si fara! asa ca asta este! problema pe care o ai tu! e greu de ajutat! cred ca nimeni de pe aici nu te poate ajuta! dar un psiholog sau un psihoterapeut! este benefic intr-o astfel de situatie!

| GirlOnline81 a răspuns:

Atâta vreme cât tatăl tău nu realizează ca are o dependentă și ca aceasta dependentă ii afectează nu numai sănătatea și slujba (dacă deține una), cât și familia - crede-mă - el va continua sa bea și poate chiar sa se agraveze in timp.
Ce poți face tu este sa ii amintesti constant atunci când e treaz ca el este cel mai amuzant, cald și fascinant om pe care l-ai cunoscut vreodată. Lasă-l de asemenea sa știe cât de trista și deprimata și amărâtă te simți atunci când el bea. Nu sugerez faptul ca îl poți "trata", dar, cu siguranța, merita sa încerci.

| gothicbat a răspuns:

Trist, îmi pare rău că trebuie să treci prin asta.
Încearcă să discuți serios cu el, spune-i că-l înțelegi într-o oarecare măsură, dar să încerce totuși să-și revizuiască comportamentul pentru că-și face un rău enorm și nu doar lui, și ție.
Ar avea nevoie de terapie, din ce spui tu pare destul de grav, nu vreau să dau diagnostice că nu-s specialist, dar îmi sună a alcolism.