| Mitzza69 a întrebat:

voi sunteti singurii care ma pot ajuta, dar daca se poate cat mai repede... Azi 13 septembrie 2019 am facut un fel de onomastica dubla sa-i spunem asa, am decis sa fac un gratar la un prieten de al meu cu mai multi prieteni de ai mei si ai iubitei mele cu ocazia zilelor noastre de nastere. Eu sunt nascut pe 14 septembrie si ea este pe 15 septembrie. Azi am fost sa-i cumpar cadou si m-a lovit un gand sa o cer in logodna, problema e ca nu stiu cum sa abordez situatia maine la gratar intre prietenii mei si prietenii ei. Si pe 14-15 am facut rezervare in Costinesti doar noi 2. Astept niste pareri/solutii, dau funda celei mai inspirate idei si sugestii. Avem 6 luni impreuna eu fac 24 de ani si ea face 19.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La gratar vrei o ceri serios?
E trist si de prost gust.

Cere o in spanac macar la mare pe plaja, apus ceva un pic mai elegant

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mi se pare bună ideea să faci oferta cu public la grătar.
Inviți la onomastică. Grătar. Mici, bere, hălci de carne, pui și caracatițe. Fum și miros de prăjeală. Lumea relaxată și cu neuronii concentrați pe haleală. Și deodată tu, sari și spui, faceți liniște. Eu vreau să mă cu ea.
Dar dacă ea nu vrea? Te-ai gândit la asta, că îi impui cu micul berea, friptura și audiența, să audă toți, ca ea să accepte?
Dar dacă ea se emoționează așa de tare încât îi rămâne micul nemestecat în gât? Dacă tot o faci, măcar să o pui înainte să stea pe scaun, să nu pice jos cumva.
Dar dacă ea nu vrea și acceptă doar formal din cauză că aude asta multă lume și apoi ca să scape de tine se face că dispare ulterior.
Așa că eu zic că grătarul cu public nu este un loc potrivit.

| Mosotti a răspuns:

Pai fi sincer si deschis, ofera cadoul si spune-i sincer ce simti pentru ea si daca doreste sa se logodeasca cu tine, fi direct si relaxat. Poti sa zici asta si in fata prietenilor tai daca vrei sa fie asa mai frumos. Ori asa, ori intre patru ochi. O sa accepte sigur daca te iubeste.

| goguPatent a răspuns:

La gratar boss? Printre mici, fum si ragaituri de bere?
Inteleg ca fata are 19 ani si e usor impresionabila, da nu o fa sa o doara amintirile astea peste 10 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere-o mai bine acolo pe plajă la Costinești, când e plaja pustie, nu la grătar și bere, de față cu toată lumea.

| Jus7t a răspuns:

Pui inelul pe un mic și pui și niște muștar deasupra să aibă moț rolling on the floor
Nu o cere la grătar, mi se pare aiurea.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel323 a răspuns:

Cand ii zici sa ai grija sa nu aiba vreun mititel in sau vreo halca de carne in gura, sa nu se inece.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Foarte frumos din partea ta, dar acum depinde si de iubita ta daca e de acord, sau are aceleasi ganduri ca tine. Totusi trebuie sa incerci, fara sa stai prea mult pe ganduri cum iti va iesi si etc, cand prinzi un moment ii oferi inelul, dar si mai fain ii poti spune, : Iubire am un cadou foarte frumos pentru tine. si sper sa fi de acord cu mine, ii spui sa inchida ochii te pui in genunchi, si cand deschide ochii stai cu inelul in cutia aceea sa-l vada si daca vrea si ea si va fi de acord va spune da, sau ca se mai gandeste ca e prea devreme s.a.md. Daca e DA atunci ii pui inelul pe deget o saruti si sunteti deja un cuplu bine inchegat.
Tu ca barbat niciodata sa nu ai temeri incearca acum ca mai tarziu sa nu iti para rau, ca ai stat asa si nu ai facut nimic, la 6 luni impreuna nu stiu ce sa zic, altii stau 10 15 ani impreuna si nu se iau oficial. incercarea moarte n-are stii vorba aceea...
Daca fata te iubeste mult, va accepta inelul fara nicio ezitare, dar daca vezi ca e un pic cam sceptica si se gandeste, sau se stramba un pic mai lasa timpul sa treaca, pentru ca nu e pregatita, poate vrea sa se mai distreze cativa ani happy
Si eu am vrut sa iau o fata de 18 ani, sa ii dau inelul, dar nu a fost pregatita pentru asta, era mai greu si cu parintii ei ca nu o dadeai la capat sa te intelegi, si eu la fel ca tine. sa ii dau un inel nimic mai mult,. sa vada lumea ca e luata in caz de ceva:. noi barbatii de obicei vrem totul repede sa se intample intr-o relatie, inel., sex etc. Dar de multe ori ne cam inselam in unele privinte sau ne grabim mult prea repede. Mult succes si revin-o cu un reply ceva happy

| BlackLight1987 a răspuns:

Este totuși cam devreme pentru o cerere in căsătorie, dar daca iubirea este mare...:-)
Cauta un loc romantic, ai zis ca veti merge la Costinești, pe plaja, un apus de soare, o declarație de dragoste sinceră pot face minuni!
Nu este cazul meu, eu am cerut-o pe soția mea in club, am oprit muzica, am invitat-o lângă Dj, i-am spus in mod sincer ce simt pentru ea, și sub presiunea maselor care spuneau " Da, da" a acceptat. laughing Au ajutat cateva beri si o sticla de vin!
Cert este că acum avem 9 ani de căsătorie, un copil minunat și ne intelegem foarte bine!

| Maia55 a răspuns:

Pai în primul rand aveți prea puțin împreună. Știu ca totul la început e roz și aveți impresia ca sunteți sortiți sa fiți împreună, dar nu e asa. Dar ma rog, este alegerea ta. Cum zic și ceilalți, nu este deloc romantic la un grătar și ai putea sa te alegi cu un refuz. Cere o la mare, când stați pe plaja și priviti răsăritul. Când sunteți doar voi doi. Cred ca asa ar fi mult mai drăguț decât la un grătar. Și nu știu, poate voi chiar va înțelegeți bine dar pentru ca te grăbești ea o sa te refuze și după se strica toată relația. Asa ca gândește-te bine înainte de a face pasul asta.

| VasileAmadon a răspuns:

Eu zic ca, o ei c am repede cu căsătoria avand doar 19 ani
Oricum, fi direct da le încolo de emoții. Nu este ca, si in filme