| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ajutați si pe mine cu un sfat.
Eu am o verișoara in vârstă de 18 ani iar eu am 19 ani, mama mea si cu tatal ei sunt verișori primari.
Bai fraților si in ultima vreme m-am îndrăgostit de ea stiu ca suna aiurea, cum sa va zic nu ma gândesc numai sa întrețin relații sexuale sau din astea, pur si simplu m-am îndrăgostit de ea. Si de ce, o sa va exemplific.
Noi in ultima vreme suntem foarte apropiați, mâncam împreună, dormim împreună, mergem la club împreună facem orice, suntem foarte apropiați.
Pentru mine este ceva nou pentru ca nu am mai avut prietena si mi se pare ceva super sa ai o fata cu care sa stai si sa faci totul, înțelegeți de ce m-am îndrăgostit? Ea a avut o relație puțin mai lunga si probabil nu i se pare nimic nou.
Treaba e ca fata este virgina si eu la fel. De doua zile nu o mai bag in seama pentru ca imi fac rau singur. Si ma bate gândul sa ii zic, insa imi este frica sa nu stric relația de verișori dintre noi, adica eu nu cred ca ea s-a gândit vreodată la mine ca la un iubit, in schimb eu da.
Va rog sa nu ma judecați, este vina inimii eu sunt conștient de situație. Un sfat ce sa fac?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e recomandat

| Violleta2022 a răspuns:

Aveti 18 si 19 ani, sunteti deja adulti si aveti amandoi creiere, deci, capabili sa judecati si sa luati decizi sanatoase.
Ori ma insel, sunteti limitati mental, fiind incapabili sa discerneti ce-i bine si ce-i rau?
Pentru ca, o relatie intre verii de sange este o relatie interzisa total, iar astia sunteti voi doi!

| UsernameSamsung a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca tot zici ca este interzisa total o astfel de relație adu si argumente.
Te rog!

| UsernameSamsung a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu a cerut sa mi se dea un sfat ce sa fac nu sa imi țineți morala pe chestia asta am scris in întrebare ca sunt conștient de toate ca nu sunt niște lucruri normale.
Nu accept sa mi se spună ca sunt limitat mental.

| Mircea08 a răspuns (pentru UsernameSamsung):

Daca esti crestin, e bine sa stii ca din punct de vedere al credintei nu este nici o problema. Nu este nicairi specificat ceva de verisori. Nu sunt sigur dar este posibil sa fie o problema din punct de vedere medical, adica copiii o sa aiba deficiente fizice sau psihice

| Kirina1 a răspuns (pentru Mircea08):

Da este posibil sa vina copii cu deficiente

| UsernameSamsung a răspuns (pentru Mircea08):

Mulțumesc nu ma gândesc la copii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru UsernameSamsung):

Uite aici:
"Art. 274 Interzicerea căsătoriei între rude
(1) Este interzisă încheierea căsătoriei între rudele în linie dreaptă, precum şi între cele în linie colaterală până la al patrulea grad inclusiv.

(2) Pentru motive temeinice, căsătoria între rudele în linie colaterală de gradul al patrulea poate fi autorizată de instanţa de tutelă în a cărei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.

(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a căror rudenie firească a încetat prin efectul adopţiei."

https://legeaz.net/......casatoriei

| Violleta2022 a răspuns (pentru UsernameSamsung):

Dovada stiintifica:
http://www.mymed.ro/consangvinitate-casatorie-rude-veri.html

Stiinţa a dovedit fără putinţă de tăgadă că cei proveniţi din căsătorii consangvine sunt supuşi defectelor de dezvoltare şi altor malformaţii genetice, sunt handicapaţi fizic sau/ şi psihic. „Amestecarea sângelui" duce la degenerarea urmaşilor, din cauza acumulării genelor defectuoase de acelaşi tip, cu provenienţă comună.

Cu cât este mai îndepărtată înrudirea, cu atât este mai mică probabilitatea apariţiei unor urmaşi bolnavi. În cazul verilor de-al doilea, ea este de aproximativ 8%, în cazul verilor primari ‒ de aproximativ 17, 5%, iar în cazul rudelor mai apropiate ‒ de peste 50%.

