| IoanaPuppy31 a întrebat:

Viata mea ii un calvarhappy Sa va povestesc pe scurt de ce, traiesc intr-o familie modesta in care ma zbat sa aduc un ban la varsta de 16 ani. Mama mea a inceput un curs pentru farmacie si s-a lasat in anul 2 deci situatia financiara nu o sa se schimbe, traim pe 20 de milioane (daca is 20) 4 membri. Tatal are probleme la cap,nu ii cu probleme pe hartii dar si tatal lui a inceput sa aiba si chiar a murit din cauza asta cam la varsta care o are tata acum si si el incepe sa dea semne in sensul ca mereu ma jigneste, ma bate, face crize,ii obsedat de a face unele lucruri,nu are stare, are exact aceeasi rutina zilnic etc. Mama ma jigneste, ma injura, ma scuipa, ma descurajeaza cu tot, ma bate, ma loveste fara sa fac nimic si astea se intampla zi de zi. Tot timpul este cearta. Eu sincer nu mai pot sa le duc pe toate si nu imi ziceti sa sun la nu stiu ce numar pentru ca nu poate schimba nimeni nimic. Sunt in clasa a 10a.Si m-am gandit sa ma las de scoala si sa fac ce m-oi face, sa plec din familia asta.Ganditi-va ca plang si sufar prea mult pentru un copil de 16 ani. Va rog mult ajutati-ma cu un sfat, macar atat

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca crezi ca-ti va fi mai bine poti apela la telefonul copilului. http://bit.ly/2QJShoP
Vei fi instutionalizat si vei trai, probabil, in alte conditii. Te poti adresa direct unor persoane deosebite care ingrijesc copii cu probleme acasa: http://bit.ly/2sn7hSf

| Nilsson a răspuns:

Îmi pare rău pentru situația prin care treci.
Sfatul meu este să fii puternică și să îți continui școala, este șansa ta să ai o viață mai bună decât o au părinții tăi.
Când vei fi majoră o să te căsătorești și o să ai o familie fericită.
Încearcă să o sprijini pe mama ta când nu este într-o pasă proastă, gândește-te că și ea suferă din cauza problemelor dar se varsă pe tine fără să își dea seama că te afectează.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu ca să nu te lași de școală. Mai suporți doi ani, termini 12 clase și apoi pleci.

Mai bine sa îți răspundă un terapeut.
https://terapeuti.ro/intreaba-terapeutul-online/