| anonim_4396 a întrebat:

Trec printr-o situație mai dificila, tatăl meu trebuie sa meargă la lucru în Germania iar eu rămân cu mama singur. Ne-am gândit la o soluție sa ne mutam de tot în Germania dar eu nu sunt de acord deoarece: in Romania învăț foarte bine și o să-mi fie greu să mă acomodez cu școala din Germania, aici am toate rudele și prietenii iar mi-ar fi destul de greu sa renunț la ei. Ne-am gândit și la o soluție de mijloc cum ar fi sa mergem în vacanțe la el timp de o luna sau așa. Niste sfaturi, păreri. Va rog seriozitate.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Apuca-te sa inveti germana cursiv, as zice eu.

Dupa ce va mai obisnuiti cu ideea, poti sa incerci sa mergi la scoala acolo.

Situatia e de asa natura ca tatal tau doreste Germania. Si o sa faca tot ce e posibil sa fie acolo. Nu e un loc rau, si e mult mai de viitor decat Romania.

Dar vine cu niste costuri personale mari, daca vei face comparatie cu Romania.

Ia-o pe asta ca o incercare si fa-o cat mai interesanta pentru tine.

Altceva... ce poti sa faci?
Daca nu te adaptezi vei ramane inadaptat din pacate.

Gandeste-te ca si mamei tale ii va fi greu in Romania fara tatal tau pe toate planurile.
Incearca sa nu adaugi stres suplimentar, si incearca sa o sustii, deoarece am impresia ca ea se sacrifica pentru tine ca sa stai in Romania.

Nu zic ca e usor, e greu si primii 5 ani de trait acolo vor fi grei pentru toti, dar zic ca beneficiile de a fi impreuna ca familie sunt mari.

Da-i Germaniei o sansa as zice eu. In Romania te poti intoarce cand doresti.

Oricum oricare decizie ai lua va va afecta pe voi ca familie. Daca ramai, vei tine parintii despartiti si nu vrei asta, sunt si ei oameni. Daca plecati toti, vei avea ocazia sa iti faci prieteni noi, dar si un pic de stres de adaptare.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E buna ideea de a merge la el in vacante. In felul acesta nu iti schimbi viata si poti sa petreci si timp cu tatal tau.

| Hollyg a răspuns:

Contrar a ceea ce au spus ceilalți, susțin ca este oportunitatea viețui tale. In primul rând ca educația diferă foarte mult, dar in al 2-le-a rând vei avea foarte multe oportunități in a construi o cariera. Gândește-te putin la avantaje, gândește-te la faptul ca prietenii de acasa iti pot rămâne prieteni si daca te întorci doar in vacanta de vara. Peste 10 ani nu va mai conta ca ai vrut tu sa rămâi acasa pentru prieteni si rude, pentru ca toți vor avea viețile lor. In schimb e posibil ca tu sa dai de niște oportunități cu care nu te vei mai întâlni. Choose wisely!

| StefanIntrebare a răspuns:

Nu te duce. O sa fie foarte naspa sa te duci intr-un loc complet diferit unde se vorbeste o limba diferita si unde nu o sa te integrezi usor. Tata s-a dus tot in Germania si am trait foarte bine fara el.