Impresionează şi rezultatele cercetărilor efectuate de geneticieni cu privire la compatibilitatea caracteristicilor biologice ale fiinţelor vii. În jur de o treime (!) din cazurile de avorturi spontane şi de copii născuţi morţi în cadrul căsătoriilor consangvine rezultă din incompatibilitatea genetică a soţilor. Oricât ar părea de paradoxal, înrudirea genetică dintre tată şi mamă activează mecanismele de expulzare a produsului de concepţie, şi viaţa acestuia se curmă.

| Holiday a răspuns:

Din punct de vedere legal, fiind rude de gradul VI, puteti avea orice fel de relatie, inclusiv sa va casatoriti.
Asa ca, daca ti s-a pus pata pe ea, comporta-te cum te-ai comporta cu orice tipa cu care iti doresti o relatie.
Daca iese ceva, ok, daca nu, asta e, se mai intampla, mergi mai departe.
Mai nasol va fi cand va despartiti, mai ales daca relatia va tine o perioada mai lunga. Intrevad posibile haraieli intre rude, chiar daca despartirea va fi amiabila. Mai mereu se gaseste vreunul sa comenteze mult si prost.happy

| Emma30555 a răspuns:

Sunteți totuși rude chiar dacă de gradul doi, nu vad potrivit sa aveți o relație

| WaterDrop a răspuns:

Asa cum spunea odata un mare intelept in versurile lui "Asta-i vina inimii, Ce daca suntem verisori`i?" Vali Vijele 2k18!

Din tot ce istorisesti tu, te intreseaza mult mai putin gradele de rudenie si mai mult faptul ca inca sunteti virgini si nu stii de unde sa incepi treaba. Poti incepe prin a aduce in discutiile voastre apropouri subtile legate de sex, incerci sa o atingi mai des, fara a fi ciudat, ci parand ca este totul natural. Schimbi modul discutiei cu ea din "eu" si "tu" in "noi" si lucruri pe care ati putea sa le faceti pe viitor impreuna si cat de frumos ar fi. Ai putea intinde usor coarda dupa cele spuse, sa te apropii de fata ei, usor, sa vezi cum reactioneaza. Daca nu sare inapoi prea mult, poti sa incerci un sarut si vezi cum decurge treaba de acolo.

| UsernameSamsung a răspuns (pentru WaterDrop):

Mulțumesc de sfat!

| Vvistula a răspuns:

Poate fi iubita ta, familile nu vor fi de acord, atata tot. Acum depinde si cum priveste ea situatia. Daca doar tu esti indragostit de ea si ea te vede doar ca pe un verisor cu care se intelege bine si isi petrece timpul atunci tu vei suferi mai mult daca vei incerca sa ii arati ce simti. Eu te sfatuiesc sa tii ceea ce simti in tine si numai daca esti si sigur ca iubirea ti-ar fi impartasita sa te exteriorizezi, daca nu, abtine-te. E greu cand esti indragostit mai ales ca tu nu ai mai avut o prietena si tinzi sa-ti faci singur rau prima data fara sa-ti dai seama. Asculta-ma pe mine, timpul le rezolva pe toate, ai rabdare, nu te grabi sa faci ceva ca sa nu iti para rau si actioneaza numai atunci cand esti sigur.

| GirlOnline81 a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord cu relațiile între rude, nu din considerente religioase sau științifice, ci etice.
In plus, nici măcar nu ești sigur ca verișoara asta a ta este atrasa de tine, mai mult decât ca este atașata de tine (ceea ce e normal). De ce ți-ai dori sa distrugi ceva frumos pentru o noapte, doua de plăcere?

| oz_1736 a răspuns:

Cunosc un cuplu care sunt veri. Traiesc in concubinaj si nimeni din familiile lor nu mai vorbesc cu ei. Au un copil de 12 ani si sincer iti spun ca vreo 7 ani copilul a stat prin spitale de la Cluj, Iasi, Bucuresti. Are probleme cardiace, hepatice si o intarziere mentala. Chiar daca nu faceti copii (pe moment), se va afla aventura si veti fi judecati pentru totdeauna. Gandeste cu creierul, nu cu caPU LA altceva. Vor mai fi fete si vei regreta

| natalia7prut a răspuns:

Off doamne nu judecăți de nu stii în viața se merită să faci si excepție faptul că nu sunt veri primari e ok la bunica mea si sora ei sau luat cu doi frați suntem crestini ortodox si bunica a vrut să rupă relația de gura lumi dar era deja gravidă. Acum are nepoți si stranepoti sănătoși deci unde e iubire se permite cât timp au sentimente pure.

| Plato a răspuns (pentru natalia7prut):

Mai fetito, daca ai 12 ani si nu stii pe ce lume traiesti, nu mai comenta non-sensuri. Nu suntem animale, familia e familie. Orice se permite? Hai, nu mai spune. Ce-ar fi sa-si faca de cap frati-surori, copii-parinti, parinti-bunici (daca ai imaginatie)?

| natalia7prut a răspuns (pentru Plato):

Nu am spus că e normal am spus că se poate accepta
si in istoria omeniri sau făcut compromisuri mai mari de cât verisori. Au dreptul să aleagă cum nu i judecăți pe cei de acelasi sex nu i mai judecați doar petru că sunt verisori. Nu incurajez dar nici nu pot spune că nu se poate.

| Plato a răspuns (pentru natalia7prut):

Eu ii judec si pe cei de acelasi sex.