| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

vi se pare normal ca un părinte sa nu își ceara scuze copilului când greșește? Am purtat aceasta discuție cu mama deoarece am vrut scuze de la tatăl meu după ce a acționat prostesc. Tin sa menționez ca e comunist deci probabil de-acolo se trage dar are și un ego ce îl influențează ca numai el are dreptate și asta ma enervează la culme. Asa rau am ajuns în generația asta în care adolescentul nu are drept la opinie și nici scuze?

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

Tu fii matur în continuare și nu te mai consuma, de oamenii ăștia dificili mai bine iei distanță. Învață din greșelile lui și lasă-l să se alinte ca un copil mic cât vrea, bănuiesc că ești deja mare și nu trebuie să mai depinzi atât de mult de el.

28 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Da, din pacate... cam da
este normal dpdv al realitatii familiale, nu dpdv a ce ar trebui sa fie un parinte

in locul tau i-as da una in... bijuteriile de familie, poate, poate se trezeste, si sa nu crezi ca nu vorbesc serios, NU imi place sa incit la violenta, dar uneori altfel nu poti sa produci un soc destul de puternic care sa trezeasca persoana... INCUIATA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuză-mă, dar dacă ești din '91, deja ești "băiat mare".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Pe ce lume traiti? E normal ca parintii sa faca ce vor, sa spuna ce vor sa faca incat ei sa para a avea dreptate (desi nu au)., ca doar traieste sub acoperisul lor, ei le da de mancare ei platesc totul. Cand pleaca de acasa poate face ce vrea el pana atunci gura. Cred ca baiatul asta nu stie ce inseamna a lua bataie acasa. Sunt stupefiat de copii/adolescentii de azi cat tupeu au...

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

DUDE... ESTI DUS
exact asta am zis si eu: "ca parintii fac ce vor" deci "e **normal**"
insa si ca trebuie TREZITI, iar asta NU SE FACE FARA SOC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Nu se pot trezi., maxim a negocia niste termeni acceptabili de toti., incat sa iasa si parintii in avantaj.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te enervează la culme, cum ar fi să nu te mai enervezi?
Ce înseamnă că e comunist? E comunist este o ștampilă de om rău? Așa ai auzit tu că dacă se poartă așa, un părinte e comunist?
Cine decide că el greșeste? Pe ce bază?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu se pot trezi."
absolut de acord, dar nu intelegi ideea de **SOC**
la americani, un frate al parintelui vine si il BATE PANA NU SE MAI SCOALA DE JOS, dupa care ii spune sa se trezeasca dracu' sau ramane fara copil
eu am spus, sa ii dea una in bijuteriile de familie (asta inseamna testicule), poate, POATE se trezeste, sansele nu sunt mari, DAR SUNT

| mgtow a răspuns:

Nu vor sa se injoseasca fata de copii, ca cine sant ei vezi doamne. Dar o sa ajunga vremea cand el o sa depinda de tine si atunci ii arunci toate problemele care ti le-a facut in trecut sa se descurce singur asa merita (atat timp cat stii ca ai fost nevinovat desigur)

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

PS... STIU rahatul asta NENOROCIT din experienta personala, si sora-mea e TOTAL de acord cu mine, deci am si o confirmare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Nu compara America cu Europa. America e tara contruita pe principiul libertatii. De mici copii is invatati cu liberul arbitru. Europa este mai traditionala in special la noi in est. Avem valori, puncte de vedere diferite. Iar ce ai spus tu mai sus exagerat si eronat in america e mult mai la moda a se putea lucra din adolescenta., la 16 ani sunt tratati ca adultii. Daca cuiva nu-i convine situatia parinteasca, se muta de acasa. In sua din tinerete, cum termina scoala copii se muta de acasa, stau in chirii. Ca major a locui cu parintii este considerat ciudat. Pe cand aici generatiile traiesc impreuna

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, in Yurop nu prea exista ideea asta... DELOC
totusi ideea de a soca o persoana sa vada realitatea e cat se poate de valida, chiar daca vine de la americanosi, oi fi eu indoctrinat, dar nu inseamna ca NU vad alta solutie si... SI, MAI ALES, nu am vazut alta solutie REALA in discutia asta!

| Digikey a răspuns:

Daca te enervezi si vrei scuze ai un egou mai mare ca al lui.

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru sadrian46):

Pe simpla baza ca i am demonstrat de nenumărate ori ca greșește și da comunist ii zic și comunista este gândirea sa creadă ca are toate drepturile și nu greșește niciodată. Sa nu ma mai enervez? Bună gluma sa nu o mai faci pei ia încearcă tu sa calmezi apele ani de zile și când crezi ca e totul bine sa înceapă iar scandalul ca asa il doare pe el la basca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Ce înseamnă că i-ai demonstrat? L-ai și convins? Ce rezolvi dacă te enervezi? Îi schimbi lui modul de a gândi? Rezolvi ceva? El îți dă de mâncare. Când o să-i dai tu o să fie altfel.

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru sadrian46):

O spui de parca am cerut da ce o fi cu gândirea asta la voi nu știu de credeți ca toată lumea va datorează câte ceva. Să-l conving? Pei nu înțelegi ca tocmai aia e problema ca în lumea lui numai el are dreptate
Mi se pare foarte toxic modul asta de a fi părinte sa il ajuci și după sa ai cu ce sa ii scoți ochii, sa încerci al injosii pe copil pentru un lucru asupra căruia nu are control arata ca ești de ce a mai joasa speță de om.
Ca și cum te apropii de cineva numai sa ii faci rau.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu spui si cu ce ai gresit tu? Spui ca este comunist dar habar nu ai cu ce se mananca acest cuvant. Atata timp cat inca te creste, va trebui sa-l asculti. Drept la opinie ai cand vei deveni major.

| darrio2007 a răspuns (pentru JicaContra):

E normal ca sa fie de acord cu tine, ca tot copil este si ea.

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru darrio2007):

Aceiași filozofie greșită, o vârstă nu-ți oferă cu niciun drept mai mult decât o persoana mai tânără ba din potriva îți dă obligația sa fii mai înțelept și înțelegător dacă tu crezi ca fiind mai în vârstă decât cineva automat înseamnă că acea persoana trebuie sa tacă, sa iti înghită prostiile și abuzurile pei atunci nu avem ce discuta. Mai mult nu iti pot explica ca frustrarea mea se formează în ani din motivele enumerate mai sus și stai liniștit știu cu ce se mănâncă regimul comunist am ascultat destule povesti forțat despre ce "bine" era pe vremea lui Ceașcă cât sa ma satur. Spălare pe creier asta e și ce au făcut marionetele după ce au scăpat de păpușar? Și au pierdut direcția uitate în țară și la ce a-ți permis înainte să justificați comportamentul și filozofia proasta "eu te hranesc faci ce zic eu " pe care o exercitati asupra copiilor. Și fie ca esti cu 20 de ani mai mare sau nu toate fințele au același drept nu o sa doare pe nimeni de vârstă ta după ce mori

| Dalmore a răspuns:

Nu e normal, și copilul trebuie respectat, că nu l-ai făcut să fie bătaia ta de joc și până la urmă trebuie să-i fii un exemplu. Ai greșit, îți ceri scuze sau repari greșeala. Pe mine scuzele nu mă încălzesc, sunt cam inutile, dar oamenii care nu sunt capabili să spună niște cuvinte atât de banale mi se par absolut jalnici, nici copiii mici nu-s atât de căpoși. Din păcate, nu prea ai ce să-i faci, dacă ăsta e felul lui de-a fi, o să-și dea (dacă își dă) seama cam târziu că a greșit, poate când o să faci și tu exact ca el big grin

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru Dalmore):

Chestia e ca am zis sa fiu mai matur o ultima dată și sa îmi cer eu scuze mare greșeală am primit un ras batjocoritor în față de parca ori sunt o gluma ori se crede în vreo telenovelă oricum m-am învățat minte sa nu mai am încredere în hiene ca el deacum

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Spui că trăiește sub acoperișul lor de parcă a ales el asta și de parcă a da mâncare copilului este ceva extraordinar, nu e obligația și responsabilitatea lor. E copil, nu sclav. Ai făcut un copil ca să formezi un om, nu o cârpă. Dar așa e când faci copii pentru că e la modă, habar n-ai că trebuie să-i fii un exemplu în viață, îl faci ca să faci ce vrei tu cu el laughing auzi exprimare. Nu, nu e normal să-ți manipulezi copilul să creadă că ai dreptate când tu nu ai, numai narcisiștii fac asta.

| anamaria82726 a răspuns:

Iti dai seama ca nu e normal. Si nu doar in relatia parinte-copil. Cand o persoana greseste fata de cineva, este firesc sa isi ceara scuze. Indiferent de varsta, sex, nationalitate etc. Ai gresit, iti ceri scuze si treceti peste. Dar pana la urma asa este el. Nu neaparat ca ar considera ca nu meriti scuze doar fiindca e tatal tau. Eate genul de persoana care pur si simplu nu simte ca greseste. El nu considera ca a gresit si nu vrea sa isi ceara scuze. Sau chiar daca poate a realizat ca a gresit, nu vrea sa isi calce pe orgoliu. Stiu ce zic fiindca si eu sunt asa, sincer. Adica orice reactie am, o fac cat de cat controlata. Si nu consider ca gresesc. Si este enervant cand cineva asteapta scuze de la mine cand eu consider ca nu am facut nimic iesit din comun. Si cei care avem impresia asta ca mereu avem dreptate, recunosc, cum am zis, nu prea ne calcam pe orgoliu. Dupa parem slabi si nu vrem asta. Vrem sa stie toti ca noi avem mereu dreptate.

| darrio2007 a răspuns (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Deja se vede lipsa de respect a copiilor fata de persoanele mai in varsta. Mai rau este ca la fel se comporta si cu parintii. Nu stiu unde si ce ai citit tu despre comunism, oricum ai interpretat cum ai vrut tu. Nu era bine atunci dar nici ca acum, din multe puncte de vedere.

| JicaContra a răspuns (pentru darrio2007):

Sau ma bucur serios pentru tine ca nu ai avut "experiente" din astea cu parintii

UNII DINTRE NOI AU AVUT

si, dupa ce au trecut peste, au analizat situatia si au ajuns la niste concluzii

inca odata, ma bucur pentru tine ca nu ai trecut prin asa ceva, sincer ma bucur

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Îți urez succes în viață, să fii și tu părinte la un adolescent năbădăios ca tine. Atunci o să îți aduci aminte de discuția noastră.
Ai văzut pe net reni, zimbri, elani tineri plini de hormoni cum se iau în coarne? La fiecare din ei li se pare că numai el are dreptate pe lumea asta.

| ania a răspuns:

DA e normal, dar nu poți să/l obligi pe părinte să/și ceară iertare, să rămâi respectuos și când vei avea copii tu să/ți ceri iertare.

| darrio2007 a răspuns (pentru JicaContra):

Din pacate le am acum la maturitate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi o idee sa detaliezi un pic. Bai, eu i-am zis fiica-mii ca nu ma deranjeaza sa imi zica ca sunt prost, daca imi si demonstreaza de ce sunt prost. Din pacate, multi sunt cu abordarea eu te-am facut eu te omor, cit stai sub acoperisul meu taci din gura si faci cum zic eu